آخرین وضعیت زندانیان سیاسی: شهاب طباطبایی به مرخصی آمد

شهاب طباطبایی
Image caption شهاب طباطبایی حدود هشت ماه پیش بازداشت شد

شهاب الدین طباطبایی، از اعضای جبهه مشارکت و رئیس ستاد جوانان حامی موسوی و خاتمی (ستاد ۸۸)، روز چهارشنبه ۲۸ بهمن (۱۷ فوریه) بعد از حدود هشت ماه بازداشت به مرخصی ۵ روزه آمد.

آقای طباطبایی که در اولین روزهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد در جریان دستگیری های گسترده فعالان سیاسی اصلاح طلب بازداشت شد، روز چهارشنبه با وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی به مرخصی آمده است.

شهاب طباطبایی در دادگاه های دسته جمعی که در مرداد ماه برای رسیدگی به اتهامات متهمان حوادث بعد از انتخابات تشکیل شد، محاکمه و در پی آن به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

وضعیت اعضای دفتر تحکیم وحدت

مهدی عربشاهی، دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت که از روز عاشورا در بازداشت است، بعد از حدود ۵۰ روز بازداشت در سلول انفرادی به بند عمومی منتقل شده است.

علاوه بر مهدی عربشاهی، بهاره هدایت، میلاد اسدی، مرتضی سمیاری و امین نظری از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در بازداشت هستند.

وضعیت اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر

شیوا نظرآهاری، یکی از هفت عضو بازداشت شده کمیته گزارشگران حقوق بشر، طی تماس تلفنی با خانواده خود از انتقالش به سلول دو نفره بعد از ۶۰ روز بازداشت در سلول انفرادی خبر داد.

سعید حائری، دیگر عضو این کمیته، در تماس با خانواده خود از اتمام بازجویی خود خبر داده است. آقای حائری از اعضای فعال ستاد مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر نیز بود.

پریسا کاکایی، فعال حقوق زنان و عضو دیگر زندانی این کمیته، در ملاقات با خانواده خود از انتقالش به بند عمومی زنان (بند ۴ نسوان) خبر داده است.

مهرداد رحیمی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر و قائم مقام کمیته دفاع از حقوق شهروندی ستاد مهدی کروبی، هم در تماس با خانواده خود از تدارم بازجویی های طولانی و نگهداری در سلولی کوچک به همراه ۵ نفر دیگر خبر داده است که یکی از این ۵ نفر سعید لیلاز، روزنامه نگار، است.

سعید کلانکی، دیگر عضو این کمیته که از ۸۰ روز پیش در بازداشت است، بیش از ده روز است که تماسی با خانواده خود نداشته است.

وضعیت سایر زندانی ها

بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران، برای دومین بار با خانواده خود ملاقات کرده است. خانم مفیدی فردای روز عاشورا (بیش از یک و نیم ماه پیش) بازداشت شد.

مسعود آقایی، همسر خانم مفیدی و از فعالان ملی – مذهبی هم همزمان با بدرالسادات مفیدی بازداشت شد که از زمان بازداشت ملاقاتی با خانواده خود نداشته و تنها دو هفته پیش تماس تلفنی کوتاهی با خانواده خود داشته است.

پرونده جهانبخش خانجانی، مدیرکل سابق وزارت کشور، سعید لیلاز، روزنامه نگار، و شاپور کاظمی، برادر زهرا رهنورد، به دادگاه تجدیدنظر فرستاده شده است.

محمود علیزاده طباطبایی وکیل این افراد اعلام کرد به احکامی که در دادگاه بدوی برای آنها صادر شده اعتراض کرده و پرونده موکلانش به دادگاه تجدیدنظر رفته است.

در دادگاه بدوی آقای خانجانی به ۶ سال حبس تعزیری، آقای لیلاز به ۹ سال زندان تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و شاپور کاظمی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

همچنین رسانه های نزدیک به معترضان در ایران از بازداشت مهدی آمیزش، از فعالان حقوق کودکان کار و کودکان خیابانی، در روز ۱۰ بهمن خبر می دهند. بر اساس این گزارش ها آقای آمیزش در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از آن زمان هیچ تماسی با خانواده خود نداشته است.

مطالب مرتبط