آمریکا: گزارش آژانس عزم ما را برای تحریم بیشتر ایران تقویت کرد

فعالیت های هسته ای ایران
Image caption آمریکا می گوید گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی نگرانی های این کشور را تایید کرده است

آمریکا می گوید گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی هسته ای عزم این کشور را برای افزایش تحریم های بین المللی این کشور تقویت کرده است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با اشاره به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: " (این گزارش) بر سوال ها و نگرانی های جاری ما از فعالیت های هسته ای ایران تاکید کرده است."

آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود ابرازنگرانی کرده که ایران ممکن است در حال ساخت کلاهک اتمی برای نصب بر روی موشکهای خود باشد.

در این گزارش ده صفحه ای آغازغنی سازی اورانیم با غلظت بالا در تاسیسات نطنز نیز تایید شده است.

آقای کراولی روز جمعه به خبرنگاران در واشنگتن گفت: "اگر ایران به مسیر کنونی خود ادامه دهد، نتواند به طور سازنده ای درگیر گفتگو شود و به سوال های ما و جامعه بین المللی پاسخ ندهد، با فشار فزاینده شامل تحریم های بیشتر روبرو خواهد شد."

آیت الله علی خامنه ای روز جمعه در سخنانی گفت کشورش در پی به دست آوردن سلاح هسته ای نیست و آن را برخلاف اصول اعتقادی خود می داند.

آقای کراولی در پاسخ به سوالی درباره واکنش ایالات متحده به سخنان آقای خامنه ای گفت که "شگفت زده" نشده است.

پیش تر، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز خواستار وضع تحریم های بیشتر علیه ایران شده بود.

آلمان، بریتانیا و فرانسه به همراه آمریکا خواستار تشدید فشار جهانی بر ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم در این کشور هستند و روسیه نیز نگرانی خود را از مفاد گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است.

در این حال، چین که از دیگر اعضای گروه 1+5 است مخالفت خود را با اعمال تحریم های جدید علیه ایران اعلام کرده است.

مطالب مرتبط