پلیس ایران قصد دارد رفتار با زندانی ها را کنترل کند

اسماعیل احمدی مقدم
Image caption سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم پیش از این درباره بازداشتگاه کهریزک گفته بود که تخلفی در سطح یک واحد انجام شده است

پلیس ایران از نصب دوربین های مدار بسته برای کنترل بازداشتگاه ها و اتاق های بازجویی در زندان های ایران خبرداد.

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران روز چهارشنبه ۵ اسفند (۲۴ فوریه) با اعلام این خبر، هدف این کار را رعایت حقوق شهروندی دانست و گفت: "اتاق های بازجویی و بازداشتگا ه ها باید به مونیتورینگ (دوربین ها ی مدار بسته) و سیستم نظارتی مجهز می شوند."

آقای احمدی مقدم به برخورد قانونی با مجرمان تاکید کرد و گفت که مامور پلیس در هیچ شرایطی نباید مجرمی را مورد ضرب و جرح قرار دهد و گفت که سال ۸۹ پایانی بر این مساله خواهد بود.

آقای احمدی مقدم به عنوان نمونه از اشتباه پلیس و دستگاه قضایی ایران در رابطه با بازداشت فردی به اتهام چند فقره قتل در شهر آبادان اشاره کرد.

به گفته او این شخص تحت فشار به قتل ها اعتراف و قاضی هم برایش حکم اعدام صادرکرده بود اما پس از مدتی با پیدا شدن قاتل اصلی، مشخص شد که شخص بیگناهی تحت فشار به کار نکرده اعتراف کرده بود.

موضوع رفتار با زندانی ها و بازداشت شده ها در ایران از انتقادهایی بود که چندی پیش از سوی نمایندگان حاضر در نشست حقوق بشر سازمان ملل متحد مطرح شد.

اما ایران پیشنهاد اعزام نماینده سازمان ملل متحد برای بررسی وقوع شکنجه در زندان ها ی ایران را رد کرد.

بازداشتگاه کهریزک که تابستان گذشته به دلیل آنچه که آیت الله خامنه ای، رهبر ایران "غیر استاندارد بودن" نامید، تعطیل شد.

با وجود گذشت نزدیک به هشت ماه هنوز متهمان این پرونده معرفی نشدند و زمان محاکمه مقصرین این پرونده اعلام نشده است.

مقامات رسمی ایران تا کنون خبر مرگ سه نفر را به دلیل ضرب و جرح ماموران در این بازداشتگاه تایید کرده اند.

مطالب مرتبط