به روز شده:  14:49 گرينويچ - سه شنبه 23 فوريه 2010 - 04 اسفند 1388

هاشمی رفسنجانی: نگذاریم تیرها به سمت رهبر برود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مجلس خبرگان رهبری در تهران جلسه تشکیل داده و اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس این مجلس در شروع به کار این نشست دو روزه ضمن دفاع از آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران، گفته که باید به وضعیت خانواده های آسیب دیده در حوادث بعد انتخابات رسیدگی شود.

این اجلاس در حالی آغاز شده که محمد یزدی نایب رئیس در جلسه غایب بود و فرزندش در جلسه حضور داشت.

آقای یزدی در حوادث بعد از انتخابات بارها از آقای رفسنجانی انتقاد کرده اما آقای هاشمی رفسنجانی در آغاز مجلس خبرگان گفت که "حتما باید این ابراز تاسف را بکنیم که آیت الله یزدی نمی تواند در این جلسه شرکت کند و البته فرزندشان در اینجا حضور دارند اما خودشان کسالت جدی برای شان پیش آمده است."

در جلسه شهریور مجلس خبرگان نیز آقای یزدی حضور نداشت و کسی به نمایندگی از طرف او در جلسه شرکت نکرده بود.

در نشست امروز خبرگان قربانعلی دری نجف آبادی دادستان سابق کل کشور، محمود هاشمی شاهرودی رئیس سابق قوه قضائیه، و احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران به عنوان اعضای هیات رئیسه در کنار آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس مجلس خبرگان حضور داشتند.

آقای رفسنجانی گفت که در فاصله بین دو اجلاس خبرگان "حوادث ناگواری" روی داد که "بی سابقه بود که این حوادث باعث اختلافات و احیانا کینه هایی در دل شد."

رئیس مجلس خبرگان گفت که در این دوره حوادثی رخ داد که "هیچ مسلمانی نمی تواند از آن راضی باشد و در این میان آسیب هایی به خانواده های معترضین و هم ماموران رسید که باید نسبت به این موضوع اظهار تاسف کرد و به آنها رسیدگی کرد."

این بخش از سخنان آقای هاشمی رفسنجانی، در نماز جمعه روز 26 تیر ماه نیز جزو خواسته هایی بود که از سوی وی مطرح شده بود.

دفاع از رهبر

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران بعد از انتخابات از نتایج آن دفاع کرد و به حمایت از محمود احمدی نژاد پرداخت به همین دلیل انتقادهای معترضان که ابتدا فقط به آقای احمدی نژاد مربوط بود به سمت آقای خامنه ای برگشت. رئیس مجلس خبرگان در این نشست گفت که "کاری نکنیم تیرهایی که نباید به سمت رهبری و نظام برود، به آن سمت رفته و ایشان سیبل شود."

مجلس خبرگان

محمد یزدی نایب رئیس مجلس خبرگان غایب اصلی نشست بود

وی با اشاره به اینکه رهبری طوری رفتار می کند که "صحنه خیلی داغ نشود"، گفت که "رهبری الان هم مراقب هستند تا طغیان پیش نیاید و حرف های بی خودی زده نشود."

مجلس خبرگان هر ساله دو یا سه نشست برگزار می کند، و این نشست دومین نشست خبرگان است که بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری برگزار می شود.

اولین نشست در اواخر شهریور برگزار شد غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور و سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول مذاکرات هسته ای گزارشهایی در باره مسائل داخلی و خارجی ارائه دادند.

در نشست امروز چهارم اسفند، (23 فوریه) قرار است که محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران و منوچهر متکی وزیر خارجه سخنرانی کنند.

آقای رفسنجانی بعد از ابراز تاسف از وقایع بعد از انتخابات با ابراز امیدواری گفت به سوی وفاق و همدلی که علائم آن در جامعه به چشم می خورد، حرکت کنیم.

رئیس مجلس خبرگان که در ماههای بعد از انتخاب به دلیل مواضعش از سوی حامیان دولت زیر فشار انتقاد قرار دارد به راهپیمایی 22 بهمن اشاره کرد که در آن جمعیت انبوهی حضور داشتند و در تهران با تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و مخالفان دولت نتوانستند اعتراض خود را نشان دهند.

آقای هاشمی رفسنجانی گفت این حضور باعث شد "فشار بر جمهوری اسلامی" که اخیرا از سوی آمریکا شدت گرفته کم شود زیرا به گفته رئیس مجلس خبرگان آمریکائی ها اکنون می گویند که ایران "به سمت دیکتاتوری نظامی می رود" و اگر حضور مردم در 22 بهمن نبود بعضی ساده لوح ها باور می کردند اما مردم نشان دادند که این تبلیغات نادرست است.

رئیس مجلس از گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز انتقاد کرد و گفت که قبلا ما از آقای محمد برادعی رئیس سابق آژانس گله مند بودیم که چرا شفاف سخن نمی گوید ولی مدیر کل جدید (آمانو) ادعاهای دیگران را تکرار کرده است.

او گفت که در گزارش جدید" ادعاهای امریکا علیه ما به صورت رسمی آمده بود و آمانو صریحا اظهارنظر کرد که دیگر نمی توانیم به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران اطمینان داشته باشم."

بعد از آن به گفته آقای هاشمی رفسنجانی، بحث تحریم های فلج کننده از سوی کشورهای غربی مطرح شد و که "البته با دیدن موج حضور مردم تا حدودی تهدیدها فروکش کرده، ولی نمی توانیم مطمئن باشیم این فروکش کردن، آرامش قبل از طوفان نباشد."

این دومین نشست خبرگان بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری است

آقای هاشمی رفسنجانی در نشست افتتاحیه همچنین به طرح مبادله سوخت اشاره کرد که پیشتر از سوی محمود احمدی نژاد مطرح شده بود و بعد این طرح از سوی آژانس به ایران ارائه شد اما ایران تاکنون به صورت رسمی آن را نپذیرفته است.

مجلسی در سکوت

خبرنگاران معمولا در افتتاحیه حضور دارند اما بعد از آن جلسات به صورت غیرعلنی برگزار می شود و هیچگاه اخبار این جلسات به صورت علنی منتشر نمی شود.

مجلس خبرگان دارای هشتاد و شش عضو است که به مدت هشت سال براساس تقسیم بندی استانی به نمایندگی مجلس انتخاب می شوند و دوره کنونی تا سال 1394 ادامه خواهد داشت.

براساس آئین نامه مجلس خبرگان، اعضای این مجلس باید دست کم سالی دوبار تشکیل جلسه دهند.

اعضای هیات رئیسه مجلس برای دوره های دو ساله انتخاب می شوند و رای گیری برای گزینش اعضای جدید هیات رئیسه سال آینده صورت خواهد گرفت.

وظیفه قانونی مجلس خبرگان رهبری، انتخاب رهبر در صورت فوت یا از کارافتادگی رهبر جمهوری اسلامی و نظارت بر عملکرد رهبری است و از این نظر، دارای اهمیت بالقوه ای در نظام جمهوری اسلامی تلقی می شود.

در عین حال، برخی از کارشناسان گفته اند با توجه به اینکه صلاحیت نامزدهای عضویت در مجلس خبرگان باید به تایید فقهای شورای نگهبان، که منصوب رهبری است، برسد، این مجلس در عمل تابع نهادهای غیر انتخابی منصوب رهبری است و در شرایط عادی، اختیارات چندانی ندارد.

در تحولات سیاسی پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری و نقش آیت الله خامنه در آن، برخی منابع از امکان مداخله مجلس خبرگان برای نظارت موثرتر بر اقدامات وی و تلاش برای ایجاد شورای رهبری خبر دادند اما این گزارش ها مورد تایید قرار نگرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.