مقام قضایی سیستان و بلوچستان: ریگی در دادگاه علنی محاکمه می شود

فیلم بازداشت ریگی
Image caption جمهوری اسلامی دستگیری ریگی را دستاوری بزرگ برای دستگاههای امنیتی خود دانسته است

در مورد محل محاکمه عبدالمالک ریگی خبرهای متفاوتی انتشار یافته است.

روز چهارشنبه، 5 اسفند (24 فوریه)، ابراهیم حمیدی، رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان، گفت که عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله که خبر بازداشت او روز گذشته توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی انتشار یافت، در آینده در یک دادگاه علنی در استان سیستان و بلوچستان محاکمه خواهد شد.

همزمان، خبرگزاری فارس به نقل از علیرضا آوایی، رئیس کل دادگستری استان تهران، گزارش کرده است که با توجه به محتوای پرونده عبدالمالک ریگی، درخواست احاله این پرونده به دادگستری تهران "به صورت صد در صد منتفی نیست."

به گفته آقای آوایی، معمولا رسیدگی به پرونده متهمان در محل ارتکاب جرم مورد اتهام صورت می گیرد مگر اینکه موجبات قانونی برای انتقال پرونده به محل دیگری وجود داشته باشد.

رئیس دادگستری تهران گفته است که اگر تهران محل ارتکاب بعضی جرایم عبدالمالک ریگی از نظر سازماندهی و اقدامات مربوط به آن بوده باشد، ممکن است رسیدگی به پرونده در تهران صورت گیرد.

Image caption حمیدی اعضای باقیمانده جندالله را تهدیدی امنیتی ندانسته است

روز سه شنبه، خبر بازداشت رهبر حزب الله همراه با تبلیغات گسترده و ابراز شادمانی مقامات جمهوری اسلامی انتشار یافت که از آن به عنوان یک دستاورد بزرگ اطلاعاتی و امنیتی و نشانه ای از اقتدار جمهوری اسلامی در جهان نام بردند.

رئیس دادگستری استان سیستان و بلوچستان همچنین به آنچه که انتقاد از عدم اجرای حکم اعدام عبدالحمید ریگی، برادر عبدالمالک، خوانده اشاره کرده است.

در ماه ژوئیه سال جاری به نقل از رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان گزارش شد که اجرای حکم اعدام عبدالحمید ریگی به تعویق افتاده و تاریخ مشخصی برای آن تعیین نشده است.

دو هفته پیش از آن، خبر اجرای حکم اعدام عبدالحمید ریگی و سیزده نفر دیگر به اتهام ارتباط با گروه جندالله و عملیات این گروه انتشار یافت اما تنها احکام سیزده نفر به اجرا در آمد.

حکم برادر ریگی

رئیس دادگستری سیستان و بلوچستان گفته است که "دستگیری عبدالمالک ریگی نتیجه اجرا نشدن این حکم بود" اما در مورد ارتباط بین این دو موضوع توضیحی نداده است.

در زمان انتشار خبر صدور حکم اعدام برای عبدالحمید ریگی، سایت متعلق به گروه جندالله گفت که وی ارتباطی با این گروه نداشته و صرفا به دلیل نسبت خانوادگی با رهبر گروه به اعدام محکوم شده است.

در مورد نحوه بازداشت و محاکمه عبدالحمید ریگی اطلاعات رسمی در دست نیست اما گفته می شود که ماموران پاکستانی سال گذشته او را دستگیر کردند و به ایران تحویل دادند.

Image caption حکم عبدالحمید ریگی قبلا به تعویق افتاده بود

رئیس دادگستری سیستان و بلوچستان به اعضای گروه چندالله هشدار داد که جمهوری اسلامی امکان بازداشت آنان را دارد و به این افراد توصیه کرد که با درخواست عفو از جمهوری اسلامی، خود را تسلیم کنند.

وی احتمال واکنش اعضای گروه جندالله نسبت به بازداشت رهبرشان را منتفی دانست و گفت که از این جنبه، مشکلی برای جمهوری اسلامی پیش نخواهد آمد.

روز گذشته، سیاست جندالله با تایید خبر بازداشت عبدالمالک ریگی، گفت که رهبر این گروه جوانانی را برای ادامه راه خود تربیت کرده و به جمهوری اسلامی هشدار داد که باید منتظر واکنش شدید اعضای گروه باشد.

سایت جندالله ضمنا دستگیری رهبر گروه را به همکاری سازمان های اطلاعاتی غرب با ایران نسبت داد و گفت که تشکیلات اطلاعاتی جمهوری اسلامی بدون کمک سایر کشورها توانایی پیگیری و بازداشت عبدالمالک ریگی را نمی داشت.

در مقابل، مقامات جمهوری اسلامی هم گفته اند که جندالله از حمایت آمریکا، اسرائیل و کشورهای اروپایی برخوردار است و اعترافات رهبر گروه، که به زودی پخش خواهد شد، این ارتباط با اثبات خواهد کرد.

مقامات غربی هر نوع ارتباطی با جندالله را تکذیب کرده اند.

مطالب مرتبط