بازداشت دو نفر از متهمان فروش سوالات آزمون تخصصی پزشکی در ایران

آزمون عمومی
Image caption فروش سوال های آزمون های سراسری در ایران در سال های گذشته هم مطرح بوده است

دادستان تهران از بازداشت دو نفر به اتهام فروش سوال های امتحانی آزمون دستیار پزشکی در ایران خبر داد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز دوشنبه ۳ اسفند (۲۲فوریه) با اعلام این خبر که تا کنون دو نفر از متهمان این پرونده شناسایی و بازداشت شده اند، گفت: "تحقیقات برای شناسایی سایر متهمان و دستگیری ها ادامه دارد. "

او تصریح کرد که به عنوان مدعی العموم پیگیر مساله است و تا کنون مشخص شده که حداقل ۲۵ سوال قبل از برگزاری جلسه آزمون فروخته شده است.

سی و هفتمین آزمون پذیرش دستیاری پزشکی تخصصی با شرکت بیش از ۱۶ هزار داوطلب روز پنجشنبه ۲۹ بهمن( ۱۸فوریه) برگزار شد.

اما وزارت بهداشت ایران با انتشار اطلاعیه ای این آزمون را به دلیل" تخلف و تقلب" باطل اعلام کرد و از برکناری همه مسئولان مرکز سنجش آزمون پزشکی از مقام خود، خبر داد.

انوشیروان محسنی بندپی، نماینده مجلس ایران در گفت و گو با خبرگزاری مهر با اشاره به فروش این سوال ها درسطح وسیع گفت: "مشخص شده که ۲۵ سوال به قیمت ۱۰ میلیون تومان در شب پیش از آزمون در اختیار افرادی قرار گرفته و پس از آن تا صبح پیش از آزمون این مبلغ به چهارو نیم میلیون تومان هم رسیده است."

برگزاری آزمون دستیاری تخصصی پزشکی در بعضی از سال های گذشته هم با جنجال هایی همراه بود، تا جایی که در سال ۸۲ اعتراضات داوطلبان منجر به تحقیق و تفحص مجلس از این آزمون شد.

در پی آن تحقیق و تفحص، مشخص شد سوالات آزمون به فروش رفته و تعدادی از کسانی که در فروش سوالات دست داشتند، بازداشت شدند اما نتایج آن امتحان باطل نشد. آقای محسنی بندپی، همچنین به بحث تقلب و تخلف در برگزاری این آزمون درسال های قبل اشاره کرد و گفت که از سال های ۸۳ هم ما شاهد این مشکل بودیم البته در سال ۸۷ به اوج خود رسید.

آقای محسنی بندپی در این باره گفت که متاسفانه به دلیل نداشتن مدارک و ادله کافی برخوردی صورت نگرفت و وزارت بهداشت رای به ابطال آزمون نداد.

زمان برگزاری مجدد آزمون

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه با انتشار اطلاعیه ای زمان برگزاری مجدد این آزمون را ۱۳ اسفند (۴ مارس) اعلام کرد.

پیشتر قرار بود این آزمون اواخر فروردین سال آینده برگزار شود، اما بنا به آنچه که "درخواست مکرر داوطلبان" عنوان شد، این آزمون یک ماه جلوتر انجام می شود.

محمدعلی محققی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اقدامات امنیتی گفت که مراجع قانونی و قضایی بر روند برگزاری آزمون نظارت خواهند داشت.

در تازه ترین انتصابات در وزارت بهداشت، جبرائیل نسل سراجی به سمت قائم مقام معاونت آموزشی در امور مرکز سنجش آموزش پزشکی این وزارتخانه منصوب شد.

همچنین قرار است روز سه شنبه ۴ اسفند (۲۳ فوریه)، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موضوع ابطال آزمون پذیرش دستیاری تخصصی را در مجلس این کشور بررسی کنند.

مطالب مرتبط