آمریکا ادعای حمایت از جندالله و ریگی را 'ساختگی و مضحک' خواند

عبدالمالک ریگی
Image caption پرس تی وی تنها دو روز پس از بازداشت آقای ریگی بخشی از اعترافات او را پخش کرد

تلویزیون انگلیسی زبان ایران تصاویری از رهبر بازداشت شده گروه جندالله را پخش کرد و به نقل از او گفت که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به این گروه پیشنهاد حمایت داده بود.

به گزارش پرس تی وی، آقای ریگی در اعترافات خود گفته است که مأموران سیا در ملاقاتی در دوبی به او قول "حمایت نامحدود" داده بودند و برای ایجاد یک پایگاه نظامی در هر نقطه ای در نزدیکی خاک ایران برای گروه جندالله ابراز آمادگی کرده بودند.

اما به گزارش آسوشیتدپرس سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه گفت که این ادعا که آمریکا از گروهی مانند جندالله تحت هدایت ریگی حمایت کند "یک ادعای نادرست دیگر در میان فهرست بلندی از ادعاهای ساختگی و مضحک ایران است."

به گزارش رویتر جف مورل همچنین گفت: "ادعاهای ایران دایر بر اینکه عبدالمالک ریگی پیش از دستگیری در یک مرکز ارتش آمریکا بود صد در صد غلط است."

پیشتر وزیر اطلاعات ایران هم دولت آمریکا را به حمایت از گروه جندالله متهم کرده بود.

گزارش تازه تلویزیون انگلیسی زبان ایران روز پنجشنبه ۶ اسفند (۲۵ فوریه) و تنها دو روز پس از آن منتشر شد که رهبر گروه جندالله در یک هواپیمای مسافربری که از دوبی عازم قرقیزستان بود، توسط مأموران امنیتی ایران بازداشت شد.

پرس تی وی از قول آقای ریگی می گوید که قرار بود او در پایگاه آمریکایی مناس در قرقیزستان با یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا دیدار و در مورد جزئیات حمایت آمریکا از گروه جندالله مذاکره کند.

به گزارش پرس تی وی، در اعترافات آقای ریگی آمده است که مأموران آمریکایی در دیدار با او تأکید کرده بودند که در حال حاضر نقطه تمرکز آمریکایی ها در منطقه، ایران است و اهمیت این کشور "حتی از القاعده و طالبان" برای آمریکا بیشتر است.

"اعترافات" آقای ریگی در حالی منتشر شده است که گروه جندالله دستگیری رهبر خود را نتیجه همکاری سازمان سیا و سازمان های اطلاعاتی افغانستان و پاکستان با وزارت اطلاعات ایران می داند.

این گروه همچنین در سایت اینترنتی خود اعلام کرده است که محمدظاهر بلوچ را به عنوان جانشین آقای ریگی انتخاب کرده است.

جندالله مسئول چند عملیات تروریستی در جنوب شرقی ایران است که ده ها کشته به جای گذاشته است.

پنج تن از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، چند مأمور نیروی انتظامی و عده ای از شهروندان غیرنظامی ایران از جمله قربانیان حملات جندالله بوده اند.

مطالب مرتبط