ایران برای مقابله با 'جنگ نرم' خبرگزاری تاسیس می‌کند

کامپیوتر
Image caption مقامات ایرانی بارها اینترنت را ابزار جنگ نرم معرفی کرده اند

دولت ایران قصد دارد در آینده نزدیک برای مقابله با آنچه که جنگ نرم می نامد، یک خبرگزاری فارسی زبان تاسیس کند.

علی دلاوری از مسئولان فناوری ریاست جمهوری ایران، روز سه شنبه ۴ اسفند(۲۳ فوریه)به خبرگزاری مهر گفت که دولت ایران تصمیم دارد برای کشورهای فارسی زبان منطقه، یک مرکز منطقه ای و یک خبرگزاری تاسیس کند.

آقای دلاوری گفت که قصد این است تا یک خبرگزاری به نام "اندیشه" راه اندازی شود تا مانند بی بی سی فارسی مورد استفاده فارسی زبانان منطقه قرار گیرد.

او هدف این کار را مقابله با رسانه هایی فارسی زبان مثل بی بی سی و مقابله با "جنگ نرم" نامید.

بخش فارسی بی بی سی در قالب رادیو، وب سایت و تلویزیون برای فارسی زبانان ایران، افغانستان و تاجیکستان برنامه های خبری تولید و پخش می کند.

در جریان حوادث پس از انتخابات ایران، مقام های ایران بارها سایت ها و رسانه های خبری خارجی را به برنامه ریزی برای "جنگ نرم و انقلاب مخملی" در ایران متهم کرده اند.

پیشتر هم آیت الله خامنه ای، رهبر ایران اولویت اصلی کشور را مقابله با "جنگ نرم" عنوان کرده بود.

آقای دلاوری بر برنامه عملی برای دوستی میان جوانان ایرانی، افغان و تاجیک تاکید کرد و گفت: " باید ضمن شناسایی دقیق مشترکات فرهنگی و افزایش سفرهای هنرمندان این کشورها، امکاناتی هم برای تبادل اطلاعات فرهنگی میان آنها فراهم کنیم."

او همچنین به گلایه جوانان افغان که امکان ادامه تحصیل در ایران را ندارند اشاره کرد.

در سال های اخیر محدودیت هایی برای تحصیل اتباع خارجی و فرزندان آنها در مدارس ایران وجود داشته و اتباع خارجی از جمله افغان ها نمی توانستند رایگان تحصیل کنند.

همچنین سال گذشته اداره کل اتباع خارجی وزارت کشور ایران ثبت نام و شرکت اتباع افغان و عراقی در آزمون سراسری پذیرش دانشجو در دانشگاه های ایران را ممنوع کرد.

یک روز پیش از اظهارات آقای دلاوری، مسئولان استان های اصفهان و زنجان از راه اندازی قرارگاه های مبارزه با جنگ نرم در استانداری اصفهان و سازمان ملی جوانان زنجان خبر داده بودند.

دولت ایران درحالی تصمیم به تاسیس خبرگزاری برای فارسی زبانان منطقه گرفته است که فعالیت خبرگزاری ها و رسانه های خارجی در ایران با محدودیت بسیاری روبه روست.

مطالب مرتبط