ایران: فعالیت راکتور تهران متوقف نخواهد شد

محمود احمدی نژاد که با عینک های ضد اشعه در حال تماشای آزمایش هلی هسته ای است
Image caption ایران می گوید غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا را آغاز کرده و توانسته اورانیوم ۲۰ درصدی تولید کند

سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید که پیشنهاد کشورهای غربی و روسیه در رابطه با متوقف کردن فعالیت راکتور تهران، ارزش بررسی ندارد.

رامین مهانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، چهارشنبه ۲۸ بهمن (۱۷ فوریه) در واکنش به نامه اخیر کشورهای غربی و روسیه، از عدم تمایل ایران برای بررسی پیشنهاد خبر داد و گفت: "هر پیشنهادی که منوط به متوقف کردن غنی سازی در ایران و یا تعطیل شدن راکتور تهران باشد، قابلیت رسیدگی ندارد".

سخان آقای مهمان پرست در واکنش به نامه فرانسه، روسیه، و آمریکا به آژانس بین المللی انرژی اتمی عنوان می شود که روز گذشته (۲۷ بهمن) منتشر شد.

آمریکا، روسیه و فرانسه در نامه مشترک خود ضمن ابراز نگرانی از تلاش ایران برای غنی سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد، این اقدام را سوال برانگیز دانستند.

این سه کشور در نامه ای خطاب به آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز سه شنبه (۲۷ بهمن) به وسیله خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر شد، به طور هماهنگ خواستار توقف غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی به وسیله ایران شدند.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می گوید: "پیشنهاداتی که منجر به تعطیلی راکتور تهران شود را بررسی نمی‌کنیم؛ اگر شرط هر پیشنهادی تعطیلی فعالیت‌های راکتور تحقیقاتی تهران باشد آن پیشنهاد را به هیچ وجه نمی‌پذیریم."

آژانس بین المللی انرژی اتمی در طرحی که اعضای گروه ۱+۵ از آن حمایت کرده اند، به ایران پیشنهاد کرده که برای اعتمادسازی بیشتر، ۷۵ درصد اورانیوم غنی شده با خلوص پایین خود را با سوخت هسته ای مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران مبادله کند.

ایران می گوید که با بررسی موضوع خرید اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد موافق است و حتی اگر موضوع معاوضه با شرایطی که مورد نظر ایران است مطرح شود، آن را مورد بررسی قرار خواهد داد و آمادگی دارد تا پیشنهاد معاوضه را دنبال کند، اما به خاطر آنکه درحال حاضر، هیچ کدام از این‌ پیشنهادها مورد توافق دو طرف نیست، از آن بیم دارد که زمان را از دست بدهد و با پایان یافتن سوخت راکتور تحقیقاتی تهران در سال ۱۳۸۹، نتواند تأمین کننده نیازهای پزشکی هسته ای این کشور باشد.

آمریکا و دولت های غربی، ایران را به تلاش برای به دست آوردن سلاح های هسته ای متهم می کنند ولی این کشور با رد این موضوع می گوید که برای ادامه روند تولید دارو به وسیله راکتور تحقیقاتی تهران به اورانیوم ۲۰ درصدی نیاز دارد.

مطالب مرتبط