نخستین جلسه محاکمه کیهان برگزار شد

حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان
Image caption حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان در این جلسه از روزنامه دفاع کرد

نخستین جلسه محاکمه کیهان روز یکشنبه به دلیل شکایت هشت شخص و نهاد از جمله شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، با حضور هیات منصفه مطبوعات برگزار شد.

اسفندیار رحیم مشائی، دستیار نزدیک رئیس جمهوری ایران، شادی صدر، فعال حقوق زنان و وکیل دادگستری و عمادالدین باقی محقق و روزنامه نگار از جمله شاکیان کیهان بودند.

در این جلسه که در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد، یک نماینده مجلس که به عنوان "اعلمی" معرفی شد، ، بازپرس دادگستری استان لرستان و مرتضی هاشمی دیگر شاکیان کیهان اعلام شدند. دادگستری شهرستان شهریار نیز شاکی بود که وسط جلسه اعلام شد رضایت داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، خانم عبادی کیهان را از جمله در ارتباط با چاپ مقاله ای تحت عنوان "تقدیر مرکز بهائیان در اسرائیل از شیرین عبادی" به "نشر اکاذیب" متهم کرده است.

وکیل مدافع عماد باقی که هم اکنون در زندان به سر می برد در جلسه دادگاه یکشنبه گفت که روزنامه کیهان بعضی از اعضای انجمن دفاع از حقوق زندانیان که آقای باقی از بنیانگذاران آن است را به رابطه با اسرائیل متهم کرده است.

شکایت اسفندیار رحیم مشائی نیز به مطلبی چاپ اردیبهشت سال 1387 در کیهان تحت عنوان "درخواست استفاده از عامل سیا" مربوط می شود. به گفته وکیل آقای مشائی آن مطلب مربوط به سفرهای هوشنگ امیراحمدی به ایران است که در آن حضور او "نتیجه وساطت و همراهی" رحیم مشائی توصیف می شود، چیزی که "صد در صد کذب" توصیف شد.

حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان در دادگاه گفت که شکایات متعدد است و پرونده ها باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

او بعضی از شکایات علیه کیهان را "کذب" خواند و گفت که شاکیان در دادگاه "مانور تبلیغاتی" داده اند. آقای شریعتمداری شکایات عماد باقی، شادی صدر و اسفندیار رحیم مشائی را رد کرد.

او در مورد شکایات خانم عبادی گفت که به علت تعدد شکایات خانم عبادی برای پاسخگویی نیاز به فرصت دیگری دارد.

حسین شریعتمداری نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان و از چهره های تندروی جمهوری اسلامی است.

روزنامه کیهان صریح اللهجه ترین روزنامه وابسته به حکومت است که به منتقدان، معترضان و مخالفان حکومت حمله می کند.

بسیاری از ناراضیان این روزنامه را متهم به دروغ پراکنی می کنند، اتهاماتی که این روزنامه رد کرده است.

مطالب مرتبط