انتقاد رهبر ایران از آژانس اتمی در آستانه نشست شورای حکام

رهبر جمهوری اسلامی
Image caption آیت الله خامنه ای در دیدار با اعضای وزارت خارجه اظهار نظر می کرد

در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بحث درباره تازه ترین گزارش آژانس که نسبت به فعالیت های اتمی ایران ابراز نگرانی می کند، رهبر ایران این نهاد را به عدم بی طرفی متهم کرده است.

شورای حکام روز دوشنبه بحث درباره گزارش روز 18 فوریه (29 بهمن) آژانس بین الملی انرژی اتمی را که در آن ابراز نگرانی شده بود ایران ممکن است "هم اکنون" در حال کار برای ساخت یک کلاهک جنگی باشد، آغاز می کند. این نشست چهار روزه خواهد بود.

ایران گزارش اخیر آژانس را که اولین موردی است که تحت مدیریت یوکیا آمانو تهیه می شود نامتعادل و غیرواقعی توصیف کرده است.

آیت الله خامنه ای رهبر ایران روز یکشنبه 9 اسفند در دیدار با مسئولان وزارت خارجه از جمله منوچهر متکی سرپرست این وزارتخانه، به انتقاد از آن گزارش پرداخت: "برخی اقدامات و گزارش های آژانس، نشان دهنده عدم استقلال این سازمان بین المللی است."

او افزود: "آژانس بین المللی انرژی اتمی نباید تحت تاثیر آمریکا و برخی کشورها باشد زیرا اینگونه اقدامات یک جانبه، اطمینان به آژانس و سازمان ملل متحد را از بین می برد و برای آبرو و حیثیت این مجامع بین المللی نیز بسیار بد است."

یوکیا آمانو در ماه دسامبر مدیریت آژانس بین المللی انرژی اتمی را از محمد البرادعی تحویل گرفت و اولین گزارش آژانس تحت نظر وی درباره ایران این تصور را پدید آورده که او ممکن است در مقایسه با سلف خود موضع صریح و سرسختانه تری علیه تهران اتخاذ کند.

ناظران می گویند که موضع گیری آقای آمانو در مباحثات این هفته شورای حکام درباره برنامه اتمی ایران به خصوص از این جهت حائز اهمیت است که این گفتگوها می تواند راه را بر اعمال تحریم های تازه علیه ایران هموارتر کند؛ تحریم هایی که آمریکا و متحدان غربی اش در چهارچوب شورای امنیت سازمان ملل دنبال می کنند.

منوچهر متکی هفته قبل در مورد عملکرد آقای آمانو گفت که گزارش اخیر آژانس نشان داد که او "تقریبا تازه کاری خودش را در این مسئولیت دارد و تا هنگامی که به پختگی آقای البرادعی برسد مقداری زمان می برد."

او افزود: "گزارش آمانو اولین کار ایشان در مسئولیت جدید بود و مانند هر کار دیگری که در آغاز آن مجموعه از پختگی ها و ناپختگی ها وجود دارد، باید مورد ارزیابی قرار بگیرد."

گزارش ها حاکیست که دیپلمات های غربی از آقای آمانو به خاطر برخورد "عینی" با تحقیقات آژانس درباره "ابعاد احتمالا نظامی" برنامه اتمی ایران تمجید کرده اند.

آقای آمانو در گزارش تازه تکذیبیه های ایران و اتهامات این کشور دایر بر اینکه این گزارش ها بر "اسناد جعلی" سازمان های اطلاعاتی غرب استوار است را از قلم انداخت، درحالیکه در گزارش های قبل تحت نظر محمد البرادعی به این نکات اشاره می شد.

آژانس در گزارش تازه ابراز نگرانی کرده است که ایران ممکن است در حال ساخت کلاهک اتمی برای نصب بر روی موشک های خود باشد و همچنین آغاز غنی سازی اورانیوم با غلظت بالاتر در تاسیسات نطنز را تایید می کرد.

به علاوه این نخستین بار بود که آژانس از فعالیت های "کنونی" ایران ابراز نگرانی می کرد، در حالی که پیش تر آژانس خواهان پاسخ ایران به فعالیت های "مخفی" گذشته خود بود.

ایران ابتدا گفت گزارش یاد شده نشانگر "صلح آمیز بودن" برنامه اتمی این کشور است، اما چند روز بعد طی نامه ای که توسط خبرگزاری مهر منتشر شد به انتقاد از آن پرداخت.

در ابتدای آن نامه آمده بود: "از آنجا که گزارش مدیر کل، حسب وظیفه، توضیحات جمهوری اسلامی ایران به پرسش ها و همچنین رابطه میان تهران و آژانس را پوشش نداده گزارشی متعادل و واقعی نیست."

شورای حکام آژانس اتمی سازمان ملل در نشست قبلی خود در ماه نوامبر درباره فعالیت های هسته ای ایران رای به محکومیت این کشور داد که ناشی از "فعالیت مخفیانه" در ساخت یک مرکز غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم به نام فوردو بود.

آژانس از ایران خواست تا ساخت و ساز فوردو را فورا متوقف کند. ایران با رد آن قطعنامه اعلام کرد که قصد ساختن ده مرکز تازه غنی سازی اورانیوم را دارد.

مطالب مرتبط