به روز شده:  14:21 گرينويچ - شنبه 27 فوريه 2010 - 08 اسفند 1388

میرحسین موسوی: دل خوش نکنند که همه چیز تمام شده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

میرحسین موسوی هشدار داد که راهی برای "حل دفعی و ناگهانی" بحرانی که پس از انتخابات در کشور ایجاد شده وجود ندارد و افزود: "نمی توان یک راهپیمایی مهندسی شده ترتیب داد و دل خوش کرد که همه چیز تمام شده است".

افتخار واقعی به شرکت خودجوش مردم در راهپیمایی ۲۵ خرداد و مراسم های بعد از آن است و نه راهپیمایی های مهندسی شده و یا احیانا اجباری با این همه هزینه و فضای امنیتی و ارعاب

میرحسین موسوی

نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری، امروز ۸ اسفند (۲۷ فوریه) در مصاحبه با سایت "کلمه"، لزوم "گسترش آگاهی" در میان اقشار مختلف جامعه و به ویژه "اقشار مستضعف" را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت که تنها راه برای تحقق این منظور، "استفاده از خیابان ها" نیست.

آقای موسوی گفت که با توجه به "انحراف شدید صدا و سیما و یکطرفه شدن آن و بسته شدن روزنامه های کشور و زندانی شدن ده ها روزنامه نگار" معتقد است که "ایجاد تشکیلاتی که بتواند چهره های مؤثر را دور هم گردآورد تا به صورت آشکار و در چهارچوب قانون اساسی کار را به پیش ببرند فعلا منتفی است".

او در مردادماه گذشته از تصمیم خود و همفکرانش برای راه اندازی تشکیلاتی فراگیر به نام "راه سبز امید" برای پیگری مطالبات مردم خبر داده و تصریح کرده بود که "شبکه‌های اجتماعی خودجوش و خودمختار بی‌شمار و گسترده در سطح جامعه" بدنه‌ این جنبش را تشکیل خواهند داد.

"هر شهروند، یک رسانه"

آقای موسوی در مصاحبه تازه خود تاکید کرده است: "صحنه خیابان ها و آنچه در آن گذشته را باید یکی از راه هایی بشماریم که جنبش سبز تلاش کرده است اهداف و نیات خود را به گوش همه ملت و جهانیان برساند، ولی استفاده از خیابان ها، تنها راه نبوده است".

وی راهبرد "هر شهروند، یک رسانه" و گسترش فعالیت های شبکه اجتماعی در جهت گسترش آگاهی های سیاسی و اجتماعی را ضرورتی دانست و گفت که جایگزینی برای آن وجود ندارد.

آقای موسوی راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال را "به شدت" تحت تأثیر حضور جنبش سبز دانست و یادآور شد: "درهیچ سالی این همه نیروی نظامی و انتظامی و امنیتی به خیابان ها آورده نمی شد. برخوردهای خشن و وحشیانه ای که مخصوصا در میدان صادقیه و بعضی نقاط دیگر دیده شد در سال های قبل نبود".

میرحسین موسوی

میرحسین موسوی بر لزوم گسترش فعالیت شبکه های اجتماعی تاکید کرد

او در پاسخ به سوالی در مورد میزان حضور هوارداران جنبش سبز در راهپیمایی امسال، به "قراینی" چون مقایسه تعداد شرکت کنندگان در این راهپیمایی و "راهپیمایی خودجوش ۲۵ خرداد" و همچنین " فضای خالی میدان آزادی" به هنگام سخنرانی محمود احمدی نژاد اشاره کرد و افزود: "اگر برای نطام تخمین وزن جمعیتی جنبش سبز اهمیت داشت، جلوی ابراز هویت جمعیت های سبز را نمی گرفت. ولی وحشت از آشکار شدن این هویت و دامنه آن، این فرصت تاریخی را گرفت".

آقای موسوی با اشاره به تاکید مشترک خود و مهدی کروبی برای برگزاری یک راهپیمایی از سوی "جنبش راه سبز" با توجه به اصل ۲۷ قانون اساسی گفت: "افتخار واقعی به شرکت خودجوش مردم در راهپیمایی ۲۵ خرداد و مراسم های بعد از آن است و نه راهپیمایی های مهندسی شده و یا احیانا اجباری با این همه هزینه و فضای امنیتی و ارعاب".

وی با ذکر این که می داند پیشنهادهای او "در شرایط کنونی" توسط حکومت قبول نخواهد شد، بر خواست خود برای تاسیس "کانال یا کانال های رادیویی و تلویزیونی" برای انعکاس دیدگاه های جنبش سبز پافشاری کرد و افزود که این جنبش باید "به طور مکرر و در هر شرایط و مکان" بر روی انتخابات آزاد، رقابتی و غیرگزینشی تأکید کند.

چهارشنبه سوری

آقای موسوی همچنین با اشاره به در پیش بودن مراسم "چهارشنبه سوری"، این روز را "یادمان جشنواره نور علیه تاریکی" دانست و افزود: "علاقه مندان به جنبش راه سبز ضمن آنکه به نمادها و مراسم ملی و مذهبی دلبستگی دارند، حاضر نیستند که این نوع مراسم باعث اذیت و آزار مردم بشود".

او ضمن این هشدار که "ممکن است مخالفان جنبش بخواهند با برنامه ای که قبلا هم مشابه آن را اجرا کرده اند، جنبش سبز را بدنام کنند" تصریح کرد: "ایجاد انفجار و آتش سوزی با مشی جنبش سبز که تلاش کرده است همواره حرکت هایش مسالمت آمیز و عمیق باشد سازگاری ندارد؛ سبز بودن به لباس و نماد نیست".

این هشدار در حالی بیان می شود که عده ای از مخالفان دولت، خواستار استفاده از مراسم سنتی چهارشنبه آخر سال خورشیدی برای انجام تحرکات اعتراضی شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.