مجلس ایران درباره مرگ 'چهارمین قربانی کهریزک' تحقیق می‌کند

رامین آقازاده قهرمانی
Image caption این عکسی است که برخی سایت ها از رامین آقازاده قهرمانی منتشر کرده اند

کمیته ویژه پیگیری حوادث پس از انتخابات مجلس ایران قصد دارد با خانواده رامین آقازاده قهرمانی، که از او به عنوان چهارمین قربانی بازداشتگاه کهریزک نام برده می شود، دیدار و درباره مرگ او تحقیق کند.

پرویز سروری، رئیس این کمیته و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز جمعه ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) ضمن تایید خبر تعویق این دیدار به خبرگزاری مهر گفت: "طی این هفته یا هفته آینده به طور قطع به دیدار خانواده رامین آقازاده قهرمانی خواهیم رفت."

آقای سروری، روز هفتم بهمن در واکنش به انتقاد عبدالحسین روح الامینی، از مسئولان جمهوری اسلامی که پسرش یکی از کشته شدگان در بازداشتگاه کهریزک است، اعلام کرده بود که با توجه با اینکه آقای آقازاده پس از آزادی از زندان فوت کرده است، بررسی مرگ او در دستور کار کمیته ویژه نبوده، با این حال قصد دارد به عنوان نماینده مردم به دیدار خانواده او برود.

پیشتر عبدالحسین روح الامینی که از اعضای ستاد انتخاباتی محسن رضایی بود، از اینکه در گزارش کمیته تحقیق مجلس ایران نامی از رامین آقازاده قهرمانی برده نشده است انتقاد کرده بود.

آقای روح الامینی گفته بود که رامین آقازاده قهرمانی مقتول چهارم بازداشتگاه کهریزک است که پس از آزادی از این بازداشتگاه جان باخته است.

سایت های مخالف دولت ایران هم با انتشار عکس رامین آقازاده قهرمانی از او به عنوان چهارمین قربانی بازداشتگاه کهریزک نام برده اند.

درباره مرگ او نوشته اند که او پانزده روز پس از بازداشت درحالی که آثار شکنجه روی بدنش دیده می شد از کهریزک آزاد شد، اما به دلیل جراحت هایش در بیمارستان درگذشت.

در اظهارات مقامات قضایی و گزارش مجلس ایران که بیستم دی ماه در صحن علنی مجلس خوانده شد از محسن روح الامینی، امیر جوادی فرد و محمد کامرانی به عنوان سه قربانی بازداشتگاه کهریزک نام برده شد.

علت مرگ این افراد، ضرب و جرح ماموران در دوران بازداشت اعلام شد. نام بازداشتگاه کهریزک نخستین بار در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری و به عنوان یکی از محل های نگهداری و بازجویی از بازداشت شدگان بر سر زبان ها افتاد.

گزارش هایی از ضرب و جرح و بدرفتاری با زندانیان و کشته شدن چند نفر در این بازداشتگاه که در جنوب تهران قرار داشت، منتشر شد. آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۸۸ دستور تعطیلی این بازداشتگاه را به دلیل "غیر استاندارد بودن" شرایط آن صادر کرد.

مسئولان قضایی ایران تا کنون زمان برگزاری جلسه محاکمه متهمان پرونده کهریزک را اعلام نکرده اند.

مطالب مرتبط