بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۱ اسفند

تیترهای اول

"هاشمی رفسنجانی به نماز جمعه برگردد احمدی نژاد به مجمع" عنوان اصلی آرمان است، ابتکار همین گزارش را با تیتر "بازگشت هاشمی به نماز جمعه و احمدی نژاد به مجمع تشخیص" منعکس کرده است و آفتاب یزد از زبان رییس مجلس نوشته "عده ای می خواهند فتنه گر بسازند".

"حضور بیگانگان امنیت منطقه را مخدوش می کند" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی تیتر یک روزنامه جمهوری اسلامی است، "اعتقادی به بمب اتمی نداریم" از همین مقام در صدر گزارش های خبری جهان صنعت نشسته، جوان "سلام جماران به خلیج فارس" را گزارش اصلی خود قرار داده ، "لبخند خلیج فارس به سلام عزتمندانه اولین ناوشکن تمام ایرانی" عنوان خراساناست و کیهان همین گزارش را با |افتتاح بزرگ ترین پروژه دفاعی تاریخ ایران" منعکس کرده است.

"بازتاب متفاوت گزارش جدید آژانس" گزارش اصلی دنیای اقتصاداست، ایران روزنامه دولت از "برخورد نیروی انتظامی با دلالان وام بانکی" خبر داده، رسالت از قول منابع خارجی "ده شاخص مثبت اقتصاد ایران" را نقل کرده و روزنامه پول خبر داده که "ناجا شرکت سابق مهدی هاشمی رفسنجانی را خرید".

گزیده مقالات

ترفند مبادله سوخت

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود گزارش تازه آژانس را توطئه علیه ایران دیده و نوشته بدون شك این گزارش در زمانی منتشر شده که رهبر جمهوری اسلامی ترفند فریبكارانه غربی ها برای خروج اورانیوم غنی سازی شده از ایران و مبادله آن با میله های 20 درصدی در خارج را عقیم گذاشتند.

این روزنامه بدون اشاره به این که محمود احمدی نژاد همچنان بر تبادل اروانیوم تاکید دارد و حتی در آخرین مصاحبه مطبوعاتی خود ابراز آمادگی کرده که با آمریکائی ها هم تبادل سوخت صورت گیرد نوشته اكنون غربی ها به قصد انتقام گیری از عقیم ماندن آن طرح و به صورت آشکار وارد صحنه برای تحت فشار قرار دادن فعالیتهای هسته ای ایران شده اند.

گزارش بودار

"گزارش آژانس بودار است" عنوان سرمقاله جهان صنعت است که نوشته با وجود آنکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش پنجشنبه گذشته خود روند تولید اولین محموله سوخت اورانیوم 20 درصدی ایران را تایید کرد اما در آن نکاتی آورده که تازگی دارد. چرا که نوشته بدون توجه به همکاری‌های مسوولانه و داوطلبانه هسته‌ای ایران مدعی شده است که ایران به اندازه‌ای همکاری نکرده است تا آژانس بتواند روند صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای آن را به طور کامل تایید کند.

این مقاله به یاد آورده که نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی قبلا با اشاره به برخی اخبار رسانه‌های خارجی مبنی بر فعالیت‌های هسته‌ای غیرصلح‌آمیز ایران گفته بود برخی رسانه‌ها با بیان این ادعاهای پوچ و بی‌اساس که به استناد لپ‌تاپ آمریکایی است، اعتبار رسانه خود را در جهان زیرسوال می‌برند و ادعاهایی تکراری را مطرح می‌کنند.

دست پخت مدیر جدید

کیهان گزارش تازه را اولین دست پخت مدیر كل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی دیده و نوشته آن را دروغ گویی درباره ابعاد مختلف برنامه هسته ای ایران توصیف کرده است .

به نوشته این روزنامه گزارش جدید آمانو ضمن تأیید این نكته كه ایران موفق به غنی سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد شده تلویحاً ادعا كرده است كه بازرسان آژانس به این موضوع اشراف نداشته اند. و یك مقام مسئول به كیهان گفته آمانو به زودی مجبور خواهد شد بابت این موضع خود عذرخواهی كند».

کیهان با تاکید بر این که مدیركل جدید آژانس در بخش دیگری از گزارش خود سعی كرده است حسابرسی مواد هسته ای اعلام شده ایران را مخدوش جلوه داده و این داستانسرایی خود را به مسئله مطالعات ادعایی مرتبط كند بار دیگر از قول مقام مسئولی که نامش را ذکر نکرده نوشته این هم یك دروغ دیگر است چون حتی یك میلی گرم مواد هسته ای در ایران بدون اطلاع آژانس جابجا نمی شود.

برای بازگرداندن آرامش

فریبا نهاوندی در گزارشی در آرمان نوشته غیبت آیت الله هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران ازماه‌های پس از برگزاری انتخابات، همچنان موضوع بحث شخصیت‌ها وچهره های سیاسی است.این در حالی است که برخی تلاش دارند تا این شخصیت تأثیرگذار جمهوری اسلامی دوباره به نماز جمعه برگردد.

در ادامه این گزارش یادآوری شده از آغاز دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد وی درمجموع جلسات رسمی مجمع تشخیص مصلحت نظام غیبتهای زیادی داشته . بیش از5/4سال ازریاست جمهوری محمود احمدی نژاد گذشته است و وی درجلسات مجمع تشخیص به عنوان یكی از اعضای ثابت به جز چند جلسه پراكنده حضور نداشته است

با این مقدمه گزارشگر ارمان نظر یک عضو ارشدجامعه روحانیت مبارز را منعکس کرده که پیشنهاد داده که برای ایجاد وحدت و وفاق بازگست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به نماز جمعه پس از گذشت حدود 9‌ماه ونیز حضور احمدی نژاد در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌تواند اثر مطلوبی بر فضای کشور داشته باشد.

نقد طرح تازه انتخابات

حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان سابقه مجمع تشخیص مصلحت نظام را در رسیدگی به لایحه ای برای نظم دادن به انتخابات سال های آینده منعکس کرده و نوشته بر این اساس مجمع طرحی را تهیه کرده که بخش های اول آن خوب و مفیدست اما در جاهائی از آن قصد دارد از اشراف شورای نگهبان بر انتخابات جلوگیری کند.

مدیر کیهان با دفاع از عملکرد شورای نگهبان در نظارت استصوابی نوشته از اولین سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و مخصوصاً طی دو دهه اخیر، تمامی گروههای ضدانقلاب داخلی و خارجی و قدرت های استكباری حمله مشترك و هماهنگی را علیه نظارت شورای نگهبان آغاز كرده و بی وقفه ادامه داده اند چنان که یکی از دو لایحه ای که دولت خاتمی تهیه کرد هم حذف نظارت شورای نگهبان بود.

ایراد دیگری که نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان آمده آن جاست که "به گونه ای زیركانه درباره یكی از شرایط داوطلبان نوشته اند تعهد و پایبندی داوطلبان نسبت به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و التزام عملی نسبت به احكام اسلام " و با ظرافت خاصی، التزام عملی به اصل ولایت فقیه حذف شده در حالی که فلان كاندیدا بعد از حضور در مسئولیت می تواند قانون اساسی و حكم و نظر ولی فقیه را نادیده بگیرد و در پاسخ ادعا كند كه بنده، مثلاً مقلد آقای صانعی!!و یا ... هستم!

سرمقاله کیهان پیش بینی کرده که این طرح در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به حضور افرادی همانند دبیر شورای نگهبان رد شود.

سرمایه دارهای بد

روزنامه پول با انتقاد از صدا و سیما به خاطر پخش سریالی که در آن سرمایه داران شخصیت های منفی قرار داده شده اند نوشته وقتی در محیط یک کارخانه این دیدگاه (که در این مجموعه القا می‌شود) تقویت شود، کارگران، کارمندان و مدیران می‌گویند برای چه کسی کار کنیم؟ برای کسی که همه را به فساد می‌کشاند، برای خانواده مفسدش یا برای یک حقه‌باز این کار را بکنیم؟ ببینید تقویت چنین دیدگاهی چقدر می‌تواند ‌روی بهره‌وری تاثیر‌گذار باشد.

نویسنده این روزنامه تاکید کرده کشور دقیقا مثل کویری که تشنه آب باشد، تشنه سرمایه‌گذاری است و بیش از هر زمان دیگری تشنه رشد، پیشرفت و توسعه است.صدا و سیما با توجه به گستره تاثیرگذاری که دارد، باید فرهنگ کارآفرینی، توسعه، پیشرفت و رفاه را ترویج بدهد. اگر ما به‌دنبال رشد فردی هستیم، باید همه جامعه مشارکت کند. یعنی همه افراد جامعه خود را در ابعاد علمی، فرهنگی، مهارتی، مالی و معنوی ملزم به توسعه بدانند.

احمد ترک نژاد در مقاله روزنامه پول نوشته بارها پیش آمده است که همین مطالب را در جلسه مجمع نمایندگان اتاق بازرگانی به عنوان یگانه پارلمان بخش خصوصی در کشور عنوان کرده‌ایم اما متاسفانه تاکنون واکنش یا پاسخی از سوی مسئولان صدا و سیما دریافت نکرده‌ایم .

عوام فریبی

مردم سالاری در سرمقاله خود با یادآوری سالگرد سقوط هواپیمای نظامی و کشته شدن دو تن از مقامات اول انقلاب از قول یکی آن ها که سرپرست موسسه کیهان بود نوشته خطر عوام زدگی گسترده است و عوام فریبی یکی از بلایای کشورست.

به نوشته این مقاله باید برای آن فکری کرد و کاری کرد کارستان. مجلس یکی از میراث داران شهیدانی چون شاهچراغی و رسانه ها میراث دار چنین اسوه های تدبیر و اندیشه مسوولیتی بس عظیم دارند و باید راه رشد عوام زدگی و عوام فریبی را در لوایح و قوانین و نظارت دقیق و آگاهی بخشی به مردم مسدود کنند.

خرید ناجا

رضا طهماسبی در گزارش اصلی روزنامه پول خبر داده که شرکت ناجی‌غرب که از زیرمجموعه‌های موسسه سرمایه‌گذاری مهرگان وابسته به بنیاد تعاون نیروی انتظامی است در مزایده‌ای 49 درصد از سهام شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران را خرید. شرکتی که گزارشگر این روزنامه آن را شرکت سابق مهدی هاشمی رفسنجانی معرفی کرده است.

این گزارش نشان می دهد که این انتقال سهام به نیروی انتظامی که زیر عنوان خصوصی سازی صورت می گیرد در حالی است که هیچ‌کس متصور نبود که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های وابسته‌اش وارد این کارزار کاملا اقتصادی شوند.

در این گزارش آمده بدین‌گونه پس از بنیاد تعاون سپاه که چندی‌است در زمینه‌های اقتصادی و سازندگی فعال شده است و شرکت‌هایی دارد که همیشه یک پای ثابت مزایده واگذاری‌ها هستند، بنیاد تعاون نیروی انتظامی نیز وارد این حیطه شد و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه ساخت و تجهیز سکوهای نفتی دریایی را با قیمتی بیش از 140میلیارد تومان خریداری کرد. در حالی که موسسه سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت با پیشنهاد 136میلیارد تومانی موفقیتی در این مزایده حاصل نکرد.

تکرار خوشه بندی

خراسان در گزارش اصلی خود از زبان رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن نسبت به وضعیت صنایع تولیدی کشور بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها ابراز نگرانی کرده است به خصوص آن جا که رییس کارگروه تحول اقتصادی دولت خبر از روش های تازه ای برای حمایت از صنایع بزرگ شامل فولاد، سیمان ، پتروشیمی ، آلومینیوم و نساجی داده است.

خراسان نوشته محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با تشبیه هدفمندکردن یارانه‌ها به "ارکستر سمفونی"، از شوک غیرقابل تحملی که بر بخش تولید وارد خواهد شد، ابراز نگرانی کرد و گفت: نباید بگذاریم سرنوشت خوشه‌بندی خانوار برای بنگاه ها و واحدهای تولیدی هم تکرار شود.

جدال آلترناتیوها

سرمقاله ابتکار گمانه زنی کرده که اصلاح طلبان دیگر یارای هماوردی در صحنه سیاسی ایران را نخواهند داشت. اما زنجیره حوادث موجب شد تا گردونه سیاست بر پاشنه همراهی و موافقت برای اصلاح طلبان نچرخد و نشانه هایی ظاهر شد که نشان می داد افکار عمومی تفکر اصلاح طلبان را پس زده است.

وکیلی نویسنده این مقاله نوشته دومخرداد 88 نقطه آغاز شکل گیری و بازتعریف آلترناتیوها بود.به تعبیر دیگر تحلیل رفتار زیرپوستی گروههای مختلف اصولگرا،حکایتگر جدال آلترناتیوهاست. جدال آلترناتیوها در زیر پوست رفتار ظاهری گروههای سیاسی جریان دارد چرا که آشوب های خیابانی پس از انتخابات تاکنون مانع عریان شدن جدال مذکور بوده است; و به مرور که فضا آرام و آرامتر شود و به انتخابات شوراها که در 89 برگزار خواهد شد نزدیکتر شویم ابعاد جدال نمایانتر خواهد شد

سرمقاله ابتکار با این وجود و با اشاره به انتخابات چهارمین دوره شوراهای شهروروستا که در سال 89 برگزار می شود،آن را نخستین وزن کشی سیاسی بین جایگزین های اصلاح طلبان از یکطرف و جریان حامی احمدی نژاد دانسته و نوشته جدال آلترناتیوها،صحنه اصلی آرایش سیاسی آینده کشور را رقم می زند.