وزارت خارجه ایران سفر به چند کشور را محدود می‌کند

نشان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
Image caption سازمان میراث فرهنگی می گوید که آژانس ها باید خسارت لغو تورهای مسافرتی از سوی این سازمان را بپردازند.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران از اقدام خود برای جلوگیری از برگزاری تور به دوبی در فاصله روزهای ۲۲ تا ۲۷ بهمن به مناسبت "ایام سوگواری" دفاع کرده و خبر داده است که وزارت خارجه این کشور اسامی چند کشور را اعلام می کند که سفر به آنها با محدودیت همراه خواهد بود.

رضا موسوی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به خبرگزاری کار ایران گفته است که ممنوعیت سفر به دوبی در ایام تعطیلات فقط به خاطر "برگزاری کنسرت" بوده و ممنوعیتی برای سفر و گردش از سوی جمهوری اسلامی وجود ندارد "به جز دو سه کشوری که قرار است وزارت امور خارجه اعلام کند."

بنابر قوانین و مقررات ایران، تنها سفر به اسرائیل ممنوع است و محدودیتی برای سفر به کشورهای دیگر وجود ندارد؛ اما سخنان معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حاکی از آن است که دولت ایران قصد دارد محدودیت هایی برای سفر به برخی کشورها را وضع کند.

دولت ایران در گذشته یکی دو بار محدودیت هایی را برای سفر به ترکیه، آن هم با پروازهای داخلی در نظر گرفت و برای نمونه شرکت های هواپیمایی داخلی را از پرواز مستقیم به آنتالیا منع کرد.

گزارش ها نشان می دهد که این تصمیم تاثیری چندانی بر شرکت های برگزار کننده تور و شرکت های هواپیمایی بر جای نگذاشت.

اما به نظر می رسد که ممانعت از اعزام تورهای گردشگری به دوبی برای شرکت های برگزار کننده این تورها هزینه داشته است.

آقای موسوی در این مورد می گوید که "آژانس های مسافرتی باید خسارت برگزار نشدن این تورها را به گردن بگیرند و پول مردم را به آنها بازگردانند."

اعزام تور، یک پروسه طولانی دارد و از یکی دو ماه قبل از سفر، متقاضیان برای آن ثبت نام می کنند و بابت سفر پول می پردازند ولی دولت در فاصله چند روز مانده به برگزاری تور، آژانس های مسافرتی را از برگزاری تور منع کرده است.

تورهای گردشگری معمولا در ایام تعطیلات برگزار می شود و شرکت های خدمات مسافرتی هم برای برگزاری تور در ایام تعطیلات برنامه ریزی می کنند، اما آقای موسوی می گوید که آژانس های مسافرتی می دانستند که در ایامی مثل رحلت پیامبر و شهادت امام رضا برگزاری این تورها برای چه مقاصدی است.

جریمه؛ لغو امتیاز آژانس

در چنین شرایطی معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می گوید که ما هیچ مسئولیتی در این زمینه نداریم و "اگر متوجه شویم که آژانسی در این ایام تور به دوبی برده باشد، امتیازش لغو می شود."

البته محدودیت سفر به دوبی فقط برای تورها بوده و برای سفر انفرادی مشکلی وجود نداشته است و به گفته معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، فقط شرکت های خدمات مسافرتی حق بردن تور به دوبی را نداشتند.

به گفته آقای موسوی، در ایام تعطیلات بهمن، تورهایی به کشورهای دیگر نظیر مالزی، تایلند و ترکیه نیز وجود داشت "اما ما جلوی آنها را نگرفتیم."

آقای موسوی می گوید که از دوبی انتظار داریم که به مقدسات ما احترام بگذارد و در ایام سوگواری مسلمانان ممنوعیتی برای برخی از مسائل در نظر بگیرد.

سازمان گردشگری ایران دو هفته پیش با صدور بخشنامه ای به آژانس های مسافرتی دستور داده بود تورهای مسافرتی خود به کشورهای همسایه ایران نظیر ارمنستان، امارات متحده عربی و ترکیه را به خاطر مصادف شدن با "ایام سوگواری" و به خاطر احتمال "رعایت نکردن شئونات اسلامی" توسط مسافران این تورها لغو کنند.

در بخشنامه اولیه این سازمان آمده بود: "بعضا مشاهده می شود که برخی آژانس ها به ویژه در ایام تعطیلات مناسبت های مذهبی اقدام به برگزاری تورهای خارجی به مقصد برخی از کشورهای همسایه می کنند که برنامه هایی هم چون شرکت گردشگران در کنسرت ها در آن دیده شده است".

در این بخشنامه به آژانس های مسافرتی هشدار داده شده بود: "تورهایی که با هدف و محتوای نا مناسب در ایام سوگواری به مقصد برخی کشور های همسایه برگزار می شود غیر قانونی است و چنانچه آژانس ها و دفاتر مسافرتی در این ایام توری را به این کشورها اعزام کنند مجوز فعالیت آنها لغو می‌شود".

اما چند روز پس از صدور این بخشنامه، اعزام تور به ارمنستان که در فاصله روزهای ۲۲ تا ۲۷ بهمن ممنوع شده بود بلامانع اعلام شد.

آقای موسوی در باره دلیل این تصمیم می گوید که کشور ارمنستان اعلام کرد که کنسرت های خود را در این ایام لغو کرده برای همین ممنوعیت سفر به این کشور برداشته شد.

مطالب مرتبط