وزارت خارجه ایران: ایرانی ها فقط به اسرائیل نباید سفر کنند

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
Image caption وزارت امورخارجه ایران می گوید که تاکنون درخواستی از سازمان گردشگری این کشور برای ممنوع کردن سفر اتباع ایرانی دریافت نکرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می گوید که جهانگردان ایرانی آزادند تا به غیر از اسرائیل به هر کجا که تمایل دارند، سفر کنند.

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، دوشنبه ۳ اسفند (۲۲ فوریه) گفت: "اتباع ایرانی تنها اجازه سفر به کشور اسرائیل را ندارند."

پیش تر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران از لغو تورهای مسافرتی به برخی کشورهای همسایه ایران در ایام سوگواری خبر داده بود.

لغو تورهای مسافرتی که به علت "رعایت نکردن شئونات اسلامی" و شرکت در کنسرت های موسیقی اعلام شده بود، واکنش های متفاوتی در برداشت و سازمان گردشگری ایران در روز جمعه ۲۳ بهمن از لغو ممنوعیت تورهای مسافرتی به کشور ارمنستان خبر داد.

اگر چه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران (۳۰ بهمن) از اقدام خود برای جلوگیری از برگزاری تور به دوبی در فاصله روزهای ۲۲ تا ۲۷ بهمن به مناسبت "ایام سوگواری" دفاع کرد و خبر داد که وزارت خارجه این کشور اسامی چند کشور را اعلام می کند که سفر به آنها با محدودیت همراه خواهد بود.

اما به گزارش ایلنا، آقای مهمان پرست امروز (دوشنبه ۳ اسفند) گفته است که وزارت امورخارجه ایران در ارتباط با ممانعت از سفر اتباع این کشور به سایر کشورها "به جمع بندی خاصی" نرسیده و درخواستی در این رابطه از سوی سازمان گردشگری دریافت نکرده است.

صفحه آخر پاسپورت ایرانی

اواسط بهمن ماه گذشته و تنها چند روز مانده به روز ۲۲ بهمن، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به دلیل آنچه "برگزاری کنسرت های موسیقی و عدم رعایت شئونات اسلامی در ایام سوگواری" اعلام شده بود، از تمامی دفاتر برگزاری سفرهای تفریحی خواسته بود تا تورهای مسافرتی که بین روزهای ۲۲ تا ۲۷ بهمن به مقصد کشور ارمنستان و چند کشور همسایه مانند امارات متحده عربی و ترکیه، برنامه ریزی شده بود، لغو کنند.

در بخشنامه اولیه این سازمان آمده بود: "بعضا مشاهده می شود که برخی آژانس ها به ویژه در ایام تعطیلات مناسبت های مذهبی اقدام به برگزاری تورهای خارجی به مقصد برخی از کشورهای همسایه می کنند که برنامه هایی هم چون شرکت گردشگران در کنسرت ها درآن دیده شده است".

در بخش دیگری از این بخشنامه به آژانس های مسافرتی هشدار داده شده بود: "تورهایی که با هدف و محتوای نامناسب در ایام سوگواری به مقصد برخی کشور های همسایه برگزار می شود غیر قانونی است و چنانچه آژانس ها و دفاتر مسافرتی در این ایام توری را به این کشورها اعزام کنند مجوز فعالیت آنها لغو می‌شود".

اگرچه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران در روز جمعه ۲۳ بهمن و یک روز پس از برگزاری مراسم ۲۲ بهمن، در تصمیمی جدید ممنوعیت برگزاری تورهای تفریحی به مقصد کشور ارمنستان را لغو کرد، اما انتشار بخشنامه سازمان گردشگری واکنش های مختلفی در بر داشت.

فرامرز سعیدی، رئیس انجمن آژانس های مسافرتی تهران، سه شنبه (۲۰ بهمن) به ایلنا گفته بود که اعلام ممنوعیت برای سفر به این کشورها بر خلاف قانون اساسی است و قانون به سازمان گردشگری اجازه لغو مجوز شرکت های برگزار کننده این تورها را نداده است.

آقای سعیدی در گفتگوی خود با ایلنا از صدور ناگهانی این بخشنامه انتقاد کرده و گفته بود: "ایام سوگواری که در برنامه تقویم سال وجود داشته چرا سازمان میراث فرهنگی از مدت‌ها قبل به این فکر نیفتاده و برنامه‌ریزی برای سفر مردم را از چندین ماه پیش متوقف نکرده است".

آقای سعیدی با انتقاد از صدور چنین بخشنامه ای گفت: "آژانس‌های مسافرتی اصولا در مقاطع خاص به خصوص تعطیلات، به طور مشخص برنامه‌ریزی می کنند و معمولا مردم هم به منظور استفاده از ایام تعطیل با اهداف مختلف مانند کار، دیدار دوستان و اعضای خانواده ، تجارت، امور پزشکی یا برای اخذ ویزاهای خاص ممکن است وقت گرفته باشند".

به گفته رئیس انجمن آژانس های مسافرتی تهران، "تعطیلات ایام بهمن‌ ماه (۲۲ تا ۲۷ بهمن ۱۳۸۸ که همزمان با "ایام سوگواری" انتهای ماه صفر شده بود) نیز از این امر مستثنی نیست و نمی‌توان ابتدا به ساکن سفر مردم را لغو کرد زیرا این خلاف آزادی‌های جامعه است".

در صفحه آخر گذرنامه های ایرانی، سفر اتباع این کشور به اسرائیل ممنوع اعلام شده است و دارندگان پاسپورت ایرانی از سفر به اسرائیل منع شده اند.

مطالب مرتبط