آیت الله خامنه ای: انقلاب از راه خود منحرف نشده است

خامنه ای، عکس از خبرگزاری فارس
Image caption آیت الله خامنه ای می گوید جمهوری اسلامی ضعیف نشده است

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، اتهام هایی را که درباره انحراف انقلاب از مسیر اولیه خود مطرح می شود، رد کرد.

آیت الله خامنه ای گفت: "آنهایی که با زبان دشمن حرف می زنند ... سعی می کنند وانمود کنند که انقلاب از راه خود منحرف شده است. نه، اگر منحرف شده بود، این همه دل با نام انقلاب و یاد انقلاب به حرکت در نمی آمد."

به نظر می رسد این گفته های آقای خامنه ای در جواب تعدادی از چهره هایی باشد که در انقلاب سال ۵۷ و به ویژه در دوره رهبری آیت الله خمینی نقش پررنگی داشتند و در حال حاضر حکومت فعلی را به انحراف از آرمان های انقلاب سال ۱۳۵۷ متهم می کنند.

از جمله میرحسین موسوی، از رهبران معترضان در ایران، در گفتگویی که پیش از راهپیمایی روز ۲۲ بهمن با وب سایت کلمه انجام داد، گفته بود: "انقلاب اسلامی حاصل تلاش و از خود گذشتگی عظیم ملت ماست و کمی غفلت و عقب گرد ما را به استبدادی تاریک تر از قبل از انقلاب می برد."

آقای موسوی همچنین گفته بود: "شما شیوه رای گیری مجالس اول انقلاب را با الان مقایسه کنید تا ببینید ما به جلو حرکت کرده ایم یا به گذشته؟"

مهدی کروبی، از دیگر رهبران معترضان در ایران، هم در بیانیه ای که برای دعوت مردم به شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن صادر کرد، نوشت: "در این روز (۲۲ بهمن) می کوشیم تا دستاوردها و آرمان های امیدبخش که برخی از آن یا به فراموشی سپرده شده و یا به انحراف رفته را با صبر و استقامت و پرهیز از خشونت زبانی و فیزیکی مطالبه کنیم."

آیت الله خامنه ای در مورد کسانی که به گفته او از راه انقلاب خارج شده اند گفت: "آن کسانی که انقلاب را رها کردند، آن کسانی که طبق خواست دشمن در مقابل انقلاب ایستادند، ضرر کردند. خیال می کنند حالا بنشینند علیه انقلاب توطئه کنند، حرف بزنند، تحریک کنند، راه به جایی خواهند برد. نه، اشتباه است."

آیت الله خامنه ای همچنین درباره راهپیمایی روز ۲۲ بهمن و برنامه های معترضان برای حضور در این روز گفت: "دشمنان و مخالفان چه مخالفان معاند، چه مخالفان غافل- ... از مدتها پیش تلاش کردند کاری کنند که حادثه ۲۲ بهمن را که یکی از مظاهر حضور مردمی این انقلاب است، خراب کنند ... بعضی امیدوار بودند که بتوانند چهره مخالفی علیه نظام جمهوری اسلامی در ۲۲ بهمن نشان بدهند. این جور وانمود کنند که مردم از انقلاب بریده اند، از نظام جمهوری اسلامی بریده اند، ... ملت ایران با آگاهی خود، با بصیرت خود، با همت خود، با دست قدرت الهی که دلهای آنها را بیدار کرد، به دهان همه این مخالفان مشت کوبیدند و حجت را بر همه تمام کردند."

آیت الله خامنه ای در اظهاراتی که به نظر می رسد واکنش به سفر منطقه ای هیلاری کلینتون به کشورهای خلیج فارس باشد، گفت: "حالا باز مامورشان را فرستاده اند اینجا، اطراف خلیج فارس بگردد و باز همان دروغ ها و حرف های بی ربطشان را علیه جمهوری اسلامی تکرار کنند: ایران دنبال بمب هسته ای است. کی حرف شما را باور می کند؟"

آیت الله خامنه ای گفت: "حوادث بعد از انتخابات را که عده ای از روی نادانی و محاسبه غلط ایجاد کردند، دشمن بهانه کرد، شاید بتواند جمهوری اسلامی را تضعیف کند. اما به عکس شد. همین حوادث موجب قدرت جمهوری اسلامی شد. اگر تا قبل از این حوادث کسی می خواست با استدلال به مردم اثبات کند که دشمن در کمین است، بعد از این حوادث مردم به چشم خودشان دیدند که دشمن در کمین است."

مطالب مرتبط