فشار کنگره بر دولت آمریکا برای اجرای تحریم های ایران

کنگره
Image caption کنگره تشدید تحریم های علیه ایران را در دستور کار خود دارد

تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا با ارسال نامه ای به هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، از او خواسته اند که نام شرکت های ناقض تحریم های ایالات متحده علیه ایران را منتشر کند.

ران کلین (دموکرات، ایالت فلوریدا) و مارک کرک (جمهوریخواه، ایالت ایلینوی) از جمله ۳۰ عضو مجلس نمایندگان کنگره اند که این نامه مورخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۰ را امضا کرده اند.

آن ها نوشته اند که وزارت امور خارجه تحقیقات مقدماتی درباره شرکت های "مشکل داری" که احتمالا به دلیل نقض تحریم های آمریکا علیه ایران، مجازات های ایالات متحده شامل حال آن ها می شود را انجام داده است.

این نمایندگان نوشته اند: "ما از شما می خواهیم که نام شرکت هایی را که مورد تحقیق هستند را آشکار کنید و می خواهیم که یک مقام مربوطه وزارت امور خارجه در اینباره به ما گزارش بدهد."

وزارت امور خارجه آمریکا هنوز به این درخواست واکنشی نشان نداده است.

کنگره آمریکا طرحی را در دست بررسی دارد که در صورت تصویب، شرکت های سرمایه گذار عمده در صنایع نفت و گاز ایران مانند شرکت هلندی شل و نیز شرکت هایی که به ایران تکنولوژی شنود مکالمات تلفنی بفروشند را تحریم خواهد کرد.

شماری از سناتورهای آمریکایی در ماه ژانویه از باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده خواستند که تحریم های فعلی علیه ایران را بطور یکجانبه تشدید کند.

آن ها روز ۲۷ ژانویه امسال از باراک اوباما خواستند که منتظر تصویب تحریم های تازه در کنگره یا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشود و با استفاده از اختیاراتی که دارد، تحریم ها علیه ایران و شرکت های سرمایه گذار در این کشور را بطور کامل اجرا کند.

ایران که برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند، تاکید دارد که تحریم های آمریکا یا شورای امنیت خط مشی اتمی اش را تغییر نخواهد داد.

مطالب مرتبط