بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه نهم اسفند ۸۸

تیترهای اول

"دادگاه متهمان عاشورا ادامه دارد" تیتر اصلی روزنامه آرمان است، ابتکار از "آغاز ماجرای استیضاح های بی فرجام" خبر داده، خراسان نوشته "افشاگری خبرنگار مشهور آمریکایی درباره حمایت های سازمان سیا از ریگی" و آفتاب یزد در عنوان اول خود نوشته، "کسانی که بر طبل تک صدائی می کوبند به آخر راه رسیده اند".

"بازتولید خوشه‌بندی یارانه‌ای؟" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است، پول در تیتر اصلی خود نوشته "هیچ کس آمار تولید نمی کند"، مردم سالاری خبر داده "نفت ۶۵ دلاری یعنی حذف صندوق توسعه ملی" وتهران امروز "پیش بینی اقتصاد ایران در سال ۸۹" را در عنوان اصلی خود آورده است.

"کاهش قیمت میوه شب عید با حذف تعرفه‌ها" تیتر اصلی روزنامه ایران است، اعتماد از قول وزیر اقتصاد نوشته "کسانی که نیاز ندارند یارانه نگیرند"، جوان از "قول محکم وزیر برای کاستن از قیمت ها" نوشته، و جام جم نوشته "دریافت خسارت از شرکت های بیمه روز به روز دشوارتر می شود".

"آمریکا مغلوب قطعی مقاومت فلسطین" از قول آیت الله خامنه ای تیتر اصلی رسالت، جمهوری اسلامی و کیهان است.

گزیده مقالات

رفع کدورت

اعتماد در گزارشی نوشته در حالی که سران جناح راست به سیدحسن خمینی به خاطر همراهی با هاشمی رفسنجانی ایراد می گیرند، جمعی از اصولگرایان خواستار رفع کدورت بین رئیس مجلس خبرگان و محمود احمدی نژاد شدند.

به نوشته این روزنامه بیش از هفت ماه از غیبت هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان در نماز جمعه می گذرد و شمار جلسات مجمع که با عدم حضور احمدی نژاد برگزار شده است نیز از یک سال فراتر رفته و این امر اختلاف نظر و تقابل دیدگاه این دو جریان فکری را بیش از پیش آشکار می سازد.

گزارشگر اعتماد اظهار نظر کرده که اگرچه در ظاهر این غیبت ها اشتراکی با هم ندارند اما عملاً عدم حضور هاشمی در نماز جمعه و غیبت های مستمر احمدی نژاد در جلسات مجمع در به رخ کشیدن اختلافات درونی مقامات نظام باعث ارتباط منطقی این غیبت ها شده است.

شکایت از آمریکا

کیهان در سرمقاله خود با اشاره به اعترافاتی که از عبدالمالک ریگی منتشر شده نوشته ایران می تواند و باید علیه آمریکا در مجامع بین المللی یا نهادهای قضایی بین المللی به عنوان «تروریسم دولتی» طرح دعوا کند.

نویسنده سرمقاله کیهان در عین حال توضیح داده که برای چنین کاری دولت با موانعی روبرو خواهد شد اما با این حال، باید نسبت به پیگیری قضایی خود در عرصه بین المللی اقدام کند و دستگاههای دیپلماسی، قضایی و اطلاعاتی کشور باید به کمک یکدیگر و از طریق مجاری و کانال هایی همچون سازمان کنفرانس اسلامی و یا حتی مجمع عمومی سازمان ملل متحد اقدامات قضایی خود علیه مقامات آمریکا را دنبال کنند.

این روزنامه تاکید کرده اگر مجامع بین المللی بخواهند با مسئله به گونه ای سیاسی- و غیرحقوقی- برخورد کنند حقانیت جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل بطور رسمی ثبت خواهد شد و افکار عمومی دنیا عاملان تروریسم دولتی را محکوم و مطرود خواهند کرد.

فلسطین در خطر

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با تاکید بر این که هویت اسلامی فلسطین در خطر است و اقدام فوری و عاجل مسلمانان و مجامع اسلامی را طلب می کند نوشته مسلمانان با توجه به ظرفیتها و توانایی های خود قادر هستند اگر اراده کنند توطئه های خطرناک اسرائیل را خنثی کنند.

سرمقاله این روزنامه با اشاره به این که تمامی راه ها و گزینه ها برای اینکه اسرایئل از راه گفتگو و بر سر میز مذاکره به رعایت حقوق ملت های منطقه ترغیب شود بی تاثیر و بدون نتیجه بوده پیشنهاد کرده کشورهای اسلامی باید حامیان این رژیم را از طریق اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی تحت فشار قرار دهند.

جمهوری اسلامی در پایان مقاله اش نوشته هرگونه تعلل و ادامه سکوت و بی تفاوتی شرایطی را پدید خواهد آورد که قطعا جبران آن اگر ناممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود. اگر چه مسلمانان درحال حاضر تاوان بی تفاوتی و سکوت حاکمان گذشته کشورهای عربی و اسلامی را در اشغال خاک فلسطین می دهند ولی اکنون که اسرائیلی ها برای اشغال و محو هویت اسلامی فلسطین خیز برداشته اند سکوت و تعلل ضربه جبران ناپذیر دیگری را بر پیکره جهان اسلام وارد خواهد ساخت.

دستور برای ارزانی

در حالی که روزنامه های مختلف همچنان از افزایش گرانی ها در آستانه نوروز می نویسند روزنامه های دولت و هوادار دولت در تیترهای بزرگ خود از زبان وزیر اقتصاد نوشته اند دستور ارزانی مواد مصرفی مردم صادر شده است.

روزنامه ایران از قول شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد نوشته در جهت کنترل بازار میوه شب عید، به شرط عدم افزایش قیمت‌ها در بازار، تعرفه واردات میوه صفر شده است .

از جمله دیگر مژده های رییس بخش اقتصادی کابینه به نوشته روزنامه دولت این هاست: یک میلیارد یورو اوراق مشارکت با سود ۵/۵ تا ۷ درصد یک تا ۳ سال، برای تأمین مالی طرح‌های توسعه ۴ میدان گازی پارس جنوبی منتشر می‌شود، نرخ رشد ۴/۷ درصدی صنعت و ۹/۵ درصدی خدمات در دنیا کم‌نظیر است و ارزش صادرات غیرنفتی ۱۱ ماهه امسال به ۵/۲۲ میلیارد دلار رسید و واردات در حدود ۴۹ میلیارد دلار بوده است .

گرانی در خراسان

روزنامه خراسان در گزارشی نوشته افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم در بازار همچنان ادامه دارد و در حالی که تنها ۲۰ روز دیگر تا پایان سال باقی است قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ با ۲۰ درصد افزایش نسبت به یک ماه گذشته، دیروز در بازار مشهد به ۳ هزار تومان رسید.

مشاهدات خبرنگار این روزنامه از ۲ بازار مطرح فروش گوشت قرمز و مرغ مشهد حاکی است در حالی که قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ ساعت ۱۰ صبح روز گذشته ۲ هزار و ۸۹۰ تومان بود، این قیمت ساعت ۱۲ و ۴۵ دقیقه به ۳ هزار تومان افزایش یافت.

هنر دخالت نکردن

مهرداد خدیر در سرمقاله روزنامه پول زیر عنوان هنر دخالت نکردن نوشته اعلام تعیین کف و سقف دستمزد برای بازیگران تئاتر ایران هرچند نزد برخی از اهالی این رشته هنری مصداق«کاچی به‌از هیچی» است اما در نگاهی کلان‌تر، جلوه‌ای دیگر از دخالت‌های غیرضرور دولت در جزئی‌ترین شئون زندگی شهروندان است که فایده‌ای بر آنها مترتب نیست و تنها به نارضایتی‌ها دامن می‌زند. این در حالی است که پاره‌ای سخت‌گیری‌ها و تضییقات سیاسی با توجیه و استدلال امنیتی ایجاب می‌کند که دست‌کم در عرصه‌های دیگر خصوصا اجتماعی و فرهنگی گشایش‌هایی صورت پذیرد.

به نوشته این مقاله ملزم ساختن فروشگاه‌ها به بستن محل کسب خود در ساعتی مشخص، ارسال پارازیت‌بر روی شبکه‌های ماهواره‌ای ولو غیرسیاسی، فیلترینگ سایت‌ها و ایجاد محدودیت مقطعی برای سفر به برخی از کشورهای خارجی، مواردی است که شهروندانی را که درگیر زندگی روزانه خود هستند و چندان کاری به سیاست و قدرت ندارند نیز نسبت به پاره‌ای رفتارها و گفتارها حساس می‌کند و می‌تواند از آنها شهروند ناراضی بسازد.

سرمقاله پول پرسیده آیا انبوه دستگاه‌های دیگر که همه ساله بر سر خوان بودجه دولتی می‌نشینند نیز ابتدا باید به اثبات ارتزاق گنجشکی خود بپردازند و آنگاه طلب روزی کنند؟ مگر نه گاهی لازم است سیاست، کاری به کار مردمان نداشته باشد و حساسیت و مته به خشخاش گذاشتن‌های بودجه‌ای هم صرف جاهایی شود که تفاوت ورود و خروج آنها سر به میلیاردها بزند.

از ترکیه عقب نیفتیم

آرمان با تیتر از ترکیه عقب نیفتیم در سرمقاله خود نوشته ترکیه پذیرای ۲۶ میلیون و سیصد هزار توریست بوده است و در سال ۲۰۰۹ علی رغم بحران اقتصادی جهانی این رقم به ۲۷ میلیون و صد هزار نفر رسیده، رشد سریع جذب سرمایه گذاری خارجی، رشد سریع طرح های عمرانی در بخش هایی چون راه و جاده سازی ، سد سازی و آبیاری صنعتی، رشد سریع صنعت هوایی ترکیه به طوری که اردوغان به مردم ترکیه قول داد که در سال ۲۰۱۵ نخستین هواپیمای مسافربری ترکیه مطابق با آخرین فناوری های روز جهان به بازار عرضه خواهد شد از جمله پیشرفت های آن کشورست.

سرمقاله ارمان با اشاره به رشد سریع علمی ؛ اردوغان خبر از ساخت هزاران واحد دانشگاهی ، خوابگاهی ، مدرسه در بخش های مختلف آن کشور خبر داده و نوشته علی رغم بحران اقتصادی آن کشور سال گذشته موفق به صادرات بیش از ۱۰۲ میلیارد دلار کالا و خدمات به جهان شده است.

نتیجه گیری مقاله این است با این شاخص ها و آمارهای فوق باید توجه شود که این تنها ما نیستیم که می‌خواهیم به توسعه برسیم و در همسایگی ما کشوری با توان و پتانسیل بسیار بالا با سرعتی بیشتر از ما در حال حرکت است و نکته اینکه متاسفانه همین الان هم در زمینه های متعددی از ما جلو است و طبیعتا وقتی سرعت حرکت آن بیش از ما باشد ، بسیار زودتر از ما به نقطه‌ای که ما می‌خواهیم از آن خود کنیم خواهد رسید و او زودتر پرچم خود را به زمین خواهد زد.

بحران در مترو

آفتاب یزد از قول یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نوشته اگر دولت در اختصاص بودجه به متروی ‌تهران همچنان کوتاهی کند پیش‌بینی می‌شود که مشکلات ترافیکی و حمل‌ونقلی مردم خصوصا در زمینه ‌مترو طی دو هفته آینده بحرانی شود.

‌محمدعلی نجفی به نوشته این روزنامه با اشاره به افزایش سفرهای بین شهری و تقاضای مردم برای ‌تردد در سطح شهر به ویژه با نزدیک شدن عید نوشته هفته گذشته در بخشی از خطوط متروی تهران نواقص زیادی به چشم خورد که باعث ‌عصبانیت شهروندان نسبت به دولت و مدیریت شهری شد به طوری‌که آشکارا نسبت به دولت و مدیریت ‌شهری اظهار شکایت می‌کردند. پیش‌بینی می‌شود که مشکلات حمل‌و نقلی طی دو هفته ‌آینده حادتر شود. ‌

کاهش سن روسپی گری

ابتکار در گزارشی با اشاره به این که سن روسپی گری در ایران کاهش یافته نوشته وقتی در کشوری امنیت روانی و اجتماعی و ارزشهای دینی کاهش می یابد باید منتظر بروز چنین رفتارهای پر خطری نیز بود و اولین تاثیرات آن روی زنان که قشر ضعیف و اسیب پذیر جامعه هستند خود را نشان خواهد داد.

دکتر مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاری ایران به نوشته ابتکار گفته این ناهنجاری اجتماعی در تمام دنیا با انواع و اقسام گوناگون دیده می شود در هر کشوری براساس اینکه جهان اول یا سوم باشد متفاوت است. اما در کشور ما با توجه به آماری که گاه از سوی سازمان بهزیستی اعلام می شود سن این زنان در جامعه رو به کاهش و تعداد آنها رو به افزایش است.

از قول همین کارشناس مسائل اجتماعی اضافه شده انتقادی به سازمانهای مرتبط با این مسئله است این است که چرا آمار درست و مشخصی در این مورد وجود ندارد. می توانم با اطمینان بگویم دستگاههای قضایی و سازمان بهزیستی در این خصوص آماری با ضریب ا تا ۲ درصد خطا در اختیار دارند اما به دلیل ملاحظاتی که در جامعه وجود دارد از اعلام آن اجتناب می کنند.

پوشش متحد زنان کارمند

ایران روزنامه دولت با چاپ عکس هائی از مانکن ها با نوعی روسری و چادر خبر داده که از سه نمونه پوشش زنان شاغل و کارمند در طرح پوشش کارکنان زن با هدف حفظ مواریث فرهنگی و دینی رونمایی شد.

به نوشته این روزنامه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم رونمایی از پوشش کارکنان زن گفت: بعد از ثبت حجاب اقوام ایرانی، رئیس‌جمهور درخصوص طراحی پوششی مناسب برای بانوان، وظیفه خطیری را بر عهده ما گذاشت که این طرح ارائه ‌شده، نمونه‌ای از پوشش بانوان کارمند است.