حزب کومله ایران دستگیری اعضای خود را تکذیب کرد

وزارت اطلاعات ایران

درحالی که وزارت اطلاعات ایران از دستگیری یک تیم سه نفره از گروه کومله در کردستان ایران خبر داده است، دبیرخانه این حزب این ادعا را تکذیب می کند.

وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه ای که روز پنجشنبه ۶ اسفند (۲۵ فوریه) منتشر کرد، مدعی شد که این سه نفر قصد بمب گذاری در یکی از کارخانه های وزارت دفاع در تهران را داشتند و از مخفیگاه آنان دو بمب ۱۲ کیلویی ساخت خارج ایران، سه قبضه اسلحه کلاشینکف و کلت کمری به همراه مهمات مربوطه کشف و ضبط شده است.

وزارت اطلاعات ایران، در این اطلاعیه، حزب کومله را به داشتن رابطه با سرویس اطلاعاتی آمریکا متهم کرده و گفته است که نیروهای آمریکایی از برخی گروه های تروریستی "از جمله گروهک کومله" حمایت می کند و "سرویس اطلاعاتی آمریکا در حال برنامه‌ریزی، آموزش و در اختیار قرار دادن تجهیزات نظامی و طراحی عملیات برای این گروهک تروریستی است."

اما دبیرخانه حزب کومله با تکذیب این ادعا، آن را "بخشی از توطئه وزارت اطلاعات برای مخدوش نمودن چهره کومله و جنبش کردستان" خوانده و گفته است که این حزب "نه در گذشته و نه حال، چنین شیوه عملیات هایی را در دستور کار نداشته و ندارد."

محمد مصری، از اعضای حزب کومله در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی گفت: "این سه نفر اساسا هیچ ربطی با کومله ندارند. و عضو کومله نیستند."

حزب کومله، ادعای آموزش گروه های اپوزیسیون کرد ایرانی در کردستان عراق توسط آمریکایی ها را "سناریوسازی برای فشار بر کومله" خوانده و وزارت اطلاعات ایران را به دروغ پردازی متهم کرده است.

روز دوم اسفند امسال هم وزارت اطلاعات اعلام کرده بود که یک تیم چهارنفره از اعضای گروه کومله که در جاده مهاباد- میاندوآب سه مامور نیروی انتظامی ایران را کشته بودند، طی عملیاتی شناسایی و کشته شده اند.

شهریورماه امسال هم محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه از کشته شدن ۲۶ شورشی کرد توسط نیروهای سپاه خبر داده بود. او افراد کشته شده را اعضای گروه های پژاک، کومله و دموکرات معرفی کرده بود.

در ماه های گذشته چند نفر از هواداران احزاب کرد مخالف حکومت جمهوری اسلامی از جمله حزب کومله، به اتهام محاربه اعدام شده اند.

به گفته سازمان های مدافع حقوق بشر، در حال حاضر دست کم ده نفر به جرم عضویت یا حمایت از گروه های کرد مخالف در ایران به اعدام محکوم شده اند.

حزب کومله که در ابتدای تأسیس خط مشی چپگرا و کمونیستی داشت، در سال های نخست پس از پیروزی انقلاب ایران در کنار حزب دمکرات کردستان ایران، یکی از دو جریان اصلی کرد مخالف جمهوری اسلامی را تشکیل می داد و فعالیت گسترده ای در مناطق کردنشین داشت.

کومله مدت ها در حال نبرد مسلحانه با دولت مرکزی ایران بود و بعداً نیز با حزب دموکرات کردستان ایران درگیر شد و پس از مدتی، بدنه اصلی حزب ناگزیر به ترک ایران و استقرار در کردستان عراق شد.

این حزب سپس با فاصله گرفتن از مشی مسلحانه، با گرایش سوسیال دموکراتیک به فعالیت خود ادامه داد.

مطالب مرتبط