مجمع تشخیص به دنبال تغییر مسئول برگزاری انتخابات

مجمع
Image caption مجمع تشخیص طرحی را بررسی می کند که در آن مسئولیت انتخابات از وزارت کشور به کمیسیون ملی انتخابات منتقل می شود

در حالی که طرح مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره تغییر مسئول برگزاری انتخابات، از سوی برخی حامیان دولت به محدود کردن شورای نگهبان تعبیر شده اما وزارت کشور ایران می گوید این وزراتخانه منتظر نتایج طرح مجمع تشخیص مصلحت است.

صولت مرتضوی معاون سیاسی وزیر کشور می گوید: "با توجه به این که اخیرا طرحی در مجمع تشخیص مصلحت تحت عنوان سیاست های کلی انتخابات مطرح است، ما قدری منتظر نتایج آن هستیم تا دوباره کاری صورت نگیرد."

آنطور که آقای مرتضوی می گوید، وزارت کشور نیز در حال تهیه لایحه "جامع انتخابات" است و تا هفته آینده آن را تقدیم دولت می کند.

طرحی که مجمع تشخیص مصلحت بررسی می کند مربوط به برگزار کننده انتخابات است که در آن پیش بینی شده مسئولیت برگزاری انتخابات به کمیسیون ملی انتخابات واگذار شود در حالی که اکنون وزارت کشور مسئول برگزاری انتخابات است.

انتقاداتی به این طرح وارد شده و از جمله روزنامه محافظه کار کیهان روز شنبه اول اسفند (20 فوریه) با انتقاد از طرح مجمع تشخیص مصلحت، هدف آن را محدود کردن تأثیر شورای نگهبان بر انتخابات دانسته بود.

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول کیهان در سرمقاله خود نوشته بوند که یک طرح ۲۸ ماده ای توسط کمیسیون "سیاسی، دفاعی، امنیتی" مجمع تشخیص مصلحت (به ریاست حسن روحانی) تهیه شده که بخش هایی از آن "خلاف قانون اساسی" است و شورای نگهبان را از چرخه تعیین صلاحیت نامزدهای انتخاباتی حذف می کند.

اما کمی بعد محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام توضیح داد که "سیاست های کلان، بعد از قانون اساسی و قبل از قوانین مجلس است و از قانون اساسی تخطی ندارد و تا کنون نیز مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اساس همین امر عمل کرده است؛ از این رو اگر کسانی اطلاع ندارند و مسائل دیگری را مطرح می کنند، باید اطلاعاتشان را تکمیل کنند".

موضوع رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی ایران توسط شورای نگهبان و نحوه دخالت این شورا در برگزاری انتخابات، بررسی شکایت ها و تأیید نتایج شمارش آرا از بحث انگیزترین مسائل سیاسی سال های اخیر در ایران بوده که پس از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به یک بحران سیاسی و امنیتی منجر شده است.

چرا کمیسیون ملی انتخابات

مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که "بر اساس تجربه برخی کشورها، پیش بینی کمیسیونی برای برگزاری انتخابات، انتخابات را کم مسئله تر می کند."

آقای نبوی به طور غیر مستقیم به انتقاد کیهان نیز پاسخ داده و گفته است که در قانون اساسی مسئول برگزاری انتخابات تصریح نشده در حالی که تاکید شده که "نظارت بر اکثر انتخابات ها بر عهده شورای نگهبان است."

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید که یک پیشنهاد این بود که "چون وزارت کشور بخشی از قوه مجریه است و برای این که برگزار کننده بیشتر جنبه ملی پیدا کند کمیسیونی با ترکیب نمایندگانی از قوای سه گانه و با حضور نماینده شورای نگهبان مسئولیت انتخابات را بر عهده بگیرد."

آنطور که گزارش شده در این طرح پیش بینی شده تا با هدف کاهش هزینه ها "انتخابات خبرگان و مجلس" و "انتخابات ریاست جمهوری و شوراها" با هم و در یک زمان برگزار شود.

اکبر ترکان مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره طرح مجمع می گوید که طرح مجمع برای بازگرداندن اعتماد به عنوان یک سرمایه اجتماعی در حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری تهیه شده است.

به گفته آقای ترکان تغییرات در سطح وزرای دولت پیشین محمود احمدی نژاد و بعد از آقایان مصطفی پور محمدی و علی کردان، کسی( صادق محصولی) بر مسند وزارت کشور نشست که " رئیس ستاد انتخاباتی یکی از کاندیداهای دوره نهم انتخابات ریاست جمهوری (احمدی نژاد) بود و این موضوع باعث شد تا اعتماد به بی طرفی برگزار کننده خدشه دار شود.

از طرف دیگر به عقیده آقای ترکان، بی طرفی شورای نگهبان نیز به دلیل طرفداری برخی از اعضای آن از یک کاندیدا، آسیب دید و این دو عامل به عنوان "ریشه بی اعتمادی منجر به کاهش سطح عمومی اعتماد در کشور شد."

به گفته آقای ترکان، این طرح به خاطر آسیب دیدن اعتماد مردمی نسبت به بی طرفی وزارت کشور آماده شده است و در آن جایگاه ناظر یعنی شورای نگهبان نیز در عالی ترین سطح قرار گرفته تا "به شان بی طرفی آن خدشه وارد نشود."

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت در این مورد گفته است که اولا بررسی سیاست های کلی مربوط به انتخابات پس از مکاتبه دو سال پیش وزیران وقت کشور (مصطفی پورمحمدی) و اطلاعات (غلامحسین محسنی اژه ای)، توسط رهبر ایران به مجمع سپرده شده و ثانیا هر تصمیمی که در مجمع در مورد انتخابات گرفته شود، نیازمند تأیید نهایی آیت الله خامنه ای خواهد بود.

مطالب مرتبط