رهبر ایران: معترضان صلاحیت حضور در نظام را از دست داده‌اند

آیت الله علی خامنه ای
Image caption رهبر ایران گفته است که مسئله اساسی، حفظ هویت نظام و مرزها و شاخص‌های آن است

آیت الله علی خامنه ای می گوید که چهره های سیاسی معترض به نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران دیگر صلاحیت حضور در "نظام" را ندارند.

آقای خامنه ای روز پنجشنبه ۶ اسفند (۲۵ فوریه) در دیدار با اعضای مجلس خبرگان، نظام حکومتی ایران را به "کشتی نجات" تشبیه کرد و گفت: "افرادی که حاضر نیستند قانون و رأی اکثریت را قبول کنند و نقطه قوتی همچون انتخابات افتخارآفرین چهل میلیونی را تبدیل به نقطه ضعف می کنند، عملا خود را از این کشتی نجات خارج می کنند و صلاحیت حضور در چارچوب نظام اسلامی را از دست می دهند، که از دست داده اند".

به نظر می رسد که اشاره رهبر ایران به نامزدهای جناح اصلاح طلب در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران باشد که اعتراضشان به "تقلب گسترده" در انتخابات، به یک جنبش اعتراضی وسیع تبدیل شد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای معترض انتخابات و رهبران اصلی مخالفان دولت در ایران، هر دو در مجمع تشخیص مصلحت عضو هستند، اما در ماه های اخیر بر اعتراض خود پافشاری و از نحوه برخورد حکومت ایران با مخالفان دولت انتقاد کرده اند.

مقامات حکومت ایران اظهارات این دو رهبر مخالفان را "تحریک کننده" و اعتراضات آنان را مردود و هدایت شده توسط کشورهای غربی می دانند.

آیت الله خامنه ای در سخنان تازه خود اقدام معترضان را "نفی آرای مردم، خدشه وارد کردن به حضور ملت و اتهام و تهمت به نظام" دانسته و گفته است: "افرادی با ارتکاب این گناه بزرگ حاضر نشدند در مقابل قانون، داور و شیوه داوری که قانون تعیین کرده است، تسلیم شوند".

آقای خامنه ای در جریان اعتراضات انتخاباتی اخیر، درخواست ابطال انتخابات را رد کرده و گفته بود که شکایات انتخاباتی باید از مجرای قانونی آن، یعنی شورای نگهبان پی گیری شود، که عملکرد اعضایش از جمله مهم ترین موارد شکایت معترضان بود.

رهبر ایران همچنین با تجلیل از حضور هواداران حکومت در خیابان ها در جریان "حماسه بی نظیر ۲۲ بهمن" و "روز بزرگ و فراموش نشدنی نهم دی"، گفت که علت حضور گسترده آنان در خیابان احساس خطر بوده است، زیرا آنها فهمیده بودند که "کسانی به بهانه انتخابات و مسائل بعد از آن، بر چهره نظام پنجه می کشند".

مطالب مرتبط