به روز شده:  17:28 گرينويچ - 28 فوريه 2010 - 09 اسفند 1388

نخستین واکنش های حکومتی به فیلم حمله به کوی دانشگاه

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شش روز بعد از نمایش فیلم حمله نیروهای پلیس به دانشجویان ساکن خوابگاه دانشگاه تهران از شبکه بی بی سی فارسی، علاء الدین بروجردی رئیس و کاظم جلالی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می گویند که فیلم را ندیده اند ولی موارد به نمایش در آمده در آن قابل پی گیری هستند.

در پاسخ به سوال های خبرنگاران در حاشیه جلسه علنی مجلس، آقای بروجردی روز یکشنبه ۹ اسفند (۲۸ فوریه) از امکان "مونتاژ" بودن فیلم سخن گفت و کاظم جلالی توصیه کرد که "اعضای کمیته حقیقت‌یاب فیلم را ببینند".

واکنش این دو نماینده، در شرایطی صورت می گیرد که با گذشت ۸ ماه از حادثه کوی دانشگاه تهران، هنوز گزارش کمیته حقیقت یاب مجلس در مورد این حادثه منتشر نشده است.

انتشار فیلم شبکه فارسی بی بی سی در مورد حمله خشونت آمیز نیروهای پلیس به خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران در ۲۵ خرداد ۱۳۸۸، تا پیش از این با سکوت مقام های جمهوری اسلامی مواجه شده بود و اظهار نظرهای فوق، اولین واکنش های رسمی نسبت به انتشار این فیلم محسوب می شوند.

گزارش کمیته حقیقت یاب منتشر شود

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز یکشنیه (28 فوریه) در اولین واکنش رسمی نسبت به فیلم حمله به خوابگاه دانشجویان گفت: "راحت ترین کار در هنر فیلم سازی مونتاژ فیلم است تا خواسته های تولید کننده را تامین کند؛ لذا باید با تامل برخورد کرد به خصوص اینکه راوی بی بی سی است و قابل اعتماد نیست".

راحت ترین کار در هنر فیلم سازی مونتاژ فیلم است تا خواسته های تولید کننده را تامین کند؛ لذا باید با تامل برخورد کرد به خصوص اینکه راوی بی بی سی است و قابل اعتماد نیست

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس

وی سپس در پاسخ به سوال های مکرر عده ای از خبرنگاران در مورد امکان پی گیری فیلم منتشر شده توسط کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت: "به دبیر کمیسیون اطلاع می دهم و کمیسیون امنیت ملی موضوع را پیگیری می کند".

از سوی دیگر، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و عضو کمیته حقیقت یاب مجلس در مورد حمله به کوی دانشگاه تهران، با اشاره به "دغدغه مسئولان نظام" درمورد حمله به کوی دانشگاه ابراز امیدواری کرد که کمیته حقیقت‌یاب گزارش خود در این مورد را به مجلس ارائه دهد.

آقای جلالی در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد اینکه چرا گزارش کمیته‌ حقیقت‌یاب تاکنون منتشر نشده است گفت که خود او هم "چندین‌بار" این موضوع را از محمدحسن ابوترابی‌فرد رئیس کمیته جویا شده و به خبرنگاران توصیه کرد این سؤال را از آقای ابوترابی فرد بپرسند.

روز گذشته، میرحسین موسوی کاندیدای معترض انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به تصاویر به نمایش در آمده در مورد حمله پلیس به دانشجویان گفت: "فیلمی که اخیرا در مورد حمله به خوابگاه دانشجویان پخش شد نشان می دهد که تا چه اندازه روحیه فرقه گرایی، سبعیت ایجاد می کند".

به نظر کسانی که مشغول ضرب و شتم دانشجویان هستند، فرزندان این ملت از حیوانات هم کم ارزش تر می نماید و فاجعه بارتر اینکه در سطوح مختلف، مسئولین می گویند که نمی دانند حمله کنندگان چه کسانی هستند

میرحسین موسوی، در واکنش به فیلم حمله به کوی دانشگاه

وی افزود: "به نظر کسانی که مشغول ضرب و شتم دانشجویان هستند، فرزندان این ملت از حیوانات هم کم ارزش تر می نماید و فاجعه بارتر اینکه در سطوح مختلف، مسئولین می گویند که نمی دانند حمله کنندگان چه کسانی هستند".

در همین ارتباط، سایت کلمه که دیدگاه های آقای موسوی را منعکس می کند تاکید کرد که با پخش این فیلم مسوولان "موظف به پاسخگویی به موارد مطرح شده و تصاویر وحشتناک حمله و ضرب و شتم دانشجویان هستند".

عدم رسیدگی بعد از ۸ ماه

در پی انتشار خبر حمله نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه در ۲۵ خرداد ۱۳۸۸، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفت که هیاتی را مامور رسیدگی به اتفاقات کوی دانشگاه تهران کرده است.

سردر دانشگاه تهران

در همین ارتباط، حمید رضا کاتوزیان، نماینده اصولگرای مجلس، حادثه کوی دانشگاه را از واقعه ۱۸ تیر ۱۳۷۸ "فجیع تر" خواند و قول داد که کمیته حقیقت یاب مجلس هویت عاملان حمله را فاش خواهد کرد.

یک ماه پس از وقوع حادثه کوی دانشگاه در ۲۵ خرداد، محمد حسن ابوترابی، نایب رئیس مجلس ایران هم وعده داد که "تکلیف حوادث کوی دانشگاه به زودی روشن می‌شود."

همزمان کاظم جلالی، از اعضای کمیته حقیقت یاب مجلس، از دستبابی این کمیته به "جزئیات جدیدی از حادثه کوی دانشگاه" خبر داد و به خبرگزاری مهر گفت که نیروهای انتظامی با مجوز شورای تأمین استان تهران (که زیر نظر استاندار تهران است) به کوی دانشگاه وارد شده اند.

پس از اعلام جزئیات تازه این حادثه، محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه ها، از مسئولان قوه قضاییه خواست تا با عاملان این حادثه "قاطع و بدون ملاحظه" برخورد شود.

عده‌ای ظلم بزرگی را که پس از انتخابات به مردم و نظام اسلامی شد و هتک آبروی نظام در مقابل ملت‌ها را نادیده می‌گیرند و مساله کهریزک یا کوی دانشگاه را قضیه‌ی اصلی قلمداد می‌کنند، اما این یک ظلم آشکار است

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی

ولی در نهایت، پس از گذشت شش ماه از حمله به دانشجویان، کمیته حقیقت یاب مجلس گزارشی را به هیات رئیسه مجلس ارائه کرد که در آن اساسا به حادثه کوی دانشگاه تهران پرداخته نشده بود.

مساله ای "کم اهمیت"

چند ماه بعد از شروع فعالیت کمیته حقیقت یاب مجلس، آیت الله خامنه ای در ۴ شهریور از تشکیل پرونده ای ویژه برای حمله به کوی دانشگاه تهران سخن گفت و قول داد که مجرمان "بدون توجه به وابستگی سازمانی" به مجازات برسند.

با این همه، وی حمله به کوی دانشگاه و بدرفتاری با بازداشت شدگان کهریزک را در مقایسه با زیر سوال بردن انتخابات کم‌اهمیت شمرد و گفت: "عده‌ای ظلم بزرگی را که پس از انتخابات به مردم و نظام اسلامی شد و هتک آبروی نظام در مقابل ملت‌ها را نادیده می‌گیرند و مساله کهریزک یا کوی دانشگاه را قضیه‌ی اصلی قلمداد می‌کنند، اما این یک ظلم آشکار است."

این در حالی بود که محمود احمدی نژاد، رئیس دولت دهم از اساس منکر حمله نیروهای وابسته به حکومت به دانشجویان بود.

وی در ۶ شهریور در سخنرانی خود در خطبه های پیش از نمازجمعه تهران، حمله به ساکنان حوابگاه دانشجویان را "سناریوی دشمن" خواند و انجام آن را به "وابستگان به جریان براندازی" نسبت داد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.