اعتراض جبهه مشارکت ایران به رد صلاحیت وکلا

جبهه مشارکت ایران اسلامی
Image caption در حوادث اخیر ایران تعداد زیادی از اعضای جبهه مشارکت ایران بازداشت شدند

جبهه مشارکت ایران اسلامی، با انتشار بیانیه ای نسبت به رد صلاحیت گسترده در انتخابات کانون وکلای دادگستری مرکز هشدار داد.

جبهه مشارکت که از حزب های اصلاح طلب ایران است در بیانیه ای که روز جمعه ۷ اسفند (۲۶ فوریه) در سایت نوروز منتشر شد، با تاکید بر اهمیت کانون وکلا، رد صلاحیت نزدیک به نیمی از داوطلبان انتخابات هیات مدیره کانون را "اعمال نظارت استصوابی" از سوی دستگاه قضایی ایران نامید.

جبهه مشارکت این اقدام را محکوم کرد و از اینکه مسئولان دستگاه قضایی "از تجربه تلخ و پرهزینه انتخابات ریاست جمهوری دهم و رخدادهای پس از آن درس عبرت نگرفته و گویا به تکرار آن تمایل دارند"، ابراز تاسف کرده است.

دادگاه عالی انتظامی قضات از میان ۷۹ داوطلب انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، ۳۶ نفر را رد صلاحیت کرد.

در میان رد صلاحیت شدگان، اسامی شماری از وکلای سرشناس که در سال های اخیر عمدتا وکالت پرونده های سیاسی و مطبوعاتی را برعهده داشته اند، به چشم می خورد.

در بیانیه جبهه مشارکت ایران نسبت به عواقب از بین رفتن استقلال کانون وکلا و جایگزین شدن وکلای دولتی با وکلای مستقل و مردمی هشدار داده شده است.

جبهه مشارکت در این بیانیه از رد صلاحیت افرادی مانند محمد جندقی و گودرز افتخار جهرمی، روسای فعلی و سابق کانون وکلا انتقاد کرد.

در بخشی از این بیانیه به سوابق آقای جندقی به عنوان کسی که سال ها در شورای نگهبان قانون اساسی و دفتر خدمات حقوقی نهاد ریاست جمهوری بوده است و اکنون هم رئیس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران است، اشاره شده است.

انتخابات کانون وکلای دادگستری مرکز قرار است روز ۲۰ اسفند در تهران برگزار شود.

هیات مدیره کانون وکلا با ارسال نامه ای از دادگاه عالی انتظامی قضات خواسته است تا دلایل رد صلاحیت ها را اعلام کند.

رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی توسط شورای نگهبان قانون اساسی ایران که تحت عنوان "نظارت استصوابی" این شورا صورت می گیرد از جمله بحث انگیزترین مسائل سیاسی سال های اخیر ایران بوده است.

مطالب مرتبط