تجمع در برابر سفارت ایران در باکو

Image caption ایران با دو کشور همسایه خود -ارمنستان و جمهوری آذربایجان- روابط نزدیکی دارد

همزمان با دیدار رئیس مجلس جمهوری آذربایجان از ایران، حدود پنجاه نفر در اعتراض به سیاست های ایران در برابر سفارت این کشور در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان تجمع کردند.

خبرگزاری های جمهوری آذربایجان گفتند که معترضان در اعتراض به "اقدامات تجمع کنندگان در برابر کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز" جمع شده بودند.

معترضان که به "کنگره جهانی آذربایجانی ها" تعلق داشتند، تصاویری از روسای جمهور ایران و ارمنستان را که حاوی شعارهایی علیه آنها بود، به همراه داشتند. آنها به روابط ایران و ارمنستان معترض بودند و خواهان قطع روابط ایران با این کشور شدند. این افراد همچنین خواهان پایان یافتن آنچه فشار حکومت ایران بر فعالان آذری در این کشور خواندند، شدند.

خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان گفت این تجمع بیست دقیقه ای با دخالت پلیس پایان یافت.

طبق گزارش برخی منابع خبری در تجمعی که اواخر بهمن امسال در برابر کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز برگزار شد، معترضان ایرانی، پرچم این کشور را به آتش کشیدند و به سمت ساختمان کنسولگری تخم مرغ پرتاب کردند.

این افراد در اعتراض به آنچه برخورد پلیس باکو با عزاداران شیعه خواندند در برابر کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز تجمع کرده بودند.

منابع ایرانی می گویند پلیس باکو در ۲۸ صفر، در مراسم وفات حضرت محمد به ضرب و شتم عزاداران پرداخته و گروهی از آنها را بازداشت کرده بود.

معترضان در برابر کنسولگری جمهوری آذربایجان شعارهایی در محکومیت این اقدام و علیه الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان سر دادند.

ایران با دو کشور همسایه خود -ارمنستان و جمهوری آذربایجان- روابط نزدیکی دارد اگرچه روابط با جمهوری آذربایجان هر از چندگاهی دستخوش تنش می شود. روابط جمهوری آذربایجان و اسرائیل یکی از عوامل این تنش است. چند ماه پیش، سفر شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل به جمهوری آذربایجان با اعتراض ایران رو به رو شد و این کشور سفیر خود را برای مشورت به کشور فراخواند.

اکتای اسداف، رئیس مجلس جمهوری آذربایجان که به ایران سفر کرده، با مقام های ایرانی از جمله محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور دیدار کرده و به تبریز نیز سفر کرده است.

مطالب مرتبط