بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲ اسفند

تیترهای اول

"بررسی سیاست‌های کلی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت" تیتر اول آرمان و مردم سالاری است و روزنامه جمهوری اسلامی از قول هاشمی رفسنجانی نوشته "هرگونه حركت مخدوش كننده وحدت باید مورد مذمت دلسوزان انقلاب اسلامی قرار گیرد".

آفتاب یزد از قول حسن روحانی نوشته "پیشنهاد مبادله سوخت غربی‌ها را به طمع انداخت"، کیهان در تیتر اصلی خود از "بررسی خروج از ان پی تی، واکنش به گزارش آژانس" خبر داده است و رسالت نوشته "ناوشکن جماران حباب تهدیدهای خارجی را شکست".

"آزمون پذیرش دستیاری باطل شد" گزارش اصلی ابراراست، "سووالات لو رفت ازمون باطل شد" تیتر اول ابتکار. جام جم و ایران از "بركناری متخلفان و ابطال آزمون دستیاری" خبر داده اند و جوان نوشته "ابطال ازمون مساله دار با حکم مردانه وزیر".

"نزول رشد اقتصادی كشور" عنوان اصلی تهران امروزاست، "سال آینده تورم 22 درصدی داریم" به عنوان پیش بینی خوش بینانه وزارت اقتصاد تیتر اول جهان صنعت است،"بودجه بیش از همیشه بوی نفت می دهد" تیتر اول پول، خراسان پیش بینی وزارت اقتصاد را با عنوان "افزایش نرخ تورم و کاهش رشد اقتصادی سال آینده" منعکس کرده و دنیای اقتصاد از "پیش‌بینی از روند رشد اقتصادی"نوشته است.

گزیده مقالات

ابطال آزمون و ریشه یابی آن

جام جم نوشته خبر این است كه وزارت بهداشت با دستور شخص وزیر، آزمونی را كه همین چهارشنبه گذشته با حضور بیش از 16هزار پزشك برگزار شده بود، باطل كرد. در اطلاعیه ابطال این آزمون آمده است كه در بررسی اعتراضات و شكایات برخی از داوطلبان پس از برگزاری آزمون و وارد دانستن برخی از آنها، چنین دستوری صادر شده است.

ایران روزنامه دولت در گزارش اصلی خود مدعی شده که فساد در آزمون پزشگی به سال 1372 بر می گردد و در زمان دولت اصلاح طلب هم این حوادث بوده اما دولت توجهی نکرده تا امروز که با اعلام تخلف در آزمون دستیاری 88، ابطال آزمون و بویژه بركناری همه عوامل آن را باید اقدامی شجاعانه دانست.

روزنامه دولت در ریشه‌یابی علت اصلی تقلب در آزمون دستیاری تخصصی پزشكی به موضوعی اشاره کرده و نوشته تفاوت عایدی یك پزشك عمومی با یك متخصص گاه تا یكصد برابر است و اگر پزشك عمومی با همه تلاش خود، ماهانه یك میلیون تومان درآمد داشته باشد، یك متخصص گاه ماهانه به طور میانگین تا 100 میلیون تومان درآمد دارد، بنابراین چندان به ضرر نخواهد بود اگر میلیون‌ها تومان برای خرید سؤالات هزینه كنید چون این رقم در كمترین مدت جبران خواهد شد.

آفتاب یزد با تیتر ریشه فساد کجاست نوشته در حالی كه دو روز پیش وزیر بهداشت مدعی شده بود كه با اقدامات متعدد در آزمون و با طراحی متفاوت چینش سوال‌ها، امكان هرگونه تخلف و تقلبی را سلب می‌كنیم، این تمهیدات چاره‌ساز نشد و بنابه اعتراض‌ها و شكایت‌های برخی از داوطلبان و وارد تشخیص داده شدن این اعتراض‌ها، آزمون ابطال شد.

شکست مبادله سوخت

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به آمریکائی ها تاخته و نوشته بعد از شكست طرح خارج ساختن اورانیوم 3 5 درصدی ایران توسط گروه 1 +5 و اصرار مقامات ایرانی بر معاوضه آن با اورانیوم 20 درصدی در خاك ایران مقامات آمریكائی در نیمه بهمن ماه رسما ایران را به یكی از دو گزینه تشدید تحریم ها و یا حمله نظامی تهدید كردند. این تهدید نشان می دهد آمریكائی ها در ادعایشان مبنی بر اینكه هیچگاه تمایلی به حمله نظامی به ایران نداشته و ندارند صادق نیستند.

به نوشته این روزنامه احتمال قوی این است كه آمریکا و اسرائیل درصدد بررسی راه هائی هستند كه بتوانند بدون آنكه با شكست مواجه شوند به ایران حمله نظامی كنند. قطعا اگر این كارشناسان درك صحیحی از واقعیت ها داشته باشند به این نتیجه خواهند رسید كه چنین حمله ای هیچ نتیجه ای جز شكست مهاجمان نخواهد داشت هر چند ممكن است به مصلحت ندانند این نتیجه را اعلام نمایند.

خروج از معاهده

کیهان که در تیتر بزرگ صفحه اول خود از خارج شدن ایران از معاهده ان پی تی به عنوان پاسخی به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داده در گزارش خود از قول یك نماینده مجلس كه به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود نوشته برآورد ما این است كه غربی ها با این گزارش كه با گزارش های دوران البرادعی قابل مقایسه نیست، می خواستند یك پیام به ما بدهند و آن پیام هم این است كه آژانس از این به بعد «ادعا» را به جای «واقعیت» مبنای قضاوت در مورد ایران قرار خواهد داد.

کیهان از قول همین نماینده مجلس که نامش را نیاورده اضافه کرده برداشت ما این است که با این رویه جدید عضویت در NPT دیگر برای ایران هیچ فایده ای نخواهد داشت چرا كه ما باید یك طرفه اطلاعات بدهیم و همكاری كنیم و در عوض همه همكاری های ما به ضرر ما استفاده خواهد شد. در این صورت این سؤال وجود دارد كه ما چه نفعی در تداوم این عضویت داریم.

در بخش دیگری از گزارش کیهان از قول یک نماینده دیگر مجلس نقل شده که باز هم نام وی برده نشده چنین است: ممكن است دولت فعلا به طور مستقل مایل به انجام این كار نباشد ولی نمایندگان مجلس همانطور كه در یك مقطع خاص دولت را ملزم به توقف كلیه اقدامات داوطلبانه كردند، احتمال دارد این بار هم در مورد تجدیدنظر در عضویت NPT پیش قدم شوند حالا دیگر حتی مقام های دولتی هم به ما می گویند كه نمی توانند ازاین معادله دفاع كنند.

هسته ای و حقوق بشر

کیهان در سرمقاله خود موضوع بحران هسته ای را به انتقادهای جهانی از نقض حقوق بشر در ایران مرتبط دانسته و نوشته امروز افكار عمومی دنیا دریافته است و بسیاری از دولت ها نیز بر آن صحه می گذارند كه ایران یك كشور توانمند هسته ای است و تنها راه سخن گفتن با ایران هسته ای، گزینه تعامل و دیپلماسی است و ادبیات سخت و تحكم گونه با ایران راه به جایی نخواهد برد.

با این مقدمه کیهان نتیجه گیری می کند ظاهرا غرب به سركردگی آمریكا بازی تبلیغاتی جدیدی با عنوان «حقوق بشر» را در دستور كار كنونی خود دارد.موضوع و چالشی كه چیز تازه ای نیست و محافل غربی همواره در سه دهه گذشته با ژست حامیان سرسخت حقوق بشر! اتهامات بی اساسی را به ایران نسبت داده اند و كوشیده اند از این ماجرا به عنوان یك اهرم سیاسی علیه ایران اسلامی استفاده كنند.

این مقاله با اشاره به نشست هفته گذشته گروه كاری حقوق بشر در ژنو اشاره كرده كه در این نشست كشورهای غربی و آمریكا سعی كردند با پیش كشیدن اتهام نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و به دنبال آن مطرح كردن ادعاها و اتهامات واهی و پوچ، ایران اسلامی را محكوم نمایند اما با روشنگری هیئت ایرانی نمایندگان كشورهای اسلامی تلاش های ایران در زمینه ارتقا و تحكیم حقوق بشر را تمجید و تحسین كردند.

ابهام در رشد اقتصادی

تهران امروز در سرمقاله خود در همین باره نوشته بحران اعداد و شاخص‌های اقتصادی نادرست همچنان پابرجاست و روزانه بر تعداد و میزان آنها افزوده می‌شود و هر لحظه رنگ و شكلی تازه می‌یابد. جدیدترین نوع از این سنخ مسائل، ابهامی است كه پیرامون رشد واقعی اقتصاد ایران بروز كرده است.

به نوشته این مقاله در حالی كه رئیس‌جمهور در كنفرانس اخیر مطبوعاتی خود از رشد اقتصادی 6.9 درصدی برای سال گذشته (سال 87) خبر داده، رئیس كل بانك مركزی با حضور در جلسه كمیسیون تلفیق مجلس رشد همان سال را 2.3‌درصد ذكر كرده و نه 6.9 درصد. در كنار این اظهارات، رئیس مركز پژوهش‌های مجلس نیز از احتمال 1.5 تا 2 درصدی رشد اقتصادی برای سال جاری خبر داده و با بیان تذكری جدی از احتمال صفر شدن رشد یا منفی شدن آن در سال آینده خبر داده است.

به نوشته سرمقاله تهران امروز اكنون هشدار، بسیار جدی‌تر از رشد‌های حداقلی است زیرا براساس پیش‌بینی‌های مركز پژوهش‌های مجلس، رشد اقتصادی در سال آینده با اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها یا صفر خواهد شد یا منفی؛ مساله‌ای كه در صورت وقوع می‌تواند به ركود، بیكاری و بحران اقتصادی می انجامد.

وعده های انجام نشده

روزنامه پول خبر داده تابستان سال گذشته احمدی نژاد گفت خودروسازی ایران تا 10سال دیگر به سطح اول خودروسازی دنیا می‌رسد اما بهمن امسال منوچهر منطقی مدیرعامل سابق ایران خودرو گفت رقیبان بسیار قدرتمندی داریم و آنها برای پیشرفت روزانه خود برنامه دارند در صورتی که در خودروسازی ما چنین نیست... اگر استراتژی مناسبی در نظر بگیریم... می‌توان طی سال‌های آینده به مکان چهارمی در آسیا امیدوار بود.

به نوشته این روزنامه آنچه که مدیر کارآزموده خودروسازی ایران می‌گوید دورنمایی است از اتفاقاتی که طی چهار سال گذشته در صنعت خودروسازی ایران رخ داده است. اتفاقاتی از جنس «سفرهای استانی» و شروع ماجرا از نخستین سال آغاز به کار دولت نهم بود.

در گزارش پول آمده چندان مهم نیست در کدام دور از سفرهای استانی، وعده احداث کارخانه خودروسازی در سه استان مازندران، فارس و کرمانشاه را به مردمی که به استقبال آمده بودند، داده شد. آنچه هم اکنون بیش از هر چیز دیگری در این زمینه مهم است، عملی نشدن این وعده ها و البته تردیدهایی است که در اقتصادی بودن و سودزایی آنها وجود دارد.

تراز منفی تجاری ایران و آمریکا

جهان صنعت در سرمقاله خود به بررسی تراز تجارت دو‌جانبه ایران و آمریکا پرداخته و نوشته در سال گذشته میلادی کسری تجاری ایران با آمریکا 6/2 برابر کاهش یافته، خبری در نگاه اول شاید خوشحال‌کننده باشد اما اگر دقیق تر نگاه کنیم در می‌یابیم که مجموع تجارت ایران و آمریکا 5/384 میلیون دلار بوده است که نسبت به سال پیش که این رقم در سطح 3/787 میلیون دلار بود، کاهش 50 درصدی ثبت شده است.

به نوشته این مقاله به نظر می رسد عدم اعلام آمار‌های رسمی از سوی ایران به تنهایی گویا باشد که گفتن از واردات چهار برابری (نسبت به صادرات ایران) برای مسوولان شیرین نیست و با وجود آنکه کسری تجاری ایران با آمریکا در سال 2008 حدود 579 میلیون دلار بود و هم‌اکنون حدود 6/2 برابر کاهش داشته باز هم دلیلی برای تحلیل آن از سوی مقام های مسوول دیده نمی‌شود.

نویسنده سرمقاله جهان صنعت به این موضوعات عدم رابطه مستقیم و شفاف اقتصادی ایران و آمریکا و فشارهای سیاسی و تهدید‌های این کشور را اضافه کرده و نوشته شاید هم چرخش و تمایل سال قبل ایران به سوی کالاهای درجه چندم چین و حضور همکار جدید اقتصادی چون ترکیه نیز یکی از دلایل این کاهش تجارت میان دو کشور باشد.

بحران اجتماعی در پیش

مردم سالاری در سرمقاله خود توجه داده تحقق عدالت نیز تنها با شعار ممکن و میسر نیست و برای تحققش نیازمند ساختارها و قوانین خاص خود است که اقتصاد تجاری برای برپایی آن فاقد جدیت لازم است. از سوی دیگر اصولگرایان به خاطر تعلقات طبقاتی خود تعریف خاصی از عدالت را در ذهن دارند. این تعریف اگر چه در فرهنگ سنتی ما ریشه دارد لیکن در جامعه مدرن فاقد کارایی لازم است.

به نوشته این روزنامه شاهد آنیم که علی رغم شعارهای بسیار اصولگرایان در لزوم برقراری عدالت هر روز بر پیچیدگی ها و مشکلات اقتصادی جامعه و مردم افزوده می شود و اصولگرایان گرفتار در تعارضی درونی هر روز کسی یا چیزی را متهم کرده یا زیر سوال می برند.

مردم سالاری در پایان اظهار عقیده کرده که این به تعویق انداختن نیاز اساسی جامعه صرفا بحران های اجتماعی گسترده تری را برای ملت رقم می زند چنان که در آخرین اظهار نظر مسوولین آمده سالیانه 60 هزار زن به زنان سرپرست خانوار افزوده می شود. آیا این پایان ماجرا خواهد بود؟ به نظر می رسد با افزایش شکاف های طبقاتی و کاهش توان اقتصادی طبقات پایین جامعه، راه برای رشد افکار افراطی باز شود و این مهم ترین خطری هست که جامعه را تهدید می کند.

65هزار میلیارد تومان

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود به نقد تصمیم دولت در مورد آزاد سازی چهل هزار میلیارد تومان برای اجرای هدفمند کردن یارانه ها پرداخته و نوشته با توجه به مستثنی شدن دارو و كود كشاورزی از آزادسازی قیمت و با احتساب یارانه پرداختی دولت برای آب،‌گندم، قند و شكر، روغن و سایر اقلام خوراكی، كل یارانه‌پرداختی دولت به میزان 65 هزار میلیارد تومان می‌شود.

علیرضا کدیور در سرمقاله این روزنامه نتیجه گیری کرده که تصمیم دولت برای دریافت 40 هزار میلیارد تومان در سال آینده به معنای آزادسازی دو سوم یارانه پرداختی طی سال 89 است.به این ترتیب قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده باید دچار جهش چشمگیر شود كه به نظر می‌رسد اثرات تورمی آن می‌تواند بیش از برآوردهای اولیه مقامات اقتصادی و نمایندگان مجلس باشد.