رد صلاحیت گسترده وکلای پرونده های سیاسی و مطبوعاتی در ایران

کانون وکلای دادگستری
Image caption شماری از وکلای سرشناس کانون وکلای دادگستری مرکز برای انتخابات هیات مدیره رد صلاحیت شدند

هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز به رد صلاحت ۳۶ تن از داوطلبان انتخابات هیات مدیره این کانون اعتراض کرد.

محمد جندقی کرمانی پور، رئیس کانون وکلای مرکز با ارسال نامه ای به دادگاه انتظامی قضات با اعتراض به رد صلاحت نزدیک به نیمی از داوطلبان بیست و ششمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز خواستار پاسخگویی این مرجع قضایی در باره رد صلاحیت های صورت گرفته شد.

در میان رد صلاحیت شدگان، اسامی شماری از وکلای سرشناس که در سال های اخیر عمدتا وکالت پرونده های سیاسی و مطبوعاتی را برعهده داشته اند، به چشم می خورد.

محمد جندقی کرمانی پور رئیس فعلی کانون، گودرز افتخار جهرمی رئیس سابق کانون، محمد علی دادخواه، نعمت احمدی، رمضان حاجی مشهدی، ناصر زرافشان، عبدالفتاح سلطانی، فریده غیرت، محمد حسین آقاسی و عبدالصمد خرمشاهی از جمله کسانی هستند که صلاحیت آنها از سوی دادگاه عالی انتظامی قضات رد شده است.

آقای کرمانی پور، روز چهارشنبه ۵ اسفند (۲۴ فوریه) در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت که دادگاه عالی انتظامی قضات دلیلی برای این رد صلاحیت ها اعلام نکرده است.

به گفته او این دادگاه از میان ۷۹ داوطلب شرکت در انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری، فقط صلاحیت ۴۳ داوطلب را تایید کرده و در نامه ای سایر داوطلبان را "دارای صلاحیت لازم" ندانسته است.

براساس قانون، تنها صلاحیت وکلایی تایید نمی شود که از سوی دادسرای انتظامی قضات محکوم شده اند.

در دوره های قبلی انتخابات کانون وکلا نیز برخی از وکلایی که دفاع از مخالفان دولت ایران را بر عهده داشته اند رد صلاحیت شده بودند، اما امسال تعداد رد صلاحیت شده ها بیشتر از سال های گذشته بوده است.

قرار است انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، روز ۲۰ اسفند ماه امسال برگزار شود.

مطالب مرتبط