قرارگاه های 'جنگ نرم' در اصفهان و زنجان راه اندازی شد

تصویر سوکت تلفن و اینترنت
Image caption معترضان به نتایج انتخابات در ایران به استفاده از اینترنت در جهت "جنگ نرم" متهم می شوند

مسئولان استان های اصفهان و زنجان از راه اندازی "قرارگاه های مبارزه با جنگ نرم" در استانداری اصفهان و سازمان ملی جوانان زنجان خبر دادند.

معاون سیاسی-امنیتی استانداری اصفهان دوشنبه ۳ اسفند (۲۲ فوریه) در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران با اعلام این خبر "رصد کردن فعالیت دشمنان در فضای مجازی" را علت راه اندازی "قرارگاه مبارزه با جنگ نرم" در استانداری اصفهان ذکر کرد.

به گزارش ایلنا، محمد مهدی اسماعیلی، معاون سیاسی-امنیتی استانداری اصفهان، گفت که "کمیسیون ساماندهی فضای سایبر و الکترونیک" تقویت خواهد شد و این استانداری با "جرایم مشهود" در بخش اینترنت برخورد خواهد کرد.

'راه اندازی نخستین قرارگاه جنگ نرم'

همزمان با خبر راه اندازی "قرارگاه مبارزه با جنگ نرم" در استانداری اصفهان، رئیس سازمان ملی جوانان زنجان هم از راه اندازی "نخستین قرارگاه جنگ نرم کشور" در این شهر خبر داد.

کمال خداداده، رئیس سازمان ملی جوانان زنجان، دوشنبه (۳ اسفند) در گفتگو با خبرگزاری برنا گفت: "به دستور استاندار زنجان و با حضور تمامی دستگاه های اجرایی مقابله با جنگ نرم، قرارگاه مقابله با جنگ نرم با احداث اتاق فکر راه اندازی شد."

آقای خداداده برگزاری "جلسات مداوم" و "تدوین خط مشی مقابله با جنگ نرم" را از اهداف راه اندازی این قرارگاه عنوان کرد.

خبر راه اندازی "نخستین قرارگاه مقابله با جنگ نرم" در اصفهان و زنجان در حالی مطرح می شود که راه اندازی و تشکیل جلسات قرارگاه هایی تحت عنوان "مقابله با جنگ نرم" پیش تر نیز گزارش شده بود.

خبرگزاری فارس که از حامیان دولت محمود احمدی نژاد است، روز شنبه دوم آبان ۱۳۸۸ (۲۴ اکتبر ۲۰۰۹) از برگزاری ششمین جلسه "قرارگاه مقابله با جنگ نرم" در سپاه صاحب الامر استان قزوین خبر داده بود.

در ایران اصطلاح جنگ نرم به هرگونه اقدام روانی و تبلیغات رسانه ای اطلاق می شود که جامعه هدف را نشانه گرفته و به دور از درگیری و استفاده از زور و اجبار تلاش می کند تا جناح رقیب را به انفعال و شکست وا دارد.

جنگ روانی، جنگ سفید، جنگ رسانه ای، عملیات روانی، براندازی نرم، انقلاب نرم، انقلاب مخملی، و انقلاب رنگی اصطلاحاتی است که در رابطه با جنگ نرم مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از برگزاری انتخابات بحث برانگیز خرداد ۸۸، و برگزاری راهپیمایی و تجمع های خیابانی در مخالفت با نتایج آن، دولت ایران بارها مخالفان خود را به "راه اندازی جنگ نرم و انقلاب مخملی" متهم کرده است.

طی هشت ماه گذشته، کاندیداهای معترض به نتایج انتخابات، احزاب اصلاح طلب و رسانه های آنها، در کنار رسانه های خارجی و دولت های غربی به برنامه ریزی برای "جنگ نرم" و "براندازی" دولت محمود احمدی نژاد متهم شده اند و برخورد نیروهای امنیتی، انتظامی و بسیج با مخالفان تا کنون منجر به کشته شدن شماری از شهروندان، بازداشت و دستگیری صد ها فعال سیاسی و روزنامه نگاران شده است.

'اینترنت: سلاح پیشرفته در جنگ نرم'

افزایش تعداد کاربران اینترنت در چند سال اخیر و به ویژه پس از حوادث مربوط به انتخابات در ایران، نیروهای امنیتی و انتظامی این کشور را متوجه فعالیت های مخالفان دولت در محیط مجازی کرده است.

با تعطیلی موقت و لغو امتیاز چندین روزنامه و هفته نامه متعلق به جناح سیاسی موسوم به اصلاح طلب طی هشت ماه گذشته، و جلوگیری از فعالیت خبرنگاران و عکاسان ایرانی و خارجی در پوشش دادن به راهپیمایی ها و تجمع های معترضان انتخاباتی، مخالفان دولت ایران بیش از پیش به استفاده از فضای سایبری و اینترنت روی آوردند تا جایی که در بخشی از کیفرخواست دستگیر شدگان حوادث بعد از انتخابات در ایران، معاون دادستان تهران سایت های توییتر و فیس بوک را متهم به نقش آفرینی در فراهم کردن شرایط براندازی کرده بود.

دادستانی تهران سایت شبکه اجتماعی توییتر را متهم کرد که به روز رسانی سایت خود را "که مستلزم قطع چند روزه" بود، با هدف حمایت و سرویس دهی "به آشوبگران" به تاخیر انداخت.

همچنین فیس بوک متهم شد که "در راستای تسهیل ارتباط میان کاربران ایرانی و سایر کشورها در مقطع اغتشاشات نسخه آزمایشی خود را به زبان فارسی ارائه کرد تا آشوبگران بهتر بتوانند از آن استفاده کنند."

بخشی از کیفرخواست هم "قراردادن نرم افزار ترجمه انگلیسی به فارسی و بالعکس برای استفاده عمومی" را از جمله سرویس هایی دانسته که "به اغتشاشگران" ارائه شد.

سایت توییتر و فیس بوک که در مجموع بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر در سطح جهان دارند، در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به یکی از ابزارهای اصلی اطلاع رسانی میان معترضان بدل شدند.