نگرانی از وضعیت روزنامه نگاران زندانی و فعالان مدنی

محمد خاتمی
Image caption آقای خاتمی گفت که افتخار نیست که روزنامه نگار در زندان باشد

گروهی از خانواده های روزنامه نگاران زندانی در دیدار با محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران از محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه انتقاد کرده اند که گفته است در ایران هیچکس به خاطر اعتراض در ایران زندانی نیست.

همزمان کانون مدافعان حقوق بشر نیز بیانیه ای منتشر کرده و از وضعیت فعالان حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرده و نوشته که نهادهای حقوق بشری، زنان، دانشجویان، روزنامه نگاران و احزاب سیاسی منتقد هدف اصلی سرکوب حکومت قرار گرفته اند.

درنشست خانواده روزنامه نگاران زندانی با رئیس جمهور سابق، ژیلا بنی یعقوب که همسرش بهمن احمدی امویی در زندان به سر می برد، گفت که "آقای لاریجانی گفته اند که روزنامه نگاران به خاطر تخریب اموال عمومی در زندان هستند نه به خاطر فعالیت های روزنامه نگاری."

به گفته خانم بنی یعقوب، اتهاماتی که همسرش بر اساس آن محکوم شده، مطبوعاتی است و این کاملا در پرونده قضایی او مستند است. مصداق مهمترین اتهام او که منجر به صدور پنج سال حکم زندان برای او شده، مربوط به مسئولیتش در سایت خرداد نو است، آیا فعالیت در یک سایت فعالیت رسانه ای نیست و تخریب اموال عمومی است.

اعتراض خانواده های روزنامه نگاران به سخنان محمد جواد لاریجانی است که همزمان با برگزاری نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو به تلویزیون سی ان ان گفته بود: "هیچ کس به خاطر اعتراض در ایران زندانی نیست. تنها دلیلی که افراد به خاطر آن زندانی می شوند،خشونت است که همراه با اعتراض ها بوده."

انتقاداتی زیادی در جریان نشست ژنو به عملکرد حقوق بشری ایران وارد شد اما صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه می گوید که "در اجلاس ژنو کشورهای زیادی از مواضع ایران حمایت کردند."

در این نشست که تعدادی از خانواده روزنامه نگاران زندانی حضور داشتند، مهدیه محمدی همسر احمد زید آبادی روزنامه نگار گفت که آقای زید آبادی "هیچ جرمی جز فعالیت های روزنامه نگاری و نوشتن مقالات انتقادی در چارچوب قانون اساسی نداشته که اکنون در زندان رجایی شهر به سر می برد."

خانم محمدی با اعتراض به حکم سنگینی که به آقای زید آبادی داده شده گفت که "آیا با روزنامه نگاران مستقل در هر دوره ای باید چنین برخوردهایی شود."

Image caption آقای لاریجانی می گوید که در ایران هیچکس به خاطر اعتراض در ایران زندانی نیست

سپهرناز ابوذرپناهی همسر سعید لیلاز از دیگر روزنامه نگاران زندانی هم گفت که همسرش "به عنوان یک روزنامه نگار منتقد همواره در چارجوب قانون اساسی" کار کرده و دلسوز ایران بوده اما نمی دانم چرا به او حکم نه سال زندان داده اند.

خانم ابوذرپناهی گفت که برای نوشتن لایحه دفاعیه، قلم و کاغذ در اختیار آقای لیلاز قرار داده نشده و وی نتوانسته "آنطور که لازم بود از خود دفاع کند."

انتقاد از برخوردهای خلاف قانون

آقای خاتمی بعد از شنیدن درد و دلهای خانواده های زندانیان، خواستار آزادی زندانیان سیاسی و به خصوص روزنامه نگاران شده و پرسیدده آیا رسانه امری است تجملی یا نیاز جامعه امروز است؟

به گفته آقای خاتمی، بر اساس قانون حکومت باید تامین کننده امنیت مطبوعات باشد و در این شرایط "واقعا بدتر از شرمساری از دستگیری نا به جای اهالی رسانه و روزنامه نگاران این است ک تحت عنوان رسانه و مطبوعات بیشترین لطمه را به منافع ملی، شخصیت ها و بیشترین نقش را در ایجاد تنش، تفرقه در جامعه، تحریک، خشونت، دروغ پردازی و تهمت زنی هستیم."

آقای خاتمی تاکید کرده که "افتخار این نیست که اهالی رسانه امروز در زندان باشند."

به گفته رئیس جمهور سابق اگر کسی جرمی هم مرتکب شده باید بر اساس قانون با او برخورد شود نه "با تکیه بر ادعاها و احتمالا توهمات."

به تازگی نشستی در ژنو از سوی سازمان ملل برگزار شد که به وضعیت حقوق بشر در ایران اختصاص داشت. در این نشست هیاتی از ایران شرکت داشت که سرپرست گروه محمد جواد لاریجانی دبیر کمیسیون حقوق بشر قوه قضائیه بود که برادر رئیس قوه قضائیه است.

در این نشست انتقاداتی زیادی به عملکرد حقوق بشری ایران وارد شد اما اکنون صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه می گوید که "در اجلاس ژنو کشورهای زیادی از مواضع ایران حمایت کردند."

بنابر گزارشها کشورهای نظیر ویتنام، چین، بولیوی، کویت، سودان و زیمباوه از جمله کشورهایی بودند که از مواضع ایران حمایت کرده اند.

Image caption کانون مدافعان خواستار آزادی تمام زندانیان سیاسی شده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بعد از این نشست با انتشار گزارشی اعلام کرد این کشور درخواست آزادى تمام زندانيان سياسى، تعيين نماينده ويژه در امور شكنجه و پذيرش اعزام بازرسان بين المللى برای تحقیق درباره خشونت هاى پس از انتخابات اين كشور را رد کرده است.

از دیگر موارد مخالفت ایران با پیشنهادهای اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، رد اصلاح قوانین تبعیض آمیز علیه زنان، رد توقف فوری اعدام نوجوانان و زندانیان سیاسی و رد پایان دادن به محدودیت های شدید آزادی بیان است.

هیات اعزامی دولت ایران به این اجلاس همچنین اتهام های مطرح شده درباره موارد نقض حقوق بشر در این کشور مانند محدود بودن رسانه ها، ممانعت از دسترسی آزاد شهروندان به اینترنت و محدودیت شدید آزادی بیان را رد کرد.

نگرانی کانون مدافعان حقوق بشر

در همین حال کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به خانم ناوی پیلی کمیساریای عالی حقوق بشر از وضعیت نوشته که "طبق شواهد موجود اعضای نهادهای مدنی ایران در حبس، زندان و زیر فشارهای طاقت فرسا هستند و افرادی هم که در خارج از زندان به سر می برند، تحت فشارهای امنیتی و مواردی چون احضارهای پی در پی و تهدید و اخراج از محل کار قرار دارند."

این کانون که مدیریت آن به عهده شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل است، پرسیده که "دلیل منطقی دولت در مورد زندان افکندن و تحت آزار و اذیت قرار دادن این افراد چیست؟

این کانون خود به این پرسش پاسخ داده و نوشته که "اراده دولت برای ویران کردن جامعه مدنی ایران از طریق تحت فشار و اذیت و آزار قراردادن فعالان مدنی است."

این کانون از سازمان ملل خواسته است که مانع ویران شدن جامعه مدنی ایران شود و در اولین اقدام "تلاش جدی برای آزادی تمامی فعالان در نهادهای مدنی، احزاب سیاسی، نهادهای فکری- عقیدتی" صورت گیرد و پلمپ دفاتر نهادهای مدنی برداشته و فعالیت آنها بر اساس قوانین کشور آزاد شود.

کانون مدافعان حقوق بشر در سال ۱۳۸۰ توسط شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، و چهار وکیل دادگستری دیگر تأسیس شد و هدف خود را مواردی چون دفاع از متهمان سیاسی - عقیدتی و حمایت از خانواده آنها، انتشار گزارش هایی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و ایجاد نهادهای مردمی حقوق بشری اعلام کرد.

مطالب مرتبط