احضار روزنامه نگار شیرازی به خاطر انتشار عکس صندوق رأی

تصویر چهار صندوق رأی شمارش نشده در کتابخانه مرکزی شیراز
Image caption تصویر چهار صندوق رأی در محل کتابخانه مرکزی شیراز که برای نخستین بار در وبلاگ شخصی محمد رضا نسب عبدالهی منتشر شد

یک روزنامه نگار اهل شیراز که خبر کشف صندوق های رأی در کتابخانه شیراز را تیر ماه گذشته منتشر کرده بود، به اتهام "نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی" به دادگاه احضار شد.

محمدرضا نسب عبدالهی، روزنامه نگار، به علت انتشار اخبار و تصاویر چهار صندوق شمارش نشده انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه، به شعبه ۱۰۲ دادگاه عمومی و جزایی شهر شیراز احضار شده و می بایست روز چهارشنبه ۱۹ اسفند (۱۰ مارس) در دادگاه حاضر شود.

به گزارش کلمه، معاون دادستان شیراز این روزنامه نگار شیرازی را به دلیل انتشار خبر کشف چهار صندوق رای که توسط این روزنامه نگار در وبلاگ شخصی اش منتشر شده بود به "نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی" متهم کرده است.

اخبار مربوط به کشف این چهار صندوق برای نخستین بار در تاریخ دهم تیر ماه ۱۳۸۸ (اول ژوئیه ۲۰۰۹) منتشر شد و همراه با چاپ تصاویر بازدید استاندار و امام جمعه شیراز از ساختمان نیمه تمام کتابخانه مرکزی شیراز، از وجود چهار صندوق رأی "رها شده و شمارش نشده" در محل این کتابخانه حکایت داشت.

خبر این رویداد برای نخستین بار توسط محمد رضا نسب عبدالهی و با انتشار تصاویر آن در وبلاگ شخصی او، مورد توجه قرار گرفت و با واکنش فرماندار شیراز مواجه شد.

Image caption انتشار تصاویر مربوط به بازدید مسئولان شهر شیراز در تیر ماه 88 که منجر به کشف چهار صندوق رأی شد

ابراهیم عزیزی، فرماندار شیراز (۱۲ تیر) در گفت و گو با ایرنا گفت: "بر اساس دستورالعمل وزارت کشور، پس از اعلام نتایج و گذشت مدت زمانی مشخص و نیز بعد از امحای آرای دریافت شده، سه صندوق و محتویات آنها پلمپ و به عنوان سند ملی به مرکز اسناد ملی منتقل می شود."

اما معترضان به نتیجه انتخابات که آن روزها با برگزاری راهپیمایی و تجمع های مختلف به نتایج انتخابات ۲۲ خرداد اعتراض می کردند، پیدا شدن این صندوق ها را در کنار انتشار تصاویری از رها شدن برگه های رأی در جاده های متروک (در سایت یوتیوب) و پخش تصاویر برگه های تا نشده رأی در تلویزیون ایران، از دلایلی برشمردند که به ادعای آنها درباره احتمال "تقلب گسترده" در نتایج انتخابات قوت می بخشید؛ ادعایی که بارها توسط رهبر ایران و شورای نگهبان رد شده است.