بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۶ اسفند

تیترهای اول

"اعلام دلایل کاهش رشد اقتصادی کشور" به نقل از وزیر امور اقتصاد و دارایی تیتر اول اعتماد است، "روایت فرمانده سپاه از حوادث اخیر در مجلس خبرگان" عنوان برجسته ابتکار است و آفتاب یزد از قول احمد توکلی در یکی از عنوان های اصلی اش نوشته "این که 88، سال اول اجرای هدفمندی است خنده دار است".

نقل قولی از نطق قدرت الله علیخانی در مجلس با عنوان "دست از تخریب هاشمی و یادگار امام بردارید" تیتر یک آرمان است، مردمسالاری "چرخش کمسیون تلفیق به سوی دولت" را عنوان اول خود کرده و "متن بیانیه هفتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری" نیز یکی از عناوین اصلی همشهری است، بهار هم " افزایش امید به آزادی زندانیان سیاسی " را در عنوان اصلی خود جای داده است.

"همدلی و آرامش حول محور رهبری ضروری است" عنوان اول جام جم است، تهران امروز در تیتر یک خود از " جزییات تازه از دستگیری ریگی " خبر داده ، جمهوری اسلامی هم با پرداختن به همین موضوع "بازتاب گسترده داخلی و خارجی دستگیری عبدالمالک ریگی" را به عنوان تیتر یک خود انتخاب کرده است.

"درخزانه پول کافی داریم" از قول وزیر اقتصاد عنوان برجسته و اول جهان صنعت است، تیتر یک دنیای اقتصاد"پیشنهاد فراملی برای رونق اقتصاد" است و پول این گفته وزیر صنایع و معادن دولت اصلاحات را برجسته کرده که " خوشبین ترین آدم ها می گویند رشد اقتصادی 89 منفی است".

کیهان در یکی از عناوین اصلی خود نوشته" کمسیون ملی انتخابات خلاف قانون اساسی است" ،"مبارزه با تروریست ها را از ایران یاد بگیرد" به نقل از محمود احمدی نژاد تیتر یک ایران است و خراسان همدر یکی از عناوین اولش از" تصویب پیشنهاد دولت درباره نفت 65 دلاری و دلار 985 تومانی در کمسیون تلفیق" خبر داده است.

گزیده مقالات

درباره طرح مجمع برای انتخابات

آرمان در سرمقاله امروزش موضوع " تدوین سیاست های کلی برگزاری انتخابات " در مجمع تشخیص مصلحت نظام را مورد توجه قرار داده و نوشته" در اصل مشکل جای تردید نیست به عبارتی دیگر مشخص شده است که باید سازوکارهای جدید در رابطه با انتخابات به کار گرفته شود. بنابر این باید فکری کرد و راه حلی پیدا کرد مجمع تشخیص بهترین نهاد برای ایجاد تغییر در ساختار برگزاری انتخابات است."

رسول منتجب نیا از اعضای حزب اعتماد ملی در ادامه این مقاله افزوده " یکی از راه‌حل‌ها این پیشنهادی است که از سوی برخی دلسوزان نظام و نیروهای انقلابی مطرح شده است. بهترین نهاد هم این پیشنهاد را مورد نظر قرار داده چرا که اگر این مسئله در دولت بررسی می‌شد زیر سوال می‌رفت، دولت و مجلس در این مسئله ذی‌نفع هستند و متهم به خودبینی می‌شوند اما مجمع تشخیص چون ترکیبی از ارکان نظام، مسئولین سابق، نماینده دولت و... است و در یک جمله منصوبین مقام معظم رهبری هستند، می‌تواند آن را بررسی نماید. "

نویسنده سرمقاله آرمان در پایان تاکید کرده "به نظر من این مسئله در جای مناسبی مطرح شده است و آن‌ها باید نهایت دقت را در این زمینه به عمل بیاورند. باید سازوکاری در نظر گرفته شود تا اعتماد مردم بیشترجلب‌گردد و حق همه به‌طور کامل رعایت شود. برخی این همه موضع‌گیری کردند و بد و بیراه به ریاست مجمع و اعضای آن گفتند.باید روی این مسئله فکر شود. آنچه که مهم است این است مردم در این ساختار حضور داشته باشند و طوری نباشد که مسئله را تغییر دهیم اما ماهیتش همان ماهیت قبلی باشد. مسئله اقتدار یک نهاد نیست. در راس همه مسائل اقتدار اصل نظام اهمیت دارد."

افول عبدالمالک ریگی

مردمسالاری ماجرای دستگیری عبدالمالک ریگی را دستمایه سرمقاله امروز خود قرار داده و با برشمردن تعدادی از جرایم گروه جندالله از جمله کشتار شهروندان عادی در چند سال اخیر نوشته "هر نقطه اوجی یک نقطه افول دارد و امروز عبدالمالک ریگی در پایین ترین رده های این افول قرار گرفته است و جالبتر این که با وجود همه حمایت ها و هدایت هایی که از سوی چهره های پنهان در مورد این شخص اعمال شده به همت نیروهای مخلص و جان برکف ایران شناسایی می شود و طی برنامه ای مشخص و هدفمند در حالی که هواپیمای حامل وی بر فراز آسمان ایران پرواز می کرده با اسکورت جنگنده های ایرانی در خاک ایران فرود میآید و دستگیر می شود."

مردمسالاری در این مقاله همچنین رسانه های خارجی را مورد سرزنش قرار داده و نوشته که " رسانه های بیگانه برای بی ارزش جلوه دادن این حرکت بزرگ نیروهای اطلاعاتی، امنیتی، نظامی ایران; حاشیه سازی کرده و سعی دارند. این کار بزرگ نظامی امنیتی را بی ارزش جلوه دهند در حالی که بهتر بود به جای طرح چنین مسایلی، واقع بینانه رفتارکرده و می پذیرفتند که این عملیات در نوع خود بی نظیر بوده است."

نرخ سود بانکی را رییس جمهور تعیین می کند

ابتکار در گزارشی از گفته های رییس کل بانک مرکزی درباره شرایط پولی و اقتصادی کشور در سال آینده و این که "سال آینده نیز دولت سیاست انبساط پولی را دنبال می کند" از قول وی نوشته"در زمانی که قصد کمک به بخش اشتغال، افزایش سرمایه گذاری و تولید را داریم، اگر فکرمان صرفا انقباضی، کاهش نقدینگی و تورم باشد، به بخشهای مورد نظر لطمه وارد می شود، بنابراین باید نقطه بهینه ای را انتخاب کنیم تا بتوانیم اشتغال و سرمایه گذاری را همزمان با حفظ نرخ تورم داشته باشیم."

به نوشته این روزنامه محمود بهمنی همچنین با بیان اینکه بسته سیاستی – نظارتی سال 89 بانک مرکزی بزودی در جلسه شورای پول و اعتبار بررسی می شود گفته"در این بسته بیشتر در خصوص مسائل اساسی نظیر نرخ سود بانکی، نسبتهای قانونی، بخشهای اقتصادی و مسائلی که می تواند با توجه به شرایط روز روی نرخ سود تاثیر بگذارد، کار شده است که کمیسیون تخصصی شورای پول و اعتبار مفاد بسته را تجزیه و تحلیل می کند و به زودی بسته به تائید شورای پول و اعتبار می رسد، همچنین برای اعلام نرخ سود سال آینده لازم است رئیس جمهوری آن را تائید کند."

هشت ماه نبرد مقدس

حسین صفارهرندی در صفحه 2 کیهان با نقل قول از وبلاگ فرزند خود در روز پیش از 22 بهمن با این مضمون که "فردا دقیقن هشت ماه می شود که ما در کوچه و خیابان های تهران بر سرآینده جهان با هم سروکله می زنیم! دانسته یا نادانسته" به مرور تاریخ جمهوری اسلامی و به زعم خود مبارزه با "دشمنان خارجی" طی 31 سال گذشته پرداخته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم با این مقدمه در ادامه نوشته" هركس دستی در آتش این نبرد 31ساله برای به زیركشیدن پرچم شیطان داشته، سرمستی و خلسه این توفیق بزرگ، گوارایش باد! اما بدا به حال آنان كه در هر مرحله از این جدال سرنوشت، با دشمنان خدا هم اردو و هم كاسه شدند. سلاح آنها را تیز كردند و زیر بغل دشمن علیل، عصا گذاشتند و كوشیدند با تنفس مصنوعی، این خصم نیمه جان را از مرگ نهایی برهانند."

سردبیر سابق کیهان با این توضیح افزوده" امثال آقای موسوی و كروبی و كسانی از این دست، چه بخواهند و چه نخواهند در چنین نقش رسوایی ظاهر شدند؛ بی آنكه خود و مخدوم خویش را نفعی برسانند. اما در كارنامه ایشان، ننگ ابدی هم پیاله شدن با نوچه های شكست خورده غرب، امثال منافقین، سلطنت طلبان، هرزه های لس آنجلسی و جانیانی همچون عبدالمالك ریگی به ثبت رسید."

خوشبین ترین آدمها می گویند رشد اقتصادی 89منفی است

پول همزمان با افزایش انتقادها و ابراز نگرانی ها از رشد منفی اقتصاد ایران سال آینده با انتشار گفت وگوی با وزیر سابق صنایع و معادن دولت اصلاحات از قول وی نوشته " رشد اقتصادی نتیجه عملکرد تمام قسمت‌های تولیدی و خدماتی در طول یک دوره زمانی خاص است که به طور معمول این نرخ در ایران و سایر کشورهای جهان سالانه حساب شده و طی گزارش‌هایی اعلام می‌شود.این شاخص برای سنجش موفقیت یا عدم موفقیت سیاست‌های اقتصادی یک کشور استفاده می‌شود.هر اندازه که میزان رشد اقتصادی در طول این دوره یکساله بالاتر باشد بدین معناست که شکوفایی اقتصادی در آن دوره بیشتر بوده است چرا که این نرخ در مقایسه با سال قبل از آن سنجیده می‌شود."

اسحاق جهانگیری در ادامه این گفت و گو آمارهای ارایه شده از سوی محمود احمدی نژاد در رابطه با رشد اقتصادی در سالهای گذشته را رد کرده و آن را مغایر با آمارهای بانک مرکزی و صندوق بین الملی پول دانسته و گفته" بانک مرکزی در کشور مرجع رسمی اعلام نرخ رشد اقتصادی است و هیچ نهاد یا فرد دیگری از لحاظ قانونی نمی‌تواند به طور رسمی چنین شاخصی را منتشر کند.همین آمار بانک مرکزی است که در اختیار نهادهای بین‌المللی مثل صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی هم قرار می‌گیرد.حالا اینکه چرا بانک مرکزی به طور رسمی پیش از این نرخ رشد را اعلام نکرده بود من نمی‌توانم اظهارنظر دقیق بکنم اما ممکن است این مرجع از طرف دولت منع شده باشد البته این نظر من است و شاید در حقیقت اینگونه نباشد."

وزیر سابق صنایع و معادن در باره پیش بینی خود از رشد اقتصادی درسال آینده نیز به پول گفته" افرادی که در حال حاضر مقداری بدبین شده‌اند نسبت به اقتصاد رشد سال آینده را منفی می‌دانند. خوش‌بین‌ترین افراد هم که با مدل‌ها و الگوهای مختلف این رقم را بررسی و پیش‌بینی کرده‌اند زیر 2 درصد این رقم را اعلام می‌کنند."

مردم، محور و اساس تحولات

اعتماد در مقاله ای نقش مردم در حاکمیت را محوری و اساس تحولات دانسته و نوشته " حالا در عصر انفجار ارتباطات و اطلاعات نقش مردم در سیر حوادث بیشتر از هر زمان دیگری مشخص شده است و دیگر آن گونه نیست که بگویند تقدیر و جبر روزگار جامعه یی را به فلاح یا به فساد کشاند. حکومت ها از دیرباز چه خوب شان و چه بدشان برآیندی از اخلاقیات جامعه اند، چه آنکه مردم تنبل حکومتی تنبل پیدا می کنند و جامعه خلاق زمامداری متکبر می یابند، آنجا هم که حاکمیت دچار تباین میان خود و جامعه شده به سرعت راه اضمحلال را خواهد پیمود."

جعفر گلابی در این مقاله همچنین افزوده" به معنای دیگر حکومت متمایز از معدل جامعه تنها زمان کوتاهی می تواند خود را تحمیل کند، مگر اینکه نبض مردمان را بشناسد و در جهت همراهی با بطن اجتماع کوشش کند، بالاتر از آن تاثیرگذاری یک حکومت بر مردم کمتر از سلطه نامرئی مردم بر حکومت است و کمتر دیده شده است که حکومتی مردم را به راهی غیر از معمول و معهود آنها فرا بخواند و در درازمدت موفق شود."

نویسنده مقاله اعتماد در پایان یادآور شده "میزان تولید، میزان سرمایه گذاری، کمیت و کیفیت آموزش، میزان ناهنجاری های گوناگون اجتماعی، خبری دقیق از رابطه دولت ها و ملت ها می دهد، چنان که هیچ تظاهر له یا علیه یی قادر به ارائه خبر و گزارشی تا به این حد موثق و غیرقابل انکار و گویای نوع رابطه دولت و ملت نیست. برای رشد و اعتلای کشور هیچ راهی جز رصد کردن دقیق احوال مردم و هماهنگی با معدل احوالات جامعه وجود ندارد. باید بطن اجتماع را در ورای جار و جنجال ها شناخت و اصل را بر تعامل با مردم گذاشت و چنانچه کلمه یی می گوییم، سخنی از آنها را بشنویم و اگر تمنای پذیرفتنی داریم، امتیاز و حقی را تقدیم کنیم."

رسالت مجلس در بررسی بودجه

دنیای اقتصاد طی مقاله ای به اهمیت بررسی صحیح بودجه دولت توسط نمایندگان مجلس تاکید کرده و نوشته " بررسی بودجه دولت‌در یك اقتصاد نفتی فرصت خوبی در اختیار نمایندگان مردم می‌گذارد تا هدف اصلی آن یعنی سهم بودجه در رفاه اكنونیان و آیندگان را بررسی كنند. اهمیت بودجه در این كشورها علاوه بر كشورهای در حال توسعه غیرنفتی، در این است كه نوسانات قیمت نفت از طریق بودجه به پیكره اقتصاد ملی سرایت می‌كند. توجه به نیازهای آیندگان و سهم آنان از این ثروت ملی ایجاب می‌كند كه نمایندگان مجلس، توسعه‌پایدار موردنظر برنامه‌های پنج‌ساله را در برنامه‌های یك ساله بودجه‌ای دولت دور از ملاحظات سیاسی و بده بستان‌های متداول لحاظ نمایند."

دکتر احمد یزدان پناه در این مقاله همچنین افزوده" برخی كشورهای نفتی با تزریق حداقلی ارز نفت به تقاضای امروز جامعه و انتقال درست ثروت ملی به آیندگان به این هدف دست یافته‌اند. در یك كلمه، مدیریت سیكل‌های درآمد نفت و هموارسازی تامین مالی پروژه‌های عمرانی و سایر مصارف از منبع یك بار مصرف پول نفت از ابعاد مهم رسالت بودجه‌نویسی در یك كشور نفتی است. برپایی صندوق ذخیره ارزی و توسعه ملی تنها یك راه‌حل است، ولی كافی نیست."

نویسنده مقاله همچنین در 3 بند پیشنهاداتی را در این باره ارایه کرده از جمله این که نمایندگان در شرایط حاضر به " هموارسازی مخارج عمومی در راستای معالجه پدیده كم رشدی اقتصاد، تعبیه سازوكاری كه به‌طور خودكار درآمد نفت را وقتی از آستانه یك حد معینی بیشتر شود به پس‌انداز تبدیل نماید و آنها را برای سرمایه‌گذاری تجهیز نماید و خرج خودكار از پس‌اندازهای انباشت شده وقتی قیمت نفت افت می‌نماید" اقدام کنند .