انتقاد همسر باقی از اظهارات مدیر مسئول کیهان

حسین شریعتمداری
Image caption حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان در نخستین جلسه دادگاه این روزنامه اتهامات خود درباره شاکیان را تکرار کرد

فاطمه کمالی احمد سرایی، همسر عمادالدین باقی اظهارات حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان را در دادگاه این روزنامه "متهم کردن شاکی ها" دانست.

خانم کمالی احمدسرایی در گفت وگویی که روز پنجشنبه ۶ اسفند (۲۵ فوریه) در سایت رسمی حزب اعتماد ملی، سحام نیوز منتشر شد، ضمن اشاره به دو بار تعویق زمان برگزاری این دادگاه گفت: " به نظر می رسد، آقای شریعتمداری ترجیح می دهد در غیب شاکی حاضر شود و به جای متهم بودن، متهم کند."

دادگاه رسیدگی به اتهامات روزنامه کیهان چهار روز پیشتر درحالی برگزار شده بود که از میان شاکیان، شیرین عبادی و شادی صدر خارج از ایران به سر می برند و عمادالدین باقی در زندان است.

شرح دفاعیات حسین شریعتمداری که در آن اتهامات تازه ای علیه شاکیان مطرح شده بود، یک روز پس ازبرگزاری جلسه دادگاه در روزنامه کیهان چاپ شد.

فاطمه کمالی احمد سرایی این اقدام روزنامه کیهان را طبق قانو ن آیین دادرسی کیفری غیرقانونی دانست و گفت: "آقای شریعتمداری حملات و اتهامات علیه باقی و دیگران را در قالب دفاعیاتش طرح و آنها را چاپ کرده و حتی از چاپ سخنان وکیل مدافع باقی خودداری کرده است."

به گفته او این اقدام روزنامه کیهان می تواند به موضوع شکایت تازه ای تبدیل شود.

خانم کمالی احمدسرایی درباره اینکه "آقای شریعتمداری احضار خود را قصور قوه قضائیه دانسته است"، گفت که اگر قصوری نبود، نباید آقای شریعتمداری بدون قرار تامین در دادگاه حاضر می شدند.

او گفت که در همین جلسه اخیر و بعد از اعتراض وکلای مدافع شاکی ها بالاخره برای او قرار تامین صادر شده است ولی از نوع این قرار ابراز بی اطلاعی کرد.

پیشتر شادی صدر، وکیل دادگستری و از فعالان حقوق بشر در ایران که اکنون خارج از این کشور است ، به عنوان یکی دیگر از شاکی های حسین شریعتمداری، در وبلاگش نوشت که بالاخره دادگاه روزنامه کیهان بعد از دو سال و نیم برگزار شد.

او نوشته است که در طول یک سال اول پس از اعلام شکایت، دوبار به دادسرا احضار و هر دوبار از او خواسته شده تا شکایت اش را پس بگیرد.

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی ایران و از نزدیکان محمود احمدی نژاد از دیگر شاکیان روزنامه کیهان بود.

در سال های اخیر، روزنامه کیهان اتهامات بسیاری را علیه نویسندگان، هنرمندان و فعالان سیاسی و مدنی مخالف حکومت ایران مطرح کرده است.

حسین شریعتمداری نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان و از چهره های تندروی جمهوری اسلامی است.

مطالب مرتبط