اختیارات رئیس و کمیسیون های مجلس خبرگان

مجلس خبرگان رهبری 86 کرسی دارد و در این دوره زیر نظر هیات رئیسه ای مرکب از اکبر هاشمی رفسنجانی، محمود هاشمی شاهرودی، محمد یزدی، صادق لاریجانی، احمد خاتمی، ابراهیم رئیسی و قربانعلی دری نجف آبادی فعالیت می کند.

رئیس مجلس خبرگان با اکثریت مطلق اعضای خبرگان و سایر اعضای هیات رئیسه با اکثریت نسبی انتخاب می شوند.

رئیس مجلس خبرگان علاوه بر اداره جلسات بر كلیه امور ادارى، مالى، استخدامى و سازمانی مجلس خبرگان نظارت دارد و بايد با ارتباط منظم با رهبرى، شرايط را براى انجام دادن وظايف مجلس خبرگان آسان كند. وى، مصوَّبات مجلس خبرگان را امضا و به مراجع ذيربط ابلاغ مى‏كند و علاوه براین موظف است گزارشى سالانه از عملكرد و اقدامات هيأت رئيسه را به خبرگان ارائه كند.

این مجلس شش کمیسیون دارد: "کمیسیون سیاسی و اجتماعی"،"کمیسیون اصل 108"،"کمیسیون اصل 107 و 109"،"کمیسیون امور مالی و اداری"،"کمیسیون تحقیق اصل 111" و "کمیسیون بررسى راه‏هاى پاسدارى و حراست از ولايت فقيه".

از میان کمیسیون های شش گانه مجلس خبرگان آن گونه که در سایت رسمی این مجلس آمده "کمیسیون تحقیق اصل 111" وظیفه "نظارت بر استمرار شرايطى كه در اصل پنجم و يک ‏صد ونهم قانون اساسى براى رهبرى" تعیین و "تصميم‏گيرى در موارد فقدان آن" را بر عهده دارد.

بنابر قانون کمیسیون تحقیق اصل 111 موظف است تا"هرگونه اطلاعات لازم را در رابطه با اصل 111 را در محدوده قوانين و موازين شرعى تحصيل كند" و موظف است"نسبت به صحت و سقم گزارش‏هاى مربوطه بررسى لازم را به عمل آورد" و در صورتی که صحت از دست دادن شرایط رهبری بر این کمیسیون آشکار شود" مسئولیت تدارک جلسه و آماده سازی گزارشی برای برکناری موقت رهبری را نیز بر عهده دارد.

به رغم چنین قانونی وقتی آیت الله علی محمد دستغیب نماینده استان فارس در مجلس خبرگان ابتدا با انتشار بیانیه ای خواستار تشکیل جلسه مجلس خبرگان شد و سپس در اجلاسیه ششم در نطق قبل از دستورش با انتقاد از وضعیت کشور نسبت به عدم تشکیل اجلاس فوق العاده خبرگان اعتراض کرد،برخی دیگر از اعضای مجلس خبرگان خواستار اخراج وی از مجلس خبرگان شدند.

حتی مسجد قبای شیراز که تحت مدیریت وی قرار داشت مورد حمله نیروهای لباس شخصی قرار گرفت و از سوی شورای تامین استان فارس برای مدتی پلمپ شد.

دبیر خانه مجلس خبرگان در سایت رسمی خود تاکید کرده که"تحقيقات و مذاكرات كميسيون تحقیق ،محرمانه است."

"کمیسیون اصل 107 و 109" که وظیفه آن شناسایی جانشینان احتمالی رهبر جمهوری اسلامی در صورت برکناری،فوت یا اتفاقات مشابه دیگر کمیسیون مهم مجلس خبرگان رهبری است که موظف است"در باره همه موارد مربوط به شرايط و صفات رهبر و در باره همه كسانى كه در مظان رهبرى قرار دارند،تحقيق و بررسى به عمل آورد و نتايج آن را به هيأت رئيسه ارائه كند".

فعالیت های"کمیسیون اصل 107 و 109 " که یازده عضو اصلی و 4 عضو علی البدل دارد نیز "سری" است و نتایج مذاکرات و گزارش های آن"به صورت اسناد طبقه ‏بندى شده حفاظت مى‏ شود و بدون تصويب مجلس خبرگان در اختيار ديگرى قرار نمى‏گيرد،مگر رهبرى،كه عنداللزوم به اطلاع وى مى‏رسد."

مطالب مرتبط