احمدی نژاد: کار اسرائیل در صورت حمله به لبنان باید یکسره شود

محمود احمدی نژاد
Image caption اظهارات ضد اسرائیلی رئیس جمهوری ایران در گذشته جنجال برانگیز بوده است

رئیس جمهوری ایران گفته است که اگر ارتش اسرائیل بار دیگر به حزب الله لبنان حمله کند، باید کار اسرائیل را "یکسره" کرد.

محمود احمدی نژاد روز پنج شنبه ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه) در گفت و گوی تلفنی با حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در مورد اسرائیل گفت: "باید آمادگی در سطحی باشد که اگر بخواهند مجددا اشتباه گذشته را تکرار کنند، کارشان یکسره شود و منطقه برای همیشه از شر آنها نجات پیدا کند و در این زمینه ملت ایران در کنار ملت های منطقه و لبنان قرار دارد".

این سخنان، واکنش ایران به هشدارهای اخیر مقامات اسرائیلی محسوب می شود که گفته اند هر اقدامی از سوی حزب الله لبنان با "پاسخ قاطع" اسرائیل رو به رو خواهد شد.

اظهارات ضد اسرائیلی رئیس جمهوری ایران در گذشته جنجال آفریده و اشاره او به "محو اسرائیل از نقشه" در کنار پافشاری بر ادامه برنامه هسته ای، از سوی مقامات اسرائیلی به عنوان نشانه ای از قصد ایران برای نابودی اسرائیل تعبیر شده بود.

ایران در واکنش به این گفته ها، توضیح داد که سخنان آقای احمدی نژاد نوعی "پیش بینی" بوده است و به معنای قصد ایران برای نابود کردن اسرائیل نیست.

حکومت ایران حامی اصلی حزب الله لبنان است و معمولا در برابر تهدیدات اسرائیل از این گروه حمایت می کند.

رئیس جمهوری ایران در مورد هشدارهای اخیر اسرائیل می گوید: "صهیونیست ها به شدت از مقاومت (حزب الله)، مردم لبنان و منطقه هراس دارند، اما به دنبال جبران شکست های قبلی خود در غزه و لبنان هستند".

اسرائیل در سال ۲۰۰۶ و در پی حمله جنگجویان حزب الله لبنان به دو خودرو نظامی اسرائیلی در منطقه مرزی دو کشور، جنگی را علیه حزب الله آغاز کرد که به کشته شدن صدها لبنانی و ده ها اسرائیلی انجامید، اما نتوانست به اهدافی که اعلام کرده بود دست پیدا کند.

مقام های اسرائیلی که ظاهرا نگران انتقام جویی حزب الله از ترور دو سال پیش عماد مغنیه، یکی از فرماندهان ارشد این گروه هستند، اخیرا به شهروندان خود هشدار داده اند که به هنگام سفر به خارج از مرزهای اسرائیل، نسبت به حملات احتمالی هشیار باشند.

مطالب مرتبط