سازمان های حقوق بشر عربی: ایران به سرکوب معترضان پایان دهد

ایران
Image caption سازمان های عربی مدافع حقوق بشر از ایران خواسته اند به تعقیب و آزار معترضان پایان دهد

تعدادی از سازمان های مدافع حقوق بشر در کشورهای عربی با انتشار نامه ای از حکومت ایران خواسته اند به سرکوب معترضان و فعالان جامعه مدنی پایان دهد.

این گروه که متشکل از 21 سازمان مدافع حقوق بشر در مصر، تونس، سوریه، بحرین، عراق و یمن است، همچمنین از سازمان ملل متحد خواسته است برای پایان دادن به خشونت ها در ایران فورا اقدام کند.

به گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر، این سازمان ها در نامه خود از دولت ایران خواسته اند هر چه سریعتر کلیه حملات و عملیات امنیتی علیه شرکت کنندگان در تظاهرات معترضان در 22 بهمن را متوقف کند و همه افرادی ا که به اتهام توطئه برای راه اندازی "انقلاب مخملی" دستگیر شده اند را آزاد کند.

معتز الفجیری از موسسه مطالعات حقوق بشر قاهره در این باره گفت: "ما از حملات خشن نیروهای امنیتی ایران بهت زده و خشمناک هستیم."

آقای فجیری ضمن اعلام حمایت جامعه مدنی دنیای عرب از "برادران و خواهران ایرانی" خود گفت معترضان در این کشور تنها به خاطر تلاش برای برقراری حقوق قانونی خود با "حمله نیروهای امنیتی، بازداشت طولانی مدت و محاکمه غیرعادلانه" مواجه شده اند.

کمال جندوبی از کمیته احترام به آزادی و حقوق بشر در تونس نیز با اشاره به موضع نماینده حکومت ایران در نشست اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار فشار بر این کشور با هدف پذیرش توصیه های اعضای این شورا شد.

آقای جندوبی گفت: " ما معتقدیم زمان آن فرا رسیده که همه اعضای جامعه جهانی در نشست ویژه شورای حقوق بشر، بحران پس از انتخابات در ایران را مورد بررسی قرار دهند."

پیش تر، 42 سازمان مدافع حقوق بشر در کشورهای عربی با صدور بیانیه ای در هفته های پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران خواستار آزادی فوری همه زندانیان سیاسی و معترضان به نتیجه این انتخابات شده بودند.

مطالب مرتبط