علی لاریجانی: کار کمیسیون تلفیق تنها بررسی لایحه بودجه است

تصویر تقدیم بودجه توسط محمود احمدی نژاد به علی لاریجانی
Image caption مجلس ایران می گوید برای بررسی همزمان لایحه بودجه ۸۹ و برنامه پنجم توسعه وقت کافی ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران می گوید که کار کمیسیون تلفیق، بررسی لایحه بودجه دولت است و نه قانون نویسی.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، چهارشنبه ۲۸ بهمن (۱۷ فوریه) به خانه ملت (خبرگزاری مجلس شورای اسلامی ایران) گفته است که "بنای رسیدگی‌ها در کمیسیون تلفیق، لایحه دولت است نه اینکه از ابتدا قانون نوشته شود و لایحه دولت بر اساس آن اصلاح شود".

"کمیسیون تلفیق" از نمایندگان کمیسیون های مختلف مجلس تشکیل می شود و با بررسی منابع تأمین بودجه و نحوه تخصیص آن، لایحه بودجه را برای اصلاحات نهایی در صحن مجلس آماده می کند.

'عنوان بودجه سالانه، برازنده لایحه بودجه سال ۸۹ نیست'

همزمان با سخنان رئیس مجلس ایران، یکی از اعضای کمیسیون انرژی این مجلس می گوید "بودجه سالانه" نمی تواند عنوانی مناسب برای لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال ۱۳۸۹ باشد.

نصرالله ترابی، عضو کمیسیون انرژی مجلس سه شنبه (۲۷ بهمن) به پارلمان نیوز گفت: "به هیچ‌وجه نمی‌توان بر روی لایحه بودجه سال ۸۹، عنوان بودجه سالانه گذاشت چرا که دولت اجازه دخل و خرج و اختیارات فراوان از مجلس خواسته است."

این نماینده عضو فراکسیون اقلیت مجلس لایحه بودجه پیشنهادی توسط دولت محمود احمدی نژاد را "بی ثبات و مبهم" خوانده و می گوید: "هنوز مشخص نیست لایحه بودجه سال ۸۹ بر اساس کدام برنامه نوشته شده است. آیا بر اساس برنامه چهارم که دوره آن تمام شده تنظیم شده، و یا بر اساس برنامه پنجم که هنوز تصویب نشده نوشته شده است؟"

آقای ترابی معتقد است که دولت با تهیه لایحه بودجه "دنبال کسب اجازه برای دخل و خرج آزادانه در بخش‌های مختلف است.

دولت محمود احمدی نژاد که در ماه های پایانی سال همزمان لایحه بودجه و برنامه پنجم توسعه را به مجلس ایران تقدیم کرده، با انتقادات فراوانی در این زمینه مواجه شده است.

بسیاری از نمایندگان مجلس از کوتاه بودن زمان برای بررسی همزمان برنامه پنجم توسعه و لایحه بودجه سال ۱۳۸۹ در دو ماه پایانی سال ۱۳۸۸ انتقاد می کنند و برخی از آنها نیز بررسی صحیح لایحه بودجه را منوط به اتمام بررسی برنامه پنجم می دانند و معتقدند بدون بررسی برنامه پنجم توسعه که برای پنج سال آینده طراحی شده است، نمی توان به بررسی لایحه بودجه سال اول این برنامه (۱۳۸۹) پرداخت.

مطالب مرتبط