اکوادور رابطه با ایران را دلیل اتهام 'پول شویی' دانست

Image caption رئیس جمهوری اکوادور گفته است کشورش از ایران پولی دریافت نکرده است

رافائل کوریا، رئیس جمهوری اکوادور، روابط رو به گسترش کشورش با ایران را دلیل متهم شدن اکوادور به تهدیدی علیه نظام مالی بین المللی دانسته است.

نهاد بین المللی "کارگروه اقدام های مالی" (اف ای تی اف) مستقر در پاریس فرانسه در گزارش اخیر خود اکوادور را در کنار ایران در زمره کشورهایی قرار داد که "معایب استراتژیک" در نظام بانکی آن ها خطری علیه نظام مالی بین المللیست.

رافائل کوریا روز شنبه (۱۹ فوریه) این تصمیم که برای اولین بار علیه کشورش اتخاذ می شود را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویتر، رئیس جمهوری اکوادور گفت: "چه تکبری! چرا؟ زیرا ما با ایران ارتباط داریم. این امپریالیسم است در پست ترین شکل خود. این هیچ ربطی به مبارزه با پول شویی ندارد."

او "کارگروه اقدام های مالی" را متهم کرده که از قرار دادن اکوادور در "فهرست سیاه" بعنوان "چماقی" علیه کشورش استفاده کرده است.

"کارگروه اقدام های مالی" در گزارش خود نوشته است که اکوادور هنوز درباره مبارزه با پول شویی و تامین مالی تروریسم تعهدی در سطوح سیاسی ارشد نداده است.

این گروه از اکوادور خواسته است که نظارت بر سیستم مالی خود را تقویت کند، برای پول شویی و تامین مالی فعالیت های تروریستی مجازات های "مناسب" در نظر بگیرد و نیز در جهت شناسایی و مصادره شدن دارایی های گروه های "تروریستی" تدابیر لازم در نظر بگیرد.

ایران، اتیوپی، آنگولا، ترکمنستان، کره شمالی و پاکستان نیز امسال توسط "کارگروه اقدام های مالی" به عنوان کشورهایی که توانایی مقابله با پول شویی و مقابله با تامین مالی فعالیت های تروریستی را ندارند، معرفی شده اند.

از زمان به قدرت رسیدن رافائل کوریا در اواخر سال ۲۰۰۶ میلادی روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اکوادور و ایران گسترش یافته است.

رئیس جمهوری اکوادور که اقتصاددان است و تمایلات چپگرا دارد و به هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا نزدیک است.

او در دسامبر سال ۲۰۰۸ میلادی به همراه هیاتی بلندپایه به تهران سفر کرد. نتیجه این سفر حداقل ۱۲ تفاهم نامه بین ایران و اکوادور بود.

"کارگروه اقدام های مالی" به کشورهای عضو هشدار داده که مراقبت خطراتی که ایران برای نظام مالی جهان دارد باشند و علیه این کشور تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

این نهاد که بخشی از "سازمان توسعه و همکاری اقتصادی"در پاریس است به سرمایه گذاران و بازرگانان توصیه کرده که در مبادلات خود با ایران به دقت مراقب آثار "پولشویی و تامین مالی فعالیت های تروریستی" باشند.

این گروه یک نهاد میان-دولتی برای توسعه و تشویق سیاست های ملی و جهانی در مبارزه با پولشویی و تامین مالی فعالیت های تروریستی است.

این گروه که نمایندگان ۳۴ کشور در آن عضویت دارند در پایان نشست خود در ابوظبی این درخواست را مطرح کرد.

مطالب مرتبط