بررسی برنامه پنجم: به نام آرزو، سلام بر رویا

ارائه لایحه برنامه پنجم به مجلس

تجربه برنامه های توسعه میان مدت در ایران به ۶۰ سال پیش بر می گردد و ایران در این مدت ۹ برنامه توسعه پنج ساله و هفت ساله اجرا کرده است که پنج برنامه مربوط به قبل از انقلاب و چهار برنامه مربوط به بعد از انقلاب است. برنامه پنج ساله چهارم تا یک ماه دیگر یعنی در آغاز سال 1389 به پایان می رسد و بعد از آن باید برنامه پنجم آغاز شود. اما به دلیل تاخیر دولت محمود احمدی نژاد در ارائه لایحه برنامه پنجم، اکنون مجلس سرگرم بررسی لایحه بودجه است و سرنوشت برنامه پنجم در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. برخی نمایندگان مجلس می گویند که برنامه پنجم در بهار سال آینده بررسی می شود و اجرای آن با چند ماه تاخیر اغاز خواهد شد اما برخی نمایندگان هم پیشنهاد می کنند که بهتر است برنامه چهارم یک سال دیگر ادامه پیدا کند و مجلس سرفرصت، برنامه پنجم را بررسی و تصویب کند.

برنامه پنجم و حساب و کتابی که نیست

برنامه پنجم توسعه دومین برنامه از سند چشم انداز بیست ساله به حساب می آید و برخلاف برنامه های اجرا شده در سالهای بعد از انقلاب، با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست. در این برنامه نقطه آغاز و پایانی وجود ندارد. از آمار و ارقام خبری نیست و همه چیز در آرزو خلاصه شده است.

برای خواندن مطلب، اینجا را کلیک کنید.

برنامه پنجم: علم و فرهنگ با طعم مذهب

نقش پررنگ مذهب در بخش فرهنگ به حدی است که وقتی نوبت به اجاره مکان های ورزشی می رسد سازمان تربیت بدنی موظف می شود که مجتمع های ورزشی را به صورت اجاره بلند مدت ترجیحی و ارزان قیمت به بخش غیردولتی و مراکز دینی و مذهبی واگذار کند.

برای خواندن مطلب، اینجا را کلیک کنید.

برنامه پنجم: به نام عدالت به کام دولت

بیمه های اجتماعی و طرح دولت برای مداخله در صندوق های بازنشستگی و برنامه استفاده از صندوق توسعه ملی برای گسترش بیمه یکی از بخش های اصلی برنامه پنجم توسعه است. در این بخش "شغل خانه داری" زنان به عنوان فعالیت اقتصادی محسوب شده و قرار است آثار آن در حساب های ملی نیز گنجانده شود.

برای خواندن مطلب، اینجا را کلیک کنید.

برنامه پنجم: از اینترنت پرسرعت تا نقش بسیج در امنیت

تلاش برای توسعه اینترنت پرسرعت در کنار ایجاد شبکه اینترنت ملی بخشی از برنامه پنجم توسعه است و دولت می کوشد بخشی از کار دولت را با عنوان "کار در خانه" به خانه ها منتقل کند. نقش استانداران در برنامه ریزی پررنگ می شود و دولت موظف می شود تا از یک و نیم میلیون بسیجی فعال برای امنیت پشتیبانی کند.

برای خواندن مطلب، اینجا را کلیک کنید.

برنامه پنجم: مشکلات اقتصادی وتلاش برای جذب سرمایه خارجی

بخش اقتصاد در برنامه پنجم توسعه مفصل است اما بسیاری از برنامه ها برای دردهای کهنه اقتصادی ایران تدارک شده است. نبود فضای کسب و کار مناسب، بهره وری پائین، بی میلی سرمایه گذاران خارجی برای همکاری و ریخت و پاش های بی حساب و کتاب از محل درآمدهای نفتی، بخشی از مشکلاتی است که اقتصاد ایران را در سالهای اخیر آزار داده است.

برای خواندن مطلب، اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست