آمریکا پیشنهاد اتمی ایران به آژانس را رد کرد

Image caption ایران در حال گسترش برنامه اتمی خود است

آمریکا گفته که پیشنهاد تازه ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران، حاوی نکته جدیدی نبوده و برای این کشور غیرقابل قبول است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) پیشنهاد ایران در تاریخ ۱۸ فوریه به یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس، ارائه شد و از او خواسته شده که آن را به "تمام عرضه کندگان بالقوه سوخت هسته ای منعکس کند."

به گزارش ایرنا، دولت ایران تاکید کرده است: "در صورتی که آژانس قادر به انجام وظایف خود بر اساس ماده ۳ اساسنامه نمی باشد، ایران برای مبادله سوخت لازم راکتور تحقیقاتی تهران با اورانیوم غنای پایین تولید شده در ایران بطور همزمان در یک و یا چند محموله در اراضی جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد."

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه (۲۳ فوریه) پیشنهاد ایران را غیرقابل قبول دانست و ایران را متهم کرد که برای منحرف کردن افکار از موضوع اصلی تلاش می کند.

به گفته او: "این پیشنهاد حاوی نکته تازه ای نیست. قبلا هم آن را شنیده ایم. ما معتقدیم طرحی که در ژنو ارائه کردیم، درست است."

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید نیز روز سه شنبه گفت، ایران تمایلی به جلب اعتماد جامعه بین المللی درباره صلح آمیز بودن برنامه اتمی اش ندارد.

او بار دیگر هشدار داد که ایران فرصت چندانی برای تغییر خط مشی اتمی ندارد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، که به استان خراسان جنوبی سفر کرده است، سه شنبه در یکی از سخنرانی هایش بر صلح آمیز بودن برنامه های اتمی ایران تاکید کرد.

او گفت: "ایران به دنبال بمب هسته ای نیست و بمب ما مردم خراسان جنوبی هستند و همین جوان ها ، مرد و زن ها هستند که ایمان، اخلاق و کارشان باعث ایستادگی در برابر زیاده خواهی هایتان خواهد شد شما را به زمین می زند و له خواهد کرد."

آمریکا و دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵ می خواستند که ایران حداقل حدود ۷۰ درصد از اورانیوم با غنای سه و نیم درصد خود را برای افزایش غلظت به حدود ۲۰ درصد و تبدیل به سوخت راکتور تهران، بطور یکجا به خارج کشور بفرستد.

ایران پس از رد این پیشنهاد، روند غنی سازی اورانیوم تا حد ۲۰ درصد را آغاز کرده است.

اورانیوم با غلظت ۹۰ درصد در ساخت سلاح اتمی کاربرد دارد.

مطالب مرتبط