صالحی: ایران دو مرکز جدید غنی سازی اورانیوم می سازد

صالحی
Image caption صالحی از احتمال احداث مراکز جدید غنی سازی و نصب سانتریفوژهای بهتر خبر داده است

ایران از احتمال آغاز ساخت دو مرکز جدید غنی سازی اورانیوم در این کشور و "اخبار خوش هسته ای" در سال آینده خبر داده است.

روز دوشنبه، 3 اسفند (22 فوریه)، خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - متن مصاحبه با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران را منتشر کرد که در آن احتمال آغاز کار ساخت دو سایت جدید غنی سازی اورانیوم در سال آینده شمسی مطرح شده است.

آقای صالحی در این مصاحبه دستور محمود احمدی نژاد برای تعیین مکان هایی برای احداث ده سایت غنی سازی اورانیوم را یادآور شده و گفته است که اقداماتی در مکان یابی نزدیک به بیست محل صورت گرفته و گزارش کار به آقای احمدی نژاد تسلیم شده است.

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، امکان دارد به دستور رئیس جمهوری کار ساخت دو سایت جدید غنی سازی در سال آینده شمسی آغاز شود.

وی گفته است که هر کدام از این دو سایت به لحاظ قدرت تولید، اما نه از لحاظ وسعت مکان، در حد و اندازه سایت غنی سازی نطنز هستند و قرار است در این سایت ها از سانتریفوژهای جدید استفاده شود.

آقای صالحی افزود که روز 20 فروردین سال آینده، محمود احمدی نژاد "اخبار خوشی" را در مورد نوع سانتریفوژها به مردم ایران خواهد داد و افزود "آنجا مشخص می شود که ما از چه نوع سانتریفوژهایی در سایت های جدید استفاده خواهیم کرد."

در گذشته آقای احمدی نژاد در مواردی تصمیم گیری و اجرای طرح هایی در زمینه فعالیت های اتمی را به عنوان مژده و خبر خوش هسته ای برای مردم ایران اعلام کرده بود.

Image caption در حال حاضر نطنز تنها مرکز اعلام شده غنی سازی اورانیوم در ایران است

خبرگزاری ایسنا یادآور می شود که در ماه دی، هیات دولت به سازمان انرژی اتمی دستور داد ظرف دو ماه کار احداث پنج سایت جدید را که مکان آنها در سراسر کشور پیش بینی شده است آغاز و برای پنج سایت جدید نیز مکان مناسبی پیشنهاد کند.

به گفته مقامات دولتی، این ده سایت غنی سازی با هدف تامین سوخت مورد نیاز تعدادی نیروگاه هسته ای احداث می شود که قرار است در آینده برای تولید حدود بیست هزار مگاوات برق ساخته شود.

در حال حاضر، تنها نیروگاه اتمی ایران در بوشهر توسط روسیه در دست احداث است و پس از تکمیل این طرح، سوخت آن را نیز روسیه تامین خواهد کرد.

پیشتر، آقای احمدی نژاد گفته بود که برای تامین سوخت نیروگاه های مورد نظر، به نصب پانصد هزار سانتریفوژ نیاز است هر چند، به گفته وی، با نصب سانتریفوژهای جدید، همین مقدار سوخت با تعداد کمتری سانتریفوژ صورت خواهد گرفت.

طرح تاسیس مراکز جدید غنی سازی

به گفته آقای صالحی، علاوه بر پنج سایت شناسایی شده، پنج سایت دیگر نیز در نقاط مختلف کشور شناسایی خواهد شد که به صورت پراکنده و در دل کوه ساخته می شوند تا در برابر حملات نظامی ایمن باشند.

خبر آغاز احتمالی ساخت دو مرکز غنی سازی جدید در حالی انتشار می یابد که مخالفت ایران با مبادله اورانیوم غنی شده داخلی با سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران باعث ابراز نگرانی آژانس بین المللی انرژی اتمی و هشدار کشورهای غربی و حتی روسیه در مورد وضع تحریم های جدید تجاری علیه جمهوری اسلامی شده است.

همزمان، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - پاسخ "جمعی از نمایندگان مجلس، صاحبنظران و دانشگاهیان" به سخنان حسن روحانی، سرپرست سابق مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی را منتشر کرده است که سیاست اتمی دولت در سال های اخیر را هدف انتقاد قرار داده بود.

Image caption روحانی سیاستهای هسته ای دولت احمدی نژاد را هدف انتقاد قرار داده است

آقای روحانی با دفاع از سیاست تعامل دولت محمد خاتمی با کشورهای اروپایی برای حل بحران هسته ای جمهوری اسلامی، گفته بود که طرح مبادله اورانیوم تولید داخل با اورانیوم با خلوص بالاتر عملا به معنی تعلیق غنی سازی اورانیوم است که در دولت محمد خاتمی در چارچوب تفاهم با جامعه بین المللی به دست آمده بود.

ایرنا با مصاحبه با گروهی از طرفداران سیاست هسته ای دولت محمود احمدی نژاد، این اظهارات را رد کرده است.

براساس پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم، قرار بود بخش عمده اورانیوم با خلوص 3.5 درصد تولیدی در نطنز برای افزایش خلوص آن به روسیه ارسال و سپس به صورت میله های سوخت رآکتور تهران به ایران تحویل شود.

برخی از کارشناسان این نظر را مطرح کرده بودند که ذخیره مواد اولیه اورانیوم در ایران محدود است و به همین دلیل، خروج حدود هفتاد درصد از ذخیره اورانیوم با خلوص 3.5 درصد عملا به معنی تعلیق غنی سازی برای مدتی نا معلوم خواهد بود.

پس از طرح پیشنهاد آژانس در اجلاس وین در ماه اکتبر سال گذشته، برخی مقامات دولتی قبول این پیشنهاد را توصیه و آن را به منزله دستاوردی برای دولت محمود احمدی نژاد قلمداد کردند اما تا کنون، جمهوری اسلامی نظر نهایی خود در مورد این طرح را اعلام نکرده و در عوض، از آغاز تولید اورانیوم با خلوص بالاتر در نطنز خبر داده است.

کشورهای غربی مخالف برنامه های هسته ای ایران دولت این کشور را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته ای متهم ساخته و این امکان را مطرح کرده اند که ممکن است جمهوری اسلامی در صدد ادامه غنی سازی ذخیره اورانیوم داخلی تا درجه خلوص قابل استفاده در ساخت بمب اتمی باشد.

در خبری دیگر در مورد برنامه هسته ایران، روز دوشنبه رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه، پیشنهاد مشترک آمریکا، روسیه و فرانسه برای تامین نیاز ایران به رادیو ایزوتوپ از بازرهای جهانی را رد کرد و گفت چنین اقدامی به منزله تعطیلی کامل رآکتور تهران خواهد بود و برای جمهوری اسلامی قابل قبول نیست.

وی در عین حال این نظر را که ایران پیشنهاد مبادله سوخت را نپذیرفته است رد کرد و گفت که اگر شرایط مورد نظر ایران برآورده شود، این کشور حاضر به قبول ازن پیشنهاد خواهد بود.

مطالب مرتبط