فرمانده آمریکایی: دو مسئول رد صلاحیت ها در عراق با ایران ارتباط دارند

ژنرال ری اودیرنو
Image caption ری اودیرنو می گوید ایران به حاکمیت ملی عراق احترام نمی گذارد

فرمانده کل نیروهای آمریکایی در عراق دو سیاستمدار عراقی که در رد صلاحیت صدها نامزد انتخابات پارلمانی عراق نقش دارند، را متهم کرده است که تحت نفوذ ایران عمل می کنند.

ژنرال ری اودیرنو روز سه شنبه در مورد احمد چلبی، از معتمدان دولت جورج بوش در دوره پیش از حمله سال 2003 که اکنون تصور می شود به آمریکا اطلاعات غلط می داد و دستیار او علی فیضل اللامی، صحبت می کرد.

این دو سیاستمدار عراقی روز چهارشنبه در بیانیه ای اظهارات ژنرال اودیرنو را به عنوان "دخالت فاحش در امور داخلی عراق" مورد انتقاد قرار دادند.

علی فیضل اللامی دستیار نزدیک آقای چلبی و سرپرست هیاتی است که چند صد نامزد را که قصد شرکت در انتخابات 7 مارس را داشتند با این استدلال که حزب بعث را تبلیغ و ترویج کرده اند رد صلاحیت کرد. آقای چلبی نیز عضو این هیات است.

در این میان نامزدهای سنی بیشترین ضربه را از رد صلاحیت ها خورده اند که این نگرانی را به وجود آورده است که شیعیان در پی به حاشیه راندن سنی ها هستند.

آقای اللامی به مشارکت در فعالیت های جنایی پیکارجویان شیعه از جمله دست داشتن در یک بمبگذاری در بغداد مظنون بوده است، اما او این اتهامات را رد می کند.

ژنرال اودیرنو گفت "این دو آشکارا تحت نفوذ ایران هستند و ما اطلاعات امنیتی مستقیم دایر بر این موضوع داریم."

او گفت که این دو سیاستمدار سعی دارند نتیجه انتخابات پارلمانی را که قرار است روز 7 مارس برگزار شود تحت تاثیر قرار دهند.

به گفته ژنرال اودیرنو آقای چلبی و آقای اللامی چندین ملاقات در ایران داشته اند و از جمله با یک مقام ایرانی دیدار کرده اند که آمریکا او را به خاطر یک بمبگذاری در کویت در دهه 1980 در فهرست تروریستی قرار داده است.

ژنرال اودیرنو که قبلا بارها ایران را به دخالت در امور داخلی عراق از جمله کمک تسلیحاتی به پیکارجویان شیعه متهم کرده است بار دیگر این اتهام را تکرار کرد.

وی گفت هرچند خشونت های تحت حمایت ایران در سطح سابق نیست، اما همچنان و تا حدودی توسط دو گروه - کتائب حزب الله و لشکر روز موعود - که منبع مالی و تخصص نظامی خود را در ایران کسب کرده اند، ادامه دارد.

ایران همواره اتهامات آمریکا را رد کرده و به علاوه می گوید کشوری که از خارج از منطقه به عراق حمله کرده نمی تواند همسایگان این کشور را به دخالت در امور عراق متهم کند.

مطالب مرتبط