آمریکا: برنامه اتمی ایران با مشکلات فنی متعددی مواجه است

کاخ سفید
Image caption آمریکا می گوید ایران سالها تا تولید اورانیم مورد نیاز برای سلاح اتمی فاصله دارد

دولت آمریکا می گوید گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی حاکی از مشکلات فنی متعدد در برنامه های هسته ای ایران است.

دو مقام ارشد دولت باراک اوباما که خواستند نامشان فاش نشود در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشتند ایران گام های بیشتری به سمت توانایی هسته ای نظامی برداشته اما احتمالا با کمبود اورانیم طبیعی مواجه است.

یکی از این مقام ها گفت: "اینکه ایران عدم همکاری های خود را تشدید کرده نشان می دهد اگر فشارهای بین المللی مانع نشود، این کشور بیشتر و بیشتر به سمت توانایی نظامی پیش خواهد رفت."

وی افزود ایران بدلیل مشکلات فنی که دارد احتمالا زمان بیشتری برای دستیابی به سلاح اتمی در پیش دارد، اما روند فعالیت های این کشور "بسیار نگران کننده" است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود ابراز نگرانی کرده ایران ممکن است در حال ساخت کلاهک اتمی برای نصب بر روی موشک های بالستیک باشد.

در این گزارش ده صفحه ای آغاز غنی سازی اورانیم با غلظت 20 درصد در تاسیسات نطنز نیز تایید شده است.

اما مقام های آمریکایی می گویند ایران احتمالا سالها از تولید اورانیم مورد نیاز سلاح اتمی به دور است و گزارش آژانس نشان می دهد بدلیل مشکلات فنی، همه سانتریفوژهای نصب شده فعال نیستند.

به گفته برخی کارشناسان، گزارش اخیر آژانس ناقض "برآورد امنیت ملی" سال 2007 دولت آمریکاست که در آن گفته شده بود ایران از سال 2003 ابعاد نظامی برنامه اتمی خود را متوقف کرده است.

اما دولت اوباما از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی منتشر می شود که آمریکا در حال رایزنی برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران است.

مطالب مرتبط