سازمان بسیج در تهران توسعه می یابد

نیروهای بسیج
Image caption نام سازمان بسیج ماههاست که برای بسیاری از افراد یاد آور نقش این نیرو در جریان نا آرامی های بعد از انتخابات ریاست جمهوری است

فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران اعلام کرد که در سال آینده نواحی بسیج تهران بزرگ از 6 ناحیه به 22 ناحیه افزایش پیدا می کند.

سرتیپ حسین همدانی دلیل این افزایش را توسعه کمی بسیج در تهران بزرگ و اینکه لازم است بسیج در تهران فراگیر باشد و جمعیت 8 میلیون و 500 هزار نفری پایتخت را پوشش دهد، اعلام کرد.

آقای همدانی در گفتگو با ایلنا، افزود که با این توسعه کمی، می توان خدمات بیشتری ارایه کرد اما به جزییات این خدمات اشاره ای نکرد.

آقای همدانی گفت، هدف دیگر این اقدام این است که فرماندهان نواحی بتوانند به راحتی در پایگاهها حضور داشته باشند و با فرماندهان پایگاه ارتباط داشته باشند.

به گفته آقای همدانی، تا پیش از این یک ناحیه بسیج 300 پایگاه داشت و به این ترتیب فرمانده امکان ارتباط مستمر با پایگاهها را نداشت.

از دیگر برنامه های تازه بسیج، ایجاد بسیج اقشار است که به گفته فرمانده سپاه محمد رسول الله به این شکل است که یک پایگاه دارای همه اقشاراز جمله بسیج طلاب، اساتید، دانشجویی، دانش آموزی، فرهنگیان، هنرمندان و مداحان می شود.

حسین همدانی گفت، تغییر و تحولات در برنامه های سپاه و بسیج تهران از سال جاری آغاز شده و اثرات آن در سال آینده یعنی سال 89 معلوم خواهد شد.

بسیج نیوز یا پایگاه خبری بسیج ایران در گزارشهایی به معرفی "اقشار" مختلف بسیج و تاریخچه تشکیل آنها پرداخته است.

بر اساس این گزارش ها اهداف و مسئولیت های بسیج هنرمندان مقابله با تهدید نرم دشمن، کمک به نشر و ترویج فرهنگ اسلام ناب محمدی،مرجعیت و فقاهت شیعی در فضای عمومی جامعه هنرمندان و شناسایی خلاءهای هنری و ادبی و زمینه های تهاجم دشمن در بخش هنر و ادب است.

در بیان اهداف بسیج مهندسین هم به طراحی و تدوین، استقرار و توسعه نظام مهندسی مبنی بر معیارهای اسلامی اشاره شده و در بخش بسیج طلاب و روحانیون آمده که تلاش می شود در این قشرافزایش توانمندیهای فکری، علمی، پژوهشی، نخبه پروری در مقابله با تهدیدات نرم، انجام شود.

به این ترتیب به نظر می رسد بسیج اساتید، مداحان، فرهنگیان و سایر اقشار هم با چنین اهدافی در نواحی جدید مستقر خواهد شد.

نیم نگاهی به چیستی این "نیروی مکمل"

نام سازمان بسیج ماههاست که برای بسیاری از افراد یاد آور نقش این نیرو در جریان نا آرامی های بعد از انتخابات ریاست جمهوری امسال است.

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران در پی نا آرامی های انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که در درگیری های بعد از انتخابات در ایران ۲۰ نفر از نیروهای بسیج کشته شده اند.

اسامی این 20 نفر هرگز اعلام نشد اما گزارشهای تصویری و نوشتاری از ایران همگی موید حضور موثر اعضای این نیرو برخورد با اعتراض هاست.

پرونده ماجرای حمله به کوی دانشگاه و برخوردهای به قول گزارشها "خشن" با دانشجویان و افراد معترض، در برخی موارد آسیب رساندن به اموال عمومی و شخصی مردم و واکنش های دیگری از این دست همچنان در هاله ای از ابهام و با سوالات بی جواب فراوانی روبروست.

سازمان دیده بان حقوق بشر در ماه اوت امسال خواهان بررسی نقش رییس سازمان بسیج در برخوردهای به گفته این نهاد خشن نیروهای امنیتی ایران با مردم معترض به نتیجه انتخابات 22 خرداد شده بود.

حدود دو ماه بعد محمد رضا نقدی در مهرماه سال جاری طی حکمی از سوی آیت الله خامنه ای جانشین حسین طائب رییس پیشین سازمان بسیج شد.

محمد رضا نقدی در گذشته از سوی جناح اصلاح طلب در ایران به دست داشتن در شکنجه تعدادی از شهرداران مناطق مختلف تهران متهم شده و با این اتهام روبروست که در ماجرای کوی دانشگاه تهران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، با دانشجویان معترض به شدت برخورد کرده بود.

بسیج ایران در ماه آذر سال 1358 یعنی یک سال بعد از پیروزی انقلاب ایران به دستورآیت الله خمینی، بنیاد گذار پیشین جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.

هر چند جنگ ایران و عراق یک سال بعد از تاریخ شکل گیری این نیرو آغاز شد اما آیت الله خمینی به هنگام تشکیل بسیج گفته بود "مملكتی كه 20 ميليون جوان دارد، بايد بيست ميليون ارتش داشته باشد."

عمده نیروی بسیج در دوران جنگ عراق و ایران در جبهه های جنگ صرف می شد اما بعد از 8 سال که جنگ به اتمام رسید، فعالیت های بسیج در متن جامعه ایران مفهوم گسترده تری پیدا کرد.

دست اندر کاران سپاه و بسیج و نیروهای انتظامی که بسیج و نیروهای انتظامی را مکمل یکدیگر می دانند، تا کنون بارها اعلام کرده اند که با توجه به تغییر شکل "تهدیدها" علیه انقلاب و جمهوری اسلامی لازم است این نیروها هم با قالب شکنی خود را برای مقابله با تهدید های تازه آماده کنند.

این دست "قالب شکنی ها" هرگز تعریف معلومی پیدا نکرد و چارچوب مشخصی نداشت اما در عوض در بخشی از برنامه پنجم توسعه ایران که دومین برنامه از سند چشم انداز بیست ساله به حساب می آید، به دولت اجازه داده شده تا از "بسیج مستضعفان" برای آنچه "امنیت و دفاع از کشور" خوانده شده، بهره بیشتری بگیرد و پشتیبانی لازم را برای "افزایش یک و نیم میلیون نفر بسیجی فعال و ویژه" تا پایان برنامه پنجم انجام دهد.

با آنکه در سالهای اخیر به خصوص در دوره آقای احمدی نژاد فعالیت های اقتصادی سپاه پاسداران و دیگر نیروهای وابسته از جمله نهادهای وابسته به بسیج گسترده شده است، اما در برنامه پنجم پیش بینی شده تا به سازمان بسیج در پروژه های عمرانی سهم حتی بیشتری داده شود.

قرار است کارهایی از جمله احداث و تعمیر مدارس و خانه های روستایی، بیابان زدایی، جنگل کاری، آبرسانی به روستاها و مساجد در مناطق محروم وروستایی و مرزی به سازمان بسیج واگذار شود.

مطالب مرتبط