هشدار پلیس ایران برای مراسم چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری
Image caption برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در ایران هر ساله با حوادث نا گواری همراه بوده است

احمد رضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران اعلام کرد که افرادی که در مراسم چهارشنبه سوری دستگیر شوند، تا پایان تعطیلات نوروز در بازداشت می مانند.

آقای رادان، روز جمعه ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) گفت که مطابق هرسال پلیس ایران آماده است کسانی را که در مراسم چهارشنبه سوری از مواد محترقه خطرناک استفاده و یا ایجاد مزاحمت و راهبندان کنند، بازداشت کند.

او گفت که احتمالا بازداشت این افراد یا توقیف خودروهایشان تا پایان تعطیلات نوروزی و دستگاه قضایی ایران طول خواهد کشید.

پلیس ایران سال های قبل هم درباره برخورد با افرادی که آنها را برهم زنندگان نظم عمومی در آخرین سه شنبه سال نامیده بود، هشدار داده بود. اما امسال اعتراضات بعد از انتخابات که تا به حال کم و بیش ادامه پیدا کرده، نیز بر اهمیت این مسئله افزوده است.

برخی کارشناسان می گویند که هشدار پلیس در فاصله حدود یک ماهی که به پایان سال باقی مانده، می تواند ناشی از نگرانی از حضور مخالفان دولت در مراسم چهارشنبه سوری در خیابانها باشد.

رسم قدیمی چهارشنبه سوری که مراسم آن هرساله در شامگاه آخرین سه شنبه سال برگزار می شود، شامل آداب و رسومی چون پریدن از روی آتش و قاشق زنی بود.

اما بیش از دو دهه است که ،انواع ترقه ها و فشفشه های غیر استاندارد و گاهی دست ساز این روز از سال را در سراسر ایران به روزی پرحادثه تبدیل کرده است.

احمد رضا رادان با تایید اهمیت این روز برای مردم ابراز امیدواری کرده است که مراسم چهارشنبه آخر سال به خوبی برگزار خواهد شد.

او همچنین از افزایش میزان کشفیات مواد محترقه نسبت به سال گذشته خبرداد و گفت که به دلیل توجه ویژه پلیس به مواد محترقه غیر استاندارد و خطرناک، به نیروهای پلیس در مرزهای ایران آماده باش داده شده است.

برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در دهه اول پس از انقلاب غیر قانونی بود و پلیس سعی می کرد از برگزاری این مراسم به هر شکلی جلوگیری کند.

اما مسئولان شهری در چند سال اخیر سعی کرده اند با رسمیت بخشیدن به این مراسم، میزان حوادث مربوط به این روز را کاهش دهند. در چند سال گذشته شهرداری ها در میدان های اصلی بعضی از شهرهای ایران، به شکل رسمی مراسم آتش بازی برگزار کردند.

مطالب مرتبط