جواد لاریجانی: اعدام‌شدگان اخیر معترض انتخاباتی نبودند

محمدجواد لاریجانی
Image caption دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، نماینده جمهوری اسلامی در نشست حقوق بشر ژنو

در حالی که قوه قضائیه ایران سه هفته پیش اعلام کرده بود که دو نفر را به اتهام شرکت در اعتراضات انتخاباتی اعدام کرده است، دبیر ستاد حقوق بشر این قوه می گوید که این دو نفر از ماه ها پیش از انتخابات در زندان بوده اند.

آقای لاریجانی، شامگاه جمعه ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "یورونیوز" تاکید کرد که این دو نفر "هیچ ربطی" به تظاهرات پس از انتخابات نداشتند و به خاطر بمب گذاری در "مسجدی در شیراز" مجازات شدند.

آقای لاریجانی سه شنبه شب گذشته نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفته بود که دو اعدام شده اخیر با بمب گذاری در شیراز "حداقل ۱۴ نفر" را کشته اند.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران، روز ۸ بهمن از صدور حکم اعدام برای یازده تن از متهمان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، از جمله معترضان روز عاشورا، خبر داد.

این دادسرا همچنین اعلام کرد که از میان ۱۱ نفر فوق، ۲ نفر که به "اقدامات ضدانقلابی و ساختارشکنانه" در "ماه‌های اخیر به خصوص روز عاشورا" دست زده ‌بودند اعدام شده اند.

"اعدام شدگان قطعا در جریان آشوب های اخیر دستگیر شده اند"

آرش رحمانی پور، ۲۰ ساله و محمد علی زمانی، ۳۷ ساله، اعدام شدگان آن روز بودند که اتهام آنها از جمله محاربه و تلاش برای براندازی بود.

آقای رحمانی پور و آقای علی زمانی در کنار عده دیگری از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات، در طول تابستان گذشته در جلسات دادگاه های دسته جمعی حاضر شده و علیه خود سخنانی گفته بودند.

بعد از صدور اطلاعیه قوه قضائیه در مورد ارتباط اعدام این دو نفر با ناآرامی های پس از انتخابات، وکلای یکی از این دو و گروه های حقوق بشر گفتند که این دو نفر پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت شده و تحت فشار به "کارهای ناکرده" اعتراف کرده بودند.

به گفته گروه های حامی حقوق بشر، این دو نفر به اتهام دست داشتن در انفجار بمب در محل برگزاری مراسم هفتگی یک گروه مذهبی به نام "کانون رهپویان وصال" در شیراز دستگیر شده بودند که زمان وقوع آن، ۲۴ فروردین ۱۳۸۷ بود.

در پی این اعتراض ها، دادسرای تهران جزئیات اتهامات آرش رحمانی پور و محمدرضا علی زمانی را اعلام کرد که در آن نشانی از اتهام شرکت در اعتراضات انتخاباتی دیده نمی شد.

با این حال، خبرگزاری فارس در ۱۳ بهمن اظهارات معاون اول قوه قضائیه ابراهیم رئیسی را نقل کرد که در درباره "شایعه عدم حضور اعدام شدگان در اغتشاشات اخیر" می گفت: "دو نفری که اعدام شده و ۹ نفر دیگر که به زودی اعدام خواهند شد قطعا در جریان آشوب‌های اخیر دستگیر شدند و هر کدام به یکی از جریان‌های ضد انقلاب مرتبط بوده و با انگیزه نفاق و براندازی نظام در اغتشاشات حضور یافته‌اند".

چند روز بعد از اعدام آرش رحمانی پور و محمد علی زمانی، احمد جنتی امام جمعه موقت تهران، در خطبه های نماز جمعه پایتخت از اعدام آنها دفاع کرد و خواستار "رحم نکردن" قوه قضائیه به "مفسدان فی الارض" شد.

به نظر می رسد که اظهارات تازه دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه بر ابهامات موجود در مورد اعدام آقای رحمانی پور و آقای علی زمانی می افزاید، چرا که در اطلاعیه دادسرای تهران در مورد جزئیات اتهامات این دو، نشانی از دست داشتن در انفجار شیراز هم دیده نمی شد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر مخالفان دولت ایران، دو روز پس از اعدام آقای علی زمانی و آقای رحمانی پور در دیدار با یکدیگر اعلام کرده بودند: "به نظر می رسد کسانی که اقدام به اعدام آنها شد ماهها قبل از جریان برگزاری انتخابات دستگیر شده و پرونده آنها نیز ارتباطی با حوادث انتخابات اخیر نداشته است و به گفته وکلایشان آنها تنها توانسته اند دیداری کوتاه با موکلان خود داشته باشند و مراحل دادرسی برای آنها انجام نشده است . به نظر می رسد که چنین اقدامی برای ایجاد خوف در مردم جهت عدم حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن است."

مطالب مرتبط