روسیه: فروش موشک به ایران به ثبات خاورمیانه ربط دارد

Image caption روسیه بارها تحویل این موشک های به ایران را به تاخیر انداخته است

سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه، فروش سیستم دفاع ضد موشکی اس-۳۰۰ به ایران را با موضوع تنش در خاورمیانه مرتبط دانسته و گفته است، در صورتی که چنین مبادله ای به بی ثباتی در خاورمیانه منجر شود، روسیه از انجام آن خودداری خواهد کرد.

روسیه پیشتر تاخیر در تحویل این موشک های ضد هوایی به ایران را به وجود مشکلات فنی نسبت می داد.

اما سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه، روز چهارشنبه (۲۴ فوریه) بطور تلویحی موضعی متفاوت اتخاذ کرد.

او گفت: "ما نمی توانیم تسلیحات بفروشیم اگر این کار به بی ثباتی در مناطق یاد شده منجر شود." لاورف به مناطق خاورمیانه، آمریکای لاتین و قفقاز اشاره کرد.

این در حالیست که خبرگزاری روسی اینترفاکس روز چهارشنبه ۱۷ فوریه نقل از الکساندر فومین، معاون شرکت خدمات نظامی و فنی فدرال روسیه، گزارش داده بود، دلیل عمل نکردن این کشور به قرارداد تحویل سامانه موشکی اس - ۳۰۰ به ایران بروز مسائل فنی بوده است.

آقای فومین، که از یک نمایشگاه تسلیحاتی در پایتخت هند بازدید می کرد، افزود که به محض اینکه این موانع برطرف شود، دولت روسیه به قرارداد خود عمل می کند و تحویل موشک های خریداری شده از سوی ایران آغاز خواهد شد.

این مقام روسی در مورد ماهیت این "موانع فنی" توضیحی نداد و مشخص نکرد که این مشکلات در چه زمانی و به چه طریقی رفع خواهد شد، اما خبرگزاری اینترفاکس در گزارش دیگری به نقل از میخائیل دیمیتریف، رئیس شرکت خدمات نظامی و فنی فدرال روسیه گزارش داده که هنوز تصمیمی در مورد زمان تحویل سامانه موشکی به ایران اتخاذ نشده است.

ناظران می گویند، پس از اعلام آغاز تولید اورانیوم با خلوص ۲۰ در صد در تاسیسات نطنز، روابط معمولا گرم ایران و روسیه به دلیل مواضع جمهوری اسلامی در مورد برنامه های هسته ای این کشور رو به سردی گذاشته است.

تاخیر در تحویل موشک های اس - ۳۰۰ اظهارنظرهای متفاوت مقامات دولتی و نظامی جمهوری اسلامی را در ماه های اخیر در پی داشته است.

اخیرا یک فرمانده نظامی جمهوری اسلامی گفت که این کشور توانایی فنی تولید موشک هایی با امکانات موشک های سفارش داده شده به روسیه را دارد که عملا به معنی بدبینی به دریافت این سامانه موشکی تلقی شد.

روسیه و ایران در مورد قرارداد فروش سامانه دفاع ضدهوایی، که ظاهرا دو سال پیش امضا شد، اطلاعات چندانی در اختیار افکار عمومی قرار نداده اند اما خبرگزاری اینترفاکس گفته است که این قرارداد شامل تحویل پنج آتشبار موشک های ضدهوایی از نوع S-۳۰۰PMU۱ می شود.

مطالب مرتبط