دادستان تهران: ابراهیم یزدی و هدایت آقایی به مرخصی می روند

Image caption ابراهیم یزدی، (چپ) دبیر کل نهضت آزادی و هدایت الله آقایی، از اعضای ارشد حزب کارگزاران سازندگی

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران گفته است که ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی و هدایت الله آقایی، از اعضای ارشد حزب کارگزاران سازندگی با تودیع وثیقه به مرخصی خواهند رفت.

آقای دولت آبادی در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت: "ابراهیم یزدی برای طی مرخصی ۱۰ روزه خود امروز (چهارشنبه، ۵ اسفند) و هدایت آقایی نیز برای طی یک هفته‌ مرخصی فردا (پنجشنبه) از زندان آزاد خواهد شد."

به گفته آقای دولت آبادی پرونده آقای یزدی در حال بررسی است و آقای آقایی به دو سال و نیم حبس قطعی محکوم شده است.

ابراهیم یزدی همراه با عده ای دیگر از اعضای نهضت آزادی و بستگان آنان در پس از وقایع روز عاشورا در تهران دستگیر شدند.

سارا و لیلا توسلی، فرزندان محمد توسلی، رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران از جمله دستگیر شدگان پس از عاشورا بودند که در روزهای گذشته آزاد شدند.

همچنین پایگاه خبری نوروز، نزدیک به جبهه مشارکت ایران از محکومیت فیض الله عرب سرخی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به ۶ سال حبس قطعی خبر داده است.

Image caption فیض الله عرب سرخی بیش از 8 ماه است که در زندان به سر می برد

نوروز به نقل از وکیل آقای عرب سرخی نوشته است که اتهامات او اقدام علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام است.

وکیل آقای عرب سرخی گفته است که تقاضا کرده در مورد این حکم تجدید نظر شود.

او همچنین گفت که احتمال دارد موکلش تا مشخص شدن حکم دادگاه تجدیدنظر به مرخصی برود.

فیض الله عرب سرخی خرداد ماه گذشته و همزمان با ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری به همراه عده ای از اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بازداشت شد.

پیشتر، دادگاه برای صدور مرخصی موقت آقای عرب سرخی از زندان، مبلغ یک میلیارد تومان قرار وثیقه تعیین کرده بود که وکیل او از قاضی پرونده خواست که میزان وثیقه را به خاطر "عدم استطاعت مالی" موکلش، تعدیل کند.

بسیاری از متهمان نا آرامی های پس از انتخابات ایران با تودیع وثیقه های سنگین به طور موقت آزاد شده اند، اما عده ای از کسانی که برای آزادی موقت شان وثیقه های سنگین تعیین شده و قادر به تودیع وثیقه نبوده اند، همچنان در زندان به سر می برند.

از جمله عبدالله مومنی، عضو بازداشت شده ادوار تحکیم وحدت که به گفته همسرش به علت اینکه توان پرداخت وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی را ندارد، هنوز در زندان به سر می برد.

به گزارش وب سایت خبری کلمه، عبدالله مومنی که شغل معلمی داشته و در این مدت شغل خود را از دست داده، هیچ گونه منبع درآمدی نداشته و مستاجر است

بنا بر گزارش با توضیحات همسر مومنی مسئول پرونده او اعلام کرده است که امکان دارد از میزان این وثیقه کاسته شود.

آقای مومنی، سخنگوی دفتر ادوار تحکیم وحدت، در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران مسئول ستاد شهروند آزاد مهدی کروبی بود که چند روز پس از انتخابات دستگیر شد و از آن زمان زندانی است.

مطالب مرتبط