فرمانده پلیس تهران عوض شد

عزیزالله رجب زاده
Image caption سرتیپ رجب زاده از فرماندهی پلیس تهران کنار رفت

با کنار رفتن سرتیپ عزیزالله رجب زاده از فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ، سرتیپ حسین ساجدی نیا به عنوان رئیس پلیس جدید پایتخت منصوب شد.

خبرگزاری ایلنا شنبه ۱ اسفند (۲۰ فوریه) دلیل تعویض فرماندهی پلیس تهران را بازنشستگی عزیزالله رجب زاده عنوان کرده است.

این سومین تغییر در فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ در ۱۶ ماه گذشته محسوب می شود.

در پی اعتراضات روز عاشورا در تهران، یکی از نمایندگان هوادار دولت، بدون ذکر جزئیات بیشتر، از بازجویی دو و نیم ساعته از سرتیپ رجب زاده در این روز خبر داده بود.

عبدالحسین ناصری، مخبر کمیسیون امنیت داخلی و امور شوراهای مجلس، در گفت و گو با خبرگزاری فارس در ۱۹ دی خواستار برخورد با یکی از مسئولان قضایی (بدون ذکر نام) به خاطر احضار عزیزالله رجب زاده شد.

آقای ناصری اظهار داشت: "اگر خواهان آرامش هستیم باید جلوی اغتشاشات را بگیریم و حافظان امنیت را تقویت کنیم، اما متاسفانه در روز عاشورا... دستگاه قضایی سردار رجب‌ زاده فرمانده انتظامی تهران بزرگ که باید نیروهای میدانی خود را در برخورد با هنجارشکنان ساماندهی می کرد، احضار و دو ساعت و نیم معطل می کند".

در پی این اظهار نظر، واکنشی از سوی قوه قضائیه یا دیگر نهادهای مسئول در ارتباط با "احضار" فرمانده وقت پلیس تهران منتشر نشد.

مجروح شدن سرتیپ رجب زاده در روز عاشورا

یک روز بعد از عاشورا (۶ دی)، فرماندهی نیروی نتظامی تهران بزرگ با صدور اطلاعیه ای به مجروح شدن عزیزالله رجب زاده و تعدادی از نیروهایش در جریان اعتراضات این روز اشاره کرد.

این اطلاعیه تصریح داشت: "فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ با حضور در صحنه واز طریق گفت و گو ، تلاش به برقراری نظم و آرامش و حفظ حرمت این روز عزیز و تسهیل عزاداری مردم نمودند که با هجوم و پرتاب اشیاء از سوی فتنه گران، وی و تعدادی از ماموران نیروی انتظامی مجروح ومصدوم گردیدند".

سه هفته بعد، عزیزالله رجب زاده در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا، با متهم کردن تظاهرکنندگان به خشونت گفت که آنان "پلیس راکه تا آن روز از خود خویشتن‌داری نشان داده بود مورد تعرض قرار دادند" و افزود: "بالاخره چند سنگی هم ما خوردیم".

فرمانده پیشین پلیس تهران، در پاسخ به این سوال که "آیا افرادی که اقدام به ضرب و جرح شما کرده بودند، از سوی پلیس دستگیر و یا شناسایی شدند و یا شما در این رابطه شکایتی کرده‌اید"، گفته بود: "من مطرح نیستم و در این رابطه شکایتی نکرده‌ام".

سومین تغییر رئیس پلیس تهران در ۱۶ ماه

سرتیپ رجب زاده که اخیرا جای خود را به حسین ساجدی نیا داده است، در 20 مهر 1387 به جای احمدرضا رادان به فرماندهی پلیس پایتخت منصوب شده بود.

Image caption سرتیپ ساجدی نیا، فرمانده جدید پلیس تهران

این انتصاب بعد از آن صورت گرفت که سرتیپ رادان، به سمت جانشین فرماندهی کل نیروی انتظامی منصوب شد.

حسین ساجدی‎نیا، جانشین عزیزالله رجب زاده، پیش از این معاونت عملیات نیروی انتظامی را بر عهده داشت و قبل از آن، جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ بود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، با انتصاب حسین ساجدی‎نیا به‎عنون رییس‌پلیس پایتخت، سرتیپ رضایی معاونت عملیات نیروی انتظامی را برعهده گرفته است.

ایلنا در خبر خود نام کوچک معاون جدید عملیات نیروی انتظامی را ذکر نکرده، اما با توجه به اشاره این خبرگزاری به سمت قبلی نامبرده که "فرماندهی مرزبانی ناجا" بوده است، به نظر می رسد که معاون جدید عملیات پلیس، سرتیپ "قاسم رضایی" است.

مطالب مرتبط