رئیس قوه قضائیه ایران:در برابر فشارها مقاومت می‌کنیم

صادق لاریجانی
Image caption انتصاب صادق لاریجانی به سمت ریاست قوه قضاییه ایران مصادف بود با بازداشت گسترده فعالان سیاسی و مدنی در این کشور

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران اعلام کرد که دستگاه قضایی این کشور برای رسیدگی به پرونده متهمان ناآرامی های پس از انتخابات در مقابل فشارها مقاومت کرده است و "راه صحیح قانونی" را طی خواهد کرد.

آقای لاریجانی روز چهارشنبه ۲۸ بهمن (۱۷فوریه) با اشاره به اینکه دستگاه قضایی تحت فشار قرار دارد، گفت که عده ای دستگاه قضایی را به "کندی و اهمال" متهم کرده اند و عده ای دیگر "برخورد قانونی" دستگاه دادرسی با متهمان را "تجاوز به حقوق شهروندی" پنداشته اند.

در چند ماه اخیر برخی مسئولان جمهوری اسلامی از جمله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان با "محارب" خواندن دستگیر شدگان حوادث اخیر ایران، از قوه قضائیه برخورد شدید با این افراد را خواستند.

در این حال گروه های حقوق بشری از "محارب" خواندن بازداشت شدگان و احتمال روبرو شدن آنها با مجازات اعدام به دلیل این اتهام ابراز نگرانی کرده اند.

از سوی دیگر سازمان دیده بان حقوق بشر با استناد به گزارش هیات تحقیق مجلس ایران درباره حوادث پس از انتخابات و بازداشتگاه کهریزک، از قوه قضائیه ایران خواسته بود که سعید مرتضوی، دادستان سابق و معاون کنونی دادستان کل کشور را از سمتش برکنار و شرائط محاکمه او را فراهم کند.

این نخستین بار نیست که صادق لاریجانی ضمن محکوم کردن معترضان از تندروی گروه های طرفدار دولت ایران انتقاد می کند.

او پیشتر با انتقاد از "حریم امن" تعدادی از نشریات هوادار دولت گفته بود: "چگونه است که برخی افراد به دلیل وابستگی به جریانات خاص سیاسی می توانند با عناوین مجعول اقدام به چاپ و نشر اخبار کذب و تحلیل های تفرقه افکنانه نمایند."

آقای لاریجانی همچنین با تاکید بر اینکه پرونده کهریزک را به دور از جنجال و حاشیه بررسی خواهد کرد، گفت که با برخوردهای فرا قانونی و خارج از ضابطه مقابله می کند.

درحالیکه نزدیک به هشت ماه از تعطیل شدن بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران به دلیل "غیر استاندارد" بودن می گذرد، هنوز پرونده تخلفات انجام شده در این بازداشتگاه باز است و اسامی متهمان و زمان برگزاری دادگاه آنها اعلام نشده است.

دو روز پیشتر نماینده ایران در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در پاسخ به انتقادات درباره بازداشتگاه کهریزک به برخورد سریع دستگاه قضایی ایران با تخلفات انجام شده اشاره کرد و گفت که این بازداشتگاه در کمتر از ۴۸ ساعت تعطیل شد.

مطالب مرتبط