آمریکا بدنبال تحریم های 'فلج کننده' علیه ایران نیست

تاسیسات اتمی در ایران
Image caption آمریکا اخیرا تلاش ها برای اعمال تحریم های تازه را افزایش داده است

وزارت خارجه آمریکا می گوید بدنبال اعمال تحریم های فلج کننده علیه ایران نیست، بلکه خواهان فشار بر حکومت ایران برای تغییر رویکرد هسته ای خود است.

به گزارش خبرگزاری رویتر پی جی کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست مطبوعاتی روز پنجشنبه گفت: "قصد آمریکا این نیست که تحریم های فلج کننده ای اعمال کند که ... بر مردم ایران تاثیر محسوسی بگذارد."

این اظهارات در حالی مطرح می شود که هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا پیش تر گفته بود که کشورش بدنبال اعمال "تحریم های فلج کننده" علیه ایران است.

اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "قصد اصلی ما این است که ... راههایی برای فشار بر حکومت پیدا کنیم، در حالیکه از مردم محافظت می کنیم."

واشنگتن تلاش می کند با جلب نظر اعضای دایم شورای امنیت بزودی تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال شود، اما مخالفت های چین تاکنون مانع شده است.

خانم کلینتون روز گذشته اظهار امیدواری کرد شورای امنیت تا دو ماه دیگر چهارمین قطعنامه تحریم های ایران را اعمال کند.

وی در سفر اخیر خود به خلیج فارس کوشش کرد حمایت کشورهای عربی منطقه را نیز علیه ایران جلب کند.

خانم کلینتون روز چهارشنبه اظهار امیدواری کرد که با بازگشت سفیر آمریکا به دمشق پس از پنج سال، سوریه نیز به تدریج از ایران فاصله گیرد. اما بدنبال سفر روز پنجشنبه محمود احمدی نژاد به دمشق، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت بنظر می رسد که سوریه به نگرانی آمریکا توجهی ندارد.

پی جی کراولی گفت آمریکا نگرانی خود را در مورد رابطه با ایران مستقیما به بشار اسد ابراز داشته است.

وی افزود نهایتا این دمشق است که باید در این زمینه تصمیم بگیرد، اما سوریه به تدریج متوجه خواهد شد که از نظر رابطه با ایران تنها کشور استثنا در منطقه است.

به گفته کراولی آمریکا می خواهد سوریه نقش سازنده تری در منطقه ایفا کند.

او افزود گام نخست در این زمینه این است که سوریه به ایران تصریح کند باید مسیر متفاوتی در پیش گیرد.

کرالی با اشاره به ملاقات محمود احمدی نژاد و بشار اسد گفت "اما امروز شواهدی در این زمینه به چشم نخورد."

در این ملاقات دو کشور ایران و سوریه در مورد همکاری های بیشتر توافق کردند و روادید سفر برای شهروندان یکدیگر را لغو کردند.

آمریکا ایران و سوریه را متهم به حمایت نظامی از حزب الله می کند. ایران این حمایت ها را رد کرده و می گوید تنها حمایت معنوی از حزب الله می کند.

در همین حال ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل نیز برای ملاقات با رابرت گیتز همتای آمریکایی خود به واشنگتن سفر کرده است.

آقای باراک در این ملاقات خواستار اعمال تحریم های شدیدتر شورای امنیت علیه ایران شد.

فشار بر برزیل

در همین حال آمریکا بدنبال فشار بر برزیل برای حمایت از تحریم های بیشتر علیه ایران است. هیلاری کلینتون و ویلیام برنز دیپلمات بلندپایه وزارت خارجه آمریکا قرار است دیدارهای جداگانه ای از برزیل داشته باشند.

برزیل یکی از اعضای غیردایم شورای امنیت است و رای آن برای آمریکا که بدنبال اجماع در شوراست بسیار مهم است.

پی جی کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "برزیل یکی از قدرت های رو به ظهور و با نفوذ روزافزون در منطقه و در دنیاست و آمریکا معتقد است که افزایش نفوذ باید با افزایش حس مسئولیت همراه باشد و ما با برزیل درباره مسیر پیش رو در قبال ایران گفتگو خواهیم کرد."

ویلیام برنز روز جمعه و خانم کلینتون هفته آینده عازم برزیل خواهند شد.

مطالب مرتبط